ନକ୍ସଲ ସମସ୍ୟା ଦୂର ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଆସ୍ଥା ଲୋଡ

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍ : ଲୁଲୁ ତ୍ରିପାଠୀ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜୁନ୍ ୫ (ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍) ଓଡିଶାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବିଶେଷକରି ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁସିତ ଇଲାକାରେ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ଆଶୁ ସମାଧାନ ହୋଇପାରିଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ହୋଇଥିବା ନକ୍ସଲ ସମସ୍ୟା ଆପେ ଆପେ ଦୂର ହୋଇଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟର ଜଣେ ଯୁବ ସାଂସଦ କହିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟର ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ ଓ ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍କଟ ହୋଇଥିବା ମାଓବାଦୀ ଓ ନକ୍ସଲ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାକୁ ହେଲେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରାଜନେତାମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିବାସୀମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦୂର ଲାଗି ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବାକୁ ହେବ ବୋଲି ସାଂସଦ ଖାରବେଳ ସ୍ୱାଇଁ ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍ କୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟରେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ନକ୍ସଲ ଓ ମାଓବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ତାହା ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟ ଓ ଜାତି ଲାଗି ଉଦ୍ବେଗର କାରଣ ବୋଲି ସ୍ୱାଇଁ କହିଛନ୍ତି ।

ସାମାଜିକ ବିକାଶରେ ପରିପନ୍ଥୀ ସାଜିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଯାଇ ନକ୍ସଲ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଆଶଙ୍କାକୁ ସେ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବା ଲାଗି ନକ୍ସଲମାନେ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ଅନୁନ୍ନତ ଅବସ୍ଥାରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଓ ସେମାନେ ହିଁ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶରରେ ମୁଖ୍ୟ ପରିପନ୍ଥୀ ସାଜିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଏ ଦିଗରେ ସରକାରଙ୍କ ତ୍ରୁଟିବିଚ୍ୟୁତିକୁ ମଧ୍ୟ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇନପାରେ ବୋଲି ବାଲେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ସ୍ୱାଇଁ କହିଛନ୍ତି ।

ସରକାରୀକଳ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଘନ ଘନ ଗସ୍ତ କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଆପୋଷ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିଲେ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ଆସ୍ଥା ଭାଜନ ହେବାରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବ ନାହିଁ ।

ପୂର୍ବରୁ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶରେ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ସରକାର ନକ୍ସଲଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଯାଇ ସ୍ପେସାଲ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ଗଠନ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ସରକାର କ୍ଷମତାସୀନହେବା ପରେ ଯୁଦ୍ଧବିରତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ନକ୍ସଲମାନେ ପୁଣି ଥରେ ମେଳି ବାନ୍ଧିଥିଲେ ।

ଏବେ ଯେତେବେଳେ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନାକୁ ଏଡାଇ ଦେଇ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ସେତେବେଳେ ଉଭୟ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଓ ଓଡିଶାରେ ନକ୍ସଲମାନେ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଜୋର୍ଦାର କରିଛନ୍ତି ।

ଏପରିକି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ନକ୍ସଲମାନେ ଜୂନ୍ ୧୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ସବୁ ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ କରିବା ଲାଗି ଟିଆର୍ସିକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦି ଏହା ନହୁଏ , ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯିବ ବୋଲି ନକ୍ସଲମାନେ ଧମକଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ନୁହେଁ ବରଂ ସେମାନେ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମୁତାବକ ବିକାଶ କରିବା ସହିତ ଆସ୍ଥାଭାଜନ ହେଲେ ଯାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିପାରିବେ ଓ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ମୁକାବିଲାକରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ବୋଲି ଆଲାଏଡ ଅଫିସର ପଦବୀର ମୋହ ତ୍ୟାଗ କରି ରାଜନୀତିରେ ଝାସ ଦେଇଥିବା ସ୍ୱାଇଁ କହିଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି ଯାଜପୁର କଳିଙ୍ଗ ନଗରରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ଜମିଅଧିଗ୍ରହଣ କିମ୍ବା କାରଖାନା ଶୁଭ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ବିସ୍ଥାପିତ ପରିବାରଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ସରକାର ଆଗଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେଙ୍ଗାଲି, ହୀରାକୁଦ ପ୍ରକଳ୍ପର ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିନାହିଁ । ଏପରିପରିସ୍ଥିତିରେ କଳିଙ୍ଗ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ବନବାସୀମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ କିପରି ବିଶ୍ୱାସ କରିବେବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, କଳିଙ୍ଗ ନଗର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟଧାରାକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ନାପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି ନାଲକୋର ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବିଚାର ବିମର୍ଷକୁ ଏନ୍ଡିଏ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଧାରାର ଅଂଶବିଶେଷ ବୋଲି ସ୍ୱାଇଁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

ଅତୀତରେ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ଏଭଳି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିରୋଧ କରିଥିବାବେଳେ ଏବେ କ୍ଷମତାରେ ଥାଇ ସେମାନେ ନିରବତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଥିବାରୁ ସ୍ୱାଇଁ ଓଲଟା ବିସ୍ମୟ ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ ।

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍