ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ସାକ୍ଷାତକାର

କେବଳ ସରକାର ବଦଳରେ ଓଡ଼ିଶାର କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ ନାହିଁ

 

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଫ୍ରେବୁଆରୀ ୪ (ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍), ଓଡ଼ିଶାର ବିକ୍ରମ କେଶରୀ ମିଶ୍ର, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଜବାହାରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ସୋସିଆଲ ସାଇନସେସ(ସମାଜ ବିଜ୍ଞାନ ବିଦ୍ୟାଳୟ)ଅନ୍ତର୍ଗତ ସେଣ୍ଟର ଫର ଦ ଷ୍ଟଡ଼ି ଅଫ୍ ସୋସିଆଲ ସିଷ୍ଟମ୍ସ (ସମାଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସଂପର୍କିତ ଅଧ୍ୟୟନ କେନ୍ଦ୍ର) ରେ “ଲିଙ୍ଗ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ” ଉପରେ ପି.ଏଚ.ଡ଼ି ନିବନ୍ଧ ଲେଖୁଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କର ଏମ.ଫିଲ୍ ସ୍ପେଶିଆଲାଇଜେସନ ମଧ୍ୟ ଥିଲା ଲିଙ୍ଗ ସଂପର୍କିତ ବିଷୟବସ୍ତୁ । ଜବାହାରଲାଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ନାତ୍ତକତୋର (ପି.ଜି)କରି ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିବା ମିଶ୍ର ଏମ.ଏ ପରୀକ୍ଷାରେ ତାଙ୍କର ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକ ପାଇବା ଲାଗି ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

୨୪ଟି ପ୍ରକାଶନ (୧୭ଟି ପୁସ୍ତକ ସମୀକ୍ଷା ଓ ୭ଟି ଲେଖା)ର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଥିବା ତାଙ୍କର ଲେଖାମାନ ବିଭିନ୍ନ ପତ୍ର ପତ୍ରୀକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ଜୀବନରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ରୂପେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ମିଶ୍ର ଓଡ଼ିଆ କବିତା ରଚନା ଲାଗି ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଆପଣ କେତେ ବର୍ଷ ହେଲା ଓଡ଼ିଶା ଛାଡ଼ିଲେଣି ?

ଜବାହାରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏମ.ଏ ପଢିିବା ପାଇଁ ମୁଁ ୧୯୯୬ ମସିହାରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଆସିଛି ।

ବର୍ଷରେ ଆପଣ କେତେ ଥର ଓଡ଼ିଶା ଆସନ୍ତି ?

ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୁଁ ନଅ ବର୍ଷ ଅତିବାହିତ କରିସାରିଲିଣି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତି ଛଅ ମାସରେ ଥରେ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ କରୁଛି ।

ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ପାଇଁ କିଛି ଅବଦାନ ଦେବା ପାଇଁ ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ? ଯଦି କରିଛନ୍ତି ତେବେ କେଉଁ ବିଷୟରେ ?

ଓଡ଼ିଶାର ସମୃଦ୍ଧି ଲାଗି ମୁଁ ଅହରହ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛି । ମାତ୍ର ତାତ୍ତ୍ୱିକ ବା ବିଦ୍ୟାଗତ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ନିଜକୁ ପରିପ୍ରକାଶ କରିବା ପାଇଁ କଦାପି କୌଣସି ସୁଯୋଗ ପାଇନାହିଁ ।

ଓଡ଼ିଶା ଉତ୍ତମ ମାନର ଗୋଟିଏ ସୁଦ୍ଧା ପତ୍ରିକା ପ୍ରକାଶ ପାଉନାହିଁ ,ଯେଉଁ ଥିରେ କି ମୁଁ ମୋର ମତାମତ ଭାଗ କରିପାରିବି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ନାହିଁ ,ଯେଉଁଠିକି ଆମେ ଗବେଷକ ଭାବେ ଆମର ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ସହଭାଗୀତା କରିପାରିବୁ ।

ଓଡ଼ିଶାର ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତି ସଂପର୍କରେ ଆପଣ କିଛି କହିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି କି ଏବଂ ଆପଣ ସେଥିପାଇଁ କାହାକୁ ଦୋଷ ଦେବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ?

ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟିପାତ କଲେ ମୁଁ ନିଜକୁ ଅକାମୀ ଓ ଅକ୍ଷମ ବୋଲି ବିଚାର କରୁଛି ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନ ,ପ୍ରାସଂଗିକତା ,କଠୋରତା ବା ଉଗ୍ରତା ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା, ନିଯୁକ୍ତି ଆଦି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଗବେଷଣା ଓ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାର ସଂସ୍କୃତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ, ଅନିଶ୍ଚିତ ତଥା ପଙ୍ଗୁ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ।

ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟି କୋଣରୁ ଗବେଷକମାନେ ଆମର ରାଜନେତାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏପରକି ପରିଗଣିତ ମଧ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଯେତେବେଳେ ଆଞ୍ଚଳିକ ସମସ୍ୟା ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଜବାହାରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଓଡ଼ିଶାର ନେତାମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଏ, ସେମାନେ ସେହି ଚର୍ଚ୍ଚା ପ୍ରତି ସର୍ବଦା ଉଦାସୀନ ମନୋଭାବ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥାନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କ ମତରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ପଥରେ ମୁଖ୍ୟ ବାଧକ କଣ ?

ଓଡ଼ିଶା ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସଂକଟ ଲାଗି ଯଦି କାହାକୁ ଦାୟୀ କରାଯିବ, ତେବେ ରାଜନୈତିକ ନେତୃତ୍ୱ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ନୁହେଁ ।

ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଆପଣ କେତେ ଦୂର ସଂପୃକ୍ତ ? ଏହା ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଛି କି ?

ଜଣେ ଗବେଷକ ହିସାବରେ ମୋ ସ୍ତରରେ ଯାହା ସମ୍ଭବ ତାହା କରିବା ଲାଗି ଯଥାସାଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ କରିଛି । ମୋର ନିବନ୍ଧ ବା ଗବେଷଣା ପ୍ରବନ୍ଧ ମହିଳା ଶିକ୍ଷାବିତ ,ମହିଳା ପୋଲିସ ,ମହିଳା ଡ଼ାକ୍ତର,ମହିଳା ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ଯୋଗୁ ଗବେଷଣା ପ୍ରବନ୍ଧ ରଚନା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛିା

ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ,ଉପରୋକ୍ତ ବର୍ଗର ମହିଳାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ମୋର ଗବେଷଣା ପ୍ରବନ୍ଧ ଅନେକ ପରିମାଣରେ ଋଣୀ ।

ଓଡ଼ିଶାର ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତି ସଂପର୍କରେ ଆପଣ କିଛି କହିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି କି ଏବଂ ଆପଣ ସେଥିପାଇଁ କାହାକୁ ଦୋଷ ଦେବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ?

ଓଡ଼ିଶା ସମୃଦ୍ଧି ସାଧନ କରୁଛି ବୋଲି କହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ବା ଉଦ୍ଭଟ କଥା ବରଂ ସମୟକ୍ରମେ ଓଡ଼ିଶାର ଅବସ୍ଥାରେ ଅଧୋଗତି ଘଟୁଛି ।

ତେବେ ସେଥିନିମନ୍ତେ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଦଳକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ବଂର ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ଦୁଃସ୍ଥିିତି ପାଇଁ ସାମଗ୍ରୀକ ଭାବେ କଂଗ୍ରେସ ,ବିଜେଡ଼ି,ଜନତା ଦଳ ,ବିଜେପି ର ନେତୃବୃନ୍ଦ ଦାୟୀ ।

ସେମାନେ ଗୁଣ୍ଡାମାନଙ୍କ(ଯାହାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ପିଚ୍ଛା ଦର ହେଉଛି ୩୫ଟଙ୍କା,ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ମଦ ବୋତଲର ମୂଲ୍ୟ ସହ ସମାନ) ଦ୍ୱାରା ଶାସନ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଥରେ ସେହି ନେତାମାନେ ରାଜ୍ୟର ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିବାପରେ ସେମାନେ ମାଇଚିଆ ବା ନପୁଂସକର ଅବତାର ସାଜିଥାଆନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସଂଗ୍ରାହଳୟର ମୃତ ପ୍ରାୟ ନମୁନା ଭଳି ପାର୍ଲିଆମେଣ୍ଟରେ ସେମାନଙ୍କ କାପୁରୁଷୋଚିତ ଆଚରଣ ହିଁ ସେମାନଙ୍କ ନପୁଂସକପଣିଆର ଉତ୍ତମ ନିଦର୍ଶନ ।

ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଶାସନ ଜରିଆରେ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶଶୀଳ ନା ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଖରାପ ହେଉଛି – ଆପଣ କଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ? ଏଥିରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦରକାର କି ?

ଆମ୍ଭେମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି କାପୁରୁଷ ପଣିଆ,ଆରମ୍ଭ କରିବା ଶକ୍ତି ଓ ସାହସିକତାର ଅଭାବ,ଲାଜକୁଳା ପ୍ରକୃତି,ଓଡ଼ିଶାର ବୃହତର ସ୍ୱାର୍ଥ ସମ୍ବଳିତ ପ୍ରସଂଗରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସହମତିର ଅଭାବ,ଦଳମାନଙ୍କର କକଂଡ଼ା ପ୍ରକୃତି ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ,ଅମଲାତାନ୍ତି୍ରକ ବା ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତା ।

ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି କି ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆମାନେ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ? ଯଦି ହଁ, ତେବେ କାହିଁକି ସେମାନେ ଆଜିଯାଏ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଦିଗରେ ସୁଯୋଗ ଓ ସୁବିଧା ରହିଛି କି ?

ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ସମନ୍ୱିତ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ତଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ସେମାନଙ୍କ ନିଜ ନିଜ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଦୃଷ୍ଠାନ୍ତ ଛଳରେ ଗବେଷକମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ବା ତଥ୍ୟ ଭିତ୍ତି ହିସାବରେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ

ଗୋଟିଏ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ବିଷୟ ସଂପର୍କରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଭିତ୍ତି ହିସାବରେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ । ଗୋଟିଏ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ବିଷୟ ସଂପର୍କରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ନିମନ୍ତେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇପାରେ ।

କିନ୍ତୁ ସେଥିପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନମୂଳକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବାର ଦରକାର । ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ପ୍ରୋତ୍ସାହନମୂଳକ ପ୍ୟାକେଜର ଅଭାବ ରହିଛି । ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ୱୀକୃତି ଓ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଲେ ହିଁ ଜଣେ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଠିକ ଭାବରେ ସହଯୋଗ କରିପାରିବ ।

ଓଡ଼ିଶାର ଆର୍ଥୀକ-ସାମାଜିକ ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଆପଣ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବେ ?

ଆମର ମାନସିକତା ବା ଚିନ୍ତା ରାଜ୍ୟରେ ସୁଦୂର ପ୍ରଭାବୀ ବିପ୍ଲବ ନ ଆସିଲେ ଆମେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଶା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ଆମର ଚିନ୍ତା, ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବା ଦରକାର ।

କେବଳ ସରକାର ବଦଳରେ ଓଡ଼ିଶାର କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ ନାହିଁ ।ଏହା କେବଳ ନବୀନ ବା ଜାନକୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ନୁହେଁ,ବଂର ଏହା ଏକ ମୌଳିକ ପ୍ରଶ୍ନ ।ଆମର ମାଇଚିଆ ପ୍ରବୃତ୍ତି ପରିହାର କରିବା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରୁ ନ୍ୟାର୍ଯ୍ୟ ଦାବି ହାସଲ କରିବାର ଦକ୍ଷତାର ଅଧିକାରୀ ହେବା ଉଚିତ ।

ଏହି କୃଷ୍ଣଗର୍ତ୍ତରୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା ରାଜନେତାମାନଙ୍କୁ ଆପଣ କି ସନ୍ଦେଶ ଦେବେ ?

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆମର ନେତାମାନଙ୍କୁ କହୁଛନ୍ତି,ପଇସା କଣ ଗଛରେ ଫଳୁଚି କି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସେଭଳି ଭାବରେ ଲାଲୁ ,ଜୟଲଳିତା କିମ୍ବା ମମତାଙ୍କୁ କହିପାରିବେକି ? କଦାପି ନୁହେଁ ।ସେ କେବଳ ଓଡ଼ିଶାର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏଭଳି କହିପାରିବେ ।

କାରଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ନେତାମାନେ ଭୀରୁ ବା କାପୁରୁଷ । ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବୋଧ ବନାଇ ହେବ ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ,ଅନ୍ୟ ଏକ ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଞ୍ଜଳ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କଲେ । କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ କହିଲେ ,ପଇସା କଣ ଗଛରେ ଫଳୁଛି ।

ଆପଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଓଡ଼ିଶା କଣ ଦରକାର କରୁଛି ?

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର କୌଣସି ଗୋଟିଏ ପ୍ରସଂଗ ଆମ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ପ୍ରକୃତରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ,ଆମ ନେତାମାନଙ୍କର ଓଡ଼ିଶା ସଂପର୍କରେ ଗୋଟିଏ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗୀ ରହିବା ଦରକାର ।

ସେମାନେ ଓଡ଼ିଆ ହିସାବରେ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଦୃଢ ଓ କଠୋର ହେବା ବାଞ୍ଚନୀୟ । ଆମ୍ଭେମାନେ ଏଠାରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଆମର ନିଜ ନିଜ ସ୍ତରରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହଯ୍ୟ କରିବୁ ।

ବିକାଶର ନୂତନ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ନେଇଯିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଚିନ୍ତାଧାରା କଣ ?

ମୋର ବାର୍ତ୍ତା ହେଉଛି, ଲାଜକୁଳା ହୁଅ ନାହିଁ ,ନିଜର ଦୃଷ୍ଠିଭଙ୍ଗୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର, ଦୃଢ ଓ କଠୋର ହୁଅ , ଲୋକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଅ, ନୂତନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କର, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକ ଫଳପ୍ରଦ ଭାବେ ରୂପାୟନ କର, ଦ୍ରୁତ ଶିଳ୍ପାୟନ ସହିତ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କର।

ଓଡ଼ିଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଯଥାର୍ଥ ରାଜନୈତିକ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକୃତ ଓଡ଼ିଆ ନେତାମାନଙ୍କ ଦଳ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛି । ମାତୃଭୂମି ମାତୃଭାଷାର ମମତା ଯା ହୃଦେ ଜନମି ନାହିଁ ,ତାକୁ ଯଦି ଜ୍ଞାନୀ କଣରେ ଗଣିବା ଅଜ୍ଞାନୀ ରହିବେ କାହିଁ ?

ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାକୁ ପୁର୍ନକାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଓ ନବୀକରଣ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଗବେଷଣାର ସଂସ୍କୃତି ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ବିକାଶ କରାଯିବା ଦରକାର । ସରକାର ଅନେକ କଲେଜକୁ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ କରିଛନ୍ତି ।

ମାତ୍ର ତାହା ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ସ୍ୱେଚ୍ଛାଚାରିତା ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।ଶିକ୍ଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଓ ଦାୟିତ୍ୱ ଅପେକ୍ଷା ନିଜର ଅଧିକାର ସଂପର୍କରେ ଅଧିକ ଉଦ୍ବିଘ୍ନ ।

ଓଡ଼ିଶା ଅବହେଳିତ ବୋଲି ଆପଣ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି କି ? ଯଦି ହଁ ତାହା କଣ ?

ଓଡ଼ିଶା ଅବଚ୍ଛିନ୍ନ ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଅବହେଳିତ ହୋଇଆସୁଛି ।ଯଦି ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର,ବିହାର , ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ରାଜ୍ୟ ସମୂହ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅନୁଦାନ ଲାଭ କରିପାରିବେ ,ତେବେ ଓଡ଼ିଶା କାହିଁକି ସେଥିରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବ?

ତେଣୁ ଶେଷରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ହେଉଛି , କ୍ଷମତା କାହାକୁ ଦିଆଯାଏ ନାହିଁ ,ବଂର ତାହା ଛଡ଼ାଇ ଅକ୍ତିଆର କରାଯାଏ । ସେହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆମେ ଆମର ସ୍ୱର ଦୃଢ ଭାବେ ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ଏବଂ ଆମର ମାତୃଭୂମି ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଐକ୍ୟବଦ୍ଧ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରୀ ରଖିବା ।

ବିଶେଷ ଦ୍ରଷ୍ଟବ୍ୟ : (ଉପରୋକ୍ତ ଲେଖାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ । ଏହି ମତାମତ ଦ୍ୱାରା ଯଦି କେହି କୌଣସି ଉପାୟରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସେଥିପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ଦାୟୀ ନୁହେଁ)

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.