ଶିକ୍ଷା

ଶିଶୁ ଅଧିକାର ଉପରେ ଅଧିକ ସଚେତନତା ଆବଶ୍ୟକ

 

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୨୩(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ଶିଶୁଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତିର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ଶିଶୁ ନିଜ ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରେ ଅଧିକ ସଚେତନତା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହ ସାମାଜିକ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଓ ଅବହେଳିତ ଶିଶୁଙ୍କ ଉପରେ ଶନିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଶିଶୁଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ରରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଠାରୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଶିଶୁ ସାମାଜିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବହେଳିତ ହୋଇ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ତଥା ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରଚଳନ ପାଇଁ ସରକାର ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରବେଶିକା ଫି ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି, ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହାଦ୍ୱାରାଅଧିକାଂଶ ପିଲା ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡ଼ୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଉଚିତ୍ ପକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉନାହିଁ । ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷା ମିଳିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ମୌଳିକଅଧିକାରର ସଦୁପଯୋଗ କରାଗଲେ ଜଣେ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ଜାଣିବା, ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ସାମ୍ବାଦିକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଆଲୋଚନା ଚକ୍ରରେ ଦି ହିନ୍ଦୁର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଦାସ, ଆଇଏଏନ୍ଏସ୍ ର ଯତୀନ୍ଦ୍ର ଦାଶ, ଦି ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସର ପ୍ରିୟ ରଂଜନ ସାହୁ, ଷ୍ଟେଟସ୍ମ୍ୟାନର କେ.ରବି, ଉକ୍ତଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟାପିକା ନବନୀତା ରଥ, ପିକକ୍ର ସଂପାଦକ ରଂଜନ ମହାନ୍ତି ଏବଂ ସିସିଡ଼ବ୍ଲୁଡ଼ିର ସଂପାଦକ ସାଶିବ ସ୍ୱାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.