ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ମୁଖ୍ୟ ଖବରସାହିତ୍ୟ

ଆମେରିକାରେ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ

ସତ୍ୟ ପଟ୍ଟନାୟକ

ମିସିସିପି, ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨୪(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରେ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

୨୩ ତାରିଖ ସଂଧ୍ୟାରେ ଆମେରିକା କାନାଡ଼ାର ବିିଭିନ୍ନ ସହରରୁ କବି ଓ ଗାଳ୍ପିକମାନେ ସ୍କାଇପ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜ ନିଜର କବିତା ଓ ଗଳ୍ପ ପାଠ କରିଥିଲେ ।

ସବିତା ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରାଆୟୋଜିତ ଓ ସତ୍ୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରାସଂଯୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମିନେସୋଟାରୁ କଳ୍ପନାମୟୀ ଦାଶ, ମେରଲ୍ୟାଣ୍ଡରୁ ବେରାଜ ସାହୁ ଓ ସ୍ନିଗ୍ଧା ହୋତା, ଓହିଓରୁ ସତ୍ୟ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ସେହିପରି ଚଳିତ ମାସ ୧୭ରେ ମଧ୍ୟ ନରେଶ ।ସଙ୍କ ଆୟୋଜିତ ଓ ସୁଲୋଚନା ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସଂଯୋଜିତ ଏକ କବି ସମ୍ମିଳନୀ ମେରିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀରେ ଆମେରିକାରୁ ସତ୍ୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସଂପାଦନାରେ ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ପତ୍ରିକା””ପ୍ରତିଶୃତି” ପ୍ରକାଶିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଓଡ଼ିଶାର ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ମାନଙ୍କ ସହିତ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଯୋଡ଼ି ରଖିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ପଦକ୍ଷେପ । ଏହି ପତ୍ରିକାରେ ଓଡ଼ିଶାର ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକଙ୍କ ଲେଖା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍