ବାପି ସର୍ଖେଲ, ଅଭୟ ସାହୁଙ୍କ ଜାମିନ ନାମଞ୍ଜୁର

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ : ଅମରନାଥ ପରିଡ଼ା

ଜଗତସିଂହପୁର, ଜାନୁୟାରୀ ୪(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ପୋସ୍କୋ ସଂଘର୍ଷ ମାମଲାରେ ଗିରଫ ଠିକାଦାର ବାପି ସର୍ଖେଲ ଏବଂ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଗିରଫ ପୋସ୍କୋ ବିରୋଧୀ ନେତା ଅଭୟ ସାହୁଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ବୁଧବାର ଖାରଜ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଜିଲ୍ଲା ଅଜିରିକ୍ତ ଦୌରାଜଜ୍ ସଚିାନନ୍ଦ ସାହୁ ବାପିଙ୍କ ଜାମିନ ନାମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ବେଳେ କୁଜଙ୍ଗ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ବିଭାଗୀୟ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଅଳ୍ପନା ସାହୁ ଅଭୟଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ନାମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି ।

ଗତ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୧୪ରେ ପୋସ୍କୋ ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷ ତଥା ଏଥିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦର୍ଶାଇ ବାପିଙ୍କ ନାଁରେ କୁଜଙ୍ଗ ଥାନାରେଦୁଇଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା ।

କୁଜଙ୍ଗ ପୋଲିସର ଏକ ଦଳ ଗତ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨୩ରେ ସର୍ଖେଲଙ୍କୁ ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜଧାନୀ ରାୟପୁରରୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ସଂଘର୍ଷ ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ବର୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଠ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ।

ସେହିପରି ଗତ ନଭେମ୍ବର ୨୫ରେ ଅଭୟ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଏର୍ସମା ମଣିଜଙ୍ଗା ରାସ୍ତାର ନୂଆପୋଖରୀ ଠାରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା ।

ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ତଥା ପରିବାରକୁ ନଜଣାଇ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଦଶବାହ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅପରାଧ
ମାମଲା ରହିଛି । ଗିରଫ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଚୌଦ୍ଵାର ଜେଲକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୦ ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ରେ ପାରାଦ୍ଵୀପ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ଦଶ
ମାସ ଜେଲରେ ରହିବା ପରେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ସେ ଜାମିନରେ ଆସିଥିଲେ ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍