ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା ପାଣ୍ଠି ଗଠନ ନିଷ୍ପତି

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୨୩(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ପାଣ୍ଠି ଗଠନ କରିବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ଏଥିପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ବୁଧବାର ଆୟୋଜିତ ଏକ ବୈଠକରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି ।

କ୍ୟାନସର, ହୃଦରୋଗ, କିଡ଼୍ନୀ ଆଦି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ବିପିଏଲ୍ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ପାଣ୍ଠିରୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ତିନି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଆସନ୍ତା ଡ଼ିସେମ୍ବର ମାସରୁ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ।

ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରରୁ ରୋଗୀମାନେ ଯେପରି ସୁବିଧାରେ ଓ ଶୀଘ୍ର ଆବଶ୍ୟକ ରକ୍ତ ପାଇପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରରେ ମ୍ୟାନେଜମେଂଟ ଇନ୍ଫରମେଶନ ସିଷ୍ଟମ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଏହାଦ୍ୱାରାରୋଗୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରରେ ମହଜୁଦ ରକ୍ତ ସଂପର୍କରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ।

ଦୁର୍ଗମ ଅଂଚଳରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇ ବୋପାଇଁ ୧୧୪ଟି ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ମୁତୟନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୦୧ଟି କାର୍ଯ୍ୟକରୁଥିବା ବୈଠକରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍