ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଭିତରକନିକାରୁ କୁମ୍ଭୀର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ : ଆଶିଷ ସେନାପତି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା,ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨୧(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ଭିତରକନିକା ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ଏକ ଦଶଫୁଟ ଲମ୍ବ ବିଶିଷ୍ଟ ଲୁଣିପାଣି ମାଇ କୁମ୍ଭୀରର ମୃତଦେହ ବୁଧବାର ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।

ଜରିମୁଳା ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ହଂସୁଆ ନଦୀରୁ କୁମ୍ଭୀରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଗତଦୁଇବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ କୁମ୍ଭୀରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯିବା ଘଟଣା ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି ।

“”କୁମ୍ଭୀରଟି ମାଛ ଧରିବା ଜାଲରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଯାଇ ପରେ ଅଣନିଶ୍ୱାସୀ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବ”ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନର ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାରୀ ବିନୋଦ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ।

“”ଏକ କୁମ୍ଭୀରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ଦଣ୍ଡନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ । କାରଣ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁସଂରକ୍ଷଣ ଆଇନ-୧୯୭୨ ଅନୁଯାୟୀ କୁମ୍ଭୀର ଏକ ସଂରକ୍ଷିତ ପ୍ରାଣୀ । ଏହି ସରିସୃପର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣଜାଣିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ ”ସେ କହିଛନ୍ତି ।

“”ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ନଦୀରେ ଭାସୁଥିବା କୁମ୍ଭୀରର ମୃତଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ରାଜନଗର ଠାରେ ଥିବା ପଶୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଶବ ବ୍ୟବଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଛନ୍ତି”ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହାକୁ ମିଶାଇ ଗତଦୁଇବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧୧ଟି ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍