ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ଆମ ରୋସେଇ ଘରୁ

“ଭେଜିଟେବୁଲ ମଞ୍ଚୁରିୟାନ୍”

ପ୍ରସ୍ତୁତି : ବର୍ଣ୍ଣିକା ପଟ୍ଟନାୟକ

ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ :

ବନ୍ଧାକୋବି-୫୦୦ ଗ୍ରାମ, ଗାଜର-୨୦୦ ଗ୍ରାମ, ବିନ-୧୦୦ଗ୍ରାମ, କ୍ୟାପସିକମ୍-୧୦୦ଗ୍ରାମ, ରସୁଣ(କଟା) ଚୁନାଚୁନା-୨/୪ ଚାମଚ(ବଡ), ମଇଦା-୧/୨ କପ, କର୍ଣ୍ଣର୍ଫ୍ଲୋର- ୪ଚାମଚ(ବଡ), ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ-୨ ଚାମଚ(ଛୋଟ), ସୋୟାସସ-୧ ଚାମଚ(ଛୋଟ), ଚିଲିସସ-୨ ଚାମଚ(ଛୋଟ), ଟମାଟୋ ସସ-୨ ଚାମଚ(ଛୋଟ), ଅଜିନୋ ମଟୋ-୧/୪ ଚାମଚ(ଛୋଟ), ଛାଣିବା ପାଇଁ ରିଫାଇନ ତେଲ ଓ ସ୍ୱାଦ ଅନୁସାରେ ଲୁଣ ।

ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ :

ଉପରେ ଦିଆଯାଇଥିାବ ସମସ୍ତ ପରିବାକୁ ଚୁନାଚୁନା କରି କାଟି ଧୋଇ ରଖନ୍ତୁ । କଟା ରସୁଣ ୨ ଚାମ(ଛୋଟ) କର୍ଣ୍ଣଫ୍ଲୋର ଓ ମଇଦା ୪ ଚାମଚ (ବଡ) ଓ ସ୍ୱାଦ ଅନୁସାରେ ଲୁଣ ପରିବାରେ ମିଶାଇ ଭଲ ଭାବରେ ଗୋଳାଇ ରଖନ୍ତୁ ।

Vegitable-Manchurianବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ କଟା ଧନିଆପତ୍ର ଅଳ୍ପ କିଛି ଓ ଗୋଳମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ ୧ ଚାମଚ ଗୋଳାଇ ରଖନ୍ତୁ ।

କଡାଇରେ ତେଲ ଗରମ କରି ଗୋଳାଇ ରଖିଥିବା ପରିବାକୁ ଗୋଲ ଗୋଲ ଛୋଟ ଛୋଟ ବଲ ଆକାରରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଣନ୍ତୁ । କଡାଇରୁ କାଢି ଗୋଟିଏ ପ୍ଲେଟ୍ ରେ ରଖନ୍ତୁ ।

ଅନ୍ୟ ଏକ କଡାଇରେ ୨ ଚାମଚ ତେଲ ପକାନ୍ତୁ । ତେଲ ଗରମ ହୋଇଗଲେ ଚୁନା ଚୁନା ରସୁଣ କଟା ପକାଇ ଧିମି ଆଞ୍ଚରେ ଅଳ୍ପ ସମୟ ଭାଜନ୍ତୁ । ଯେପରି ରସୁଣ ଲାଲ ନ ହୁଏ । ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଗିନାରେ ଚିଲି ସସ୍, ଟମାଟୋ ସସ ଓ ସୋୟାସସକୁ ଗୋଳାଇ ରଖନ୍ତୁ ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ଗିନାରେ ୨ ଚାମଚ କଣ୍ଣେଫ୍ଲୋରକୁ ଅଳ୍ପ ପାଣି ଦେଇ ଗୋଳାଇ ରଖନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଜା ରସୁଣରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ । ପାଣି ଫୁଟି ଆସିଲେ ସ୍ୱାଦ ଅନୁସାରେ ଲୁଣ ପକାନ୍ତୁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂର୍ବରୁ ଗୋଳାଇ ରଖିଥିବା ସମସ୍ତ ସସ ଓ ଗୋଳାଇ ରଖିଥିବା କଣ୍ଣେଫ୍ଲୋର ପକାଇ ଧିମି ଆଞ୍ଚରେ ଭଲ ଭାବରେ ଘାଟନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ପୂର୍ବରୁ ଛାଣି ରଖିଥିବା ପରିବା ବଲ ଗୁଡିକୁ ପକାଇ ଧୀରେ ଧୀରେ ଗୋଳାନ୍ତୁ ।

ଏଥିରେ ଅଜିନୋମଟୋ ଓ ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ ପକାଇ ଭଲ ଭାବରେ ଗୋଳାଇ ଚୁଳିରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଗରମ ଗରମ ପରିବେଷଣ କରନ୍ତୁ ଭେଜିଟେବୁଲ ମଞ୍ଚୁରିୟାନ୍ ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.