ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଂଟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଷଷ୍ଠ ବେତନ କମିଶନ ଦରମା

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨୦(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ଲକଗ୍ରାଂଟ ଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କୁ ଷଷ୍ଠ ବେତନ କମିଶନ ଅନୁଯାୟୀ ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ୧୯୮୨ଟି ବ୍ଲକଗ୍ରାଂଟ ସ୍କୁଲ ମଧ୍ୟରୁ ଉତମ କ୍ଷମତା ପ୍ରତିପାଦନ କରୁଥିବା ୧୫୮୭ଟି ସ୍କୁଲକୁ ଷଷ୍ଠ ବେତନ କମିଶନ ଅନୁଯାୟୀ ୬୦ ପତିଶତ ଦ୍ରରମା ଓ ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗାଭତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ବିଧାନସଭାରେ କହିଛନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତା ଅପ୍ରେଲ ପହିଲାରୁ ଏହା ଲାଗୁ କରାଯିବ । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଶିକ୍ଷକମାନେ ପଂଚମ ବେତନ କମିଶନ ଅନୁଯାୟୀ ଦରମା ପାଉଥିଲେ ।

ସେହିପରି ୯୧୬ଟି ଏମ୍ଇ ସ୍କୁଲର ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ପଂଚମ ବେତନ କମିଶନ ଅନୁଯାୟୀ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଦରମା ଓ ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗାଭତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ, ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ରାଜ୍ୟର ୨୨୪ଟି ପଂଚାୟତର ଏକମାତ୍ର ବେସରକାରୀ ତଥା କୌଣସି ସରକାରୀ ସହାୟତା ପାଉନଥିବା ହାଇସ୍କୁଲକୁ ବ୍ଲକଗ୍ରାଂଟ ସହ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଅନୁଦାନ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଷଷ୍ଠ ବେତନ କମିଶନ ଲାଗୁ କରିବା ଦ।ବିରେ ବହୁଦିନ ହେଲା ବ୍ଲକଗ୍ରାଂଟ ଶିକ୍ଷକ ତଥା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଆସୁଥିଲେ । ଏହାଦ୍ୱାରାପ୍ରାୟ ୨୦ ହଜାର ଶିକ୍ଷକ, ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ଉପକୃତ ହେବେ ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍