ଓଡିଶା ଖବରମୁଖ୍ୟ ଖବର

ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତା

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୧୮(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ହୋଇଥିବା ଦୁଇଥର ବନ୍ୟାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତା ଦେବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ପଂଚାୟତ ଗୁଡ଼ିକରେ ପେନ୍ସନ୍ ପାଉଥିବା ବିଧବା ମହିଳା, ବୃଦ୍ଧ, ବୃଦ୍ଧା ତଥା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ମାନଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଏକ ମାସର ସହାୟତା ଦେବା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ।

ହିତାଧିକାରୀମାନେ ପାଉଥିବା ମାସିକ ସହାୟତା ଅନୁରୂପ ଏହି ଅତିରିକ୍ତ ସହାୟତା ପାଇବେ । ଆସନ୍ତା ଡ଼ିସେମ୍ବର ମାସରେ ଏହି ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଓ ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ବହନ କରାଯିବ ।

ଏହାଦ୍ୱାରା ସାତ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀ ଲାଭବାନ ହେବେ ଓ ଏଥିପାଇଁ ୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ସେହିପରି ବନ୍ୟାରେ ତଦନ୍ତ ଓ କଞ୍ଚାମାଲ ହରାଇଥିବା ବୁଣାକାର ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨ କୋଟି ୨୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ଏହାଦ୍ୱାରା୨୨୫୮ ଜଣ ବୁଣାକାର ଏବଂ ୩୭୭ ଜଣ ରେଶମ ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବେ । ବନ୍ୟାରେ ଡ଼ଙ୍ଗା
ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବା ଧିବର ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ୨ କୋଟି ୬୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ଡ଼ଙ୍ଗା ପାଇଁ ୭୫୦୦ ଟଙ୍କା ଓ ଆଂଶିକ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ଡ଼ଙ୍ଗା ପାଇଁ ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ଏହାବ୍ୟତୀତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୧୫ଟି ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍