ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ଓଡିଶା ଖବରମୁଖ୍ୟ ଖବର

ବ୍ରିଟିଶ ନାଗରିକଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ସ୍କୁଲ ନିର୍ମାଣ କଲେ ଓଡ଼ିଆ

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ : ଆଶିଷ ସେନାପତି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଫେବୃୟାରୀ ୨୫(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ସଦର ମହକୁମା ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ କିମି ଦୂରରେ ଜଣେ ବ୍ରିଟିଶ ନାକରିକଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ତାଙ୍କର ଘନିଷ୍ଟ ବନ୍ଧୁ ଏକ ସ୍କୁଲ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ।

ଇଂଲଣ୍ଡର ଡ଼େରିକ୍ ମୋର୍ଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ନାନପୁରରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏହି ସ୍କୁଲକୁ ଗତ ବୁଧବାର ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖକ ତଥା କଳାକାର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମହାନ୍ତି ଉ୍ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ।

ମାଇ ଭିଲେଜ, ମାଇ ଲାଇଫ, ଇଣ୍ଡିଆନ ଭିଲେଜ ଟେଲସ୍ ଆଦି ପୁସ୍ତକର ଲେଖକ ମହାନ୍ତି ଲଣ୍ଡନର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସେନା କର୍ମଚାରୀ ତଥା ଆଇନଜୀବୀ ବନ୍ଧୁ ଡ଼େରିକ୍ଙ୍କ ସହ ସବୁବେଳେ ନିଜ ଗ୍ରାମ ନାନପୁରକୁ ଆସୁଥିଲେ ।

ବମ୍ବେରେ ସ୍ଥାପତ୍ୟ କଳାରେ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ପରେ ସେ ୧୯୬୦ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୬୪ରେ ଟାଉନ ପ୍ଲାନିଂରେ ଡ଼ିପ୍ଲୋମା ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ ସେଠାରେ ଏକ କଳା ଓ ପେଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମୋର୍ଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥଲା ।

ସେହିିନ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ସୁବୁବେଳେ ଉଭୟେ ଏକାଠି ନାନପୁରକୁ ଯିବା ଆସିବା କରନ୍ତି ।

“”ଗତ ବର୍ଷ ଡ଼େରିକ୍ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଅସୁସ୍ଥ ଥିବାରୁ ମୁଁ ଏକାକୀ ଗାଁକୁ ଆସିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଅସୁସ୍ଥ ଡ଼େରିକ୍ ଓଡ଼ିଶାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଓ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୧୮ରେ ନାନପୁର ଆସିଥିଲେ । ପରେ ଗତ ଫେବୃୟାରୀ ୧୫ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏକ ଘରୋଇ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନାରେ ୮୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଥିଲା” ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ।

“”ଗାଁରେ ଘର ପାଖରେ ତାଙ୍କ ସମାଧି କରାଯାଇଛି । ସେ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ତଥା ଗ୍ରାମାଂଚଳର ଲୋକ ମାନଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ଭାବୁଥିଲେ, ତେଣୁ ତାଙ୍କର ସ୍ମୃତିରେ ଏହି ସ୍କୁଲ ତିଆରି କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲି । ମୋ ଗାଁ ତାଙ୍କରଦ୍ୱିତୀୟ ଘର ଥିଲା” ସେ କହିଛନ୍ତି

ଉକ୍ତ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ନିକଟରେ ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଗାଁକୁ ଆସିଥିଲେ । ପିଲାମାନେ ଏହି ସ୍କୁଲରେ କଳା, ସଂସ୍କୃତି, ଚିକ୍ରକଳା ଆଦି ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିପାରିବେ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କ ଶିଖିବା ପାଇଁ ଚାରୋଟି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲକୁ ଦେଇଛି ବୋଲି କହନ୍ତି ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ।

ଆମ ରାଜ୍ୟର କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତିର ବିକାଶ ପାଇଁ ସେ ସବୁବେଳେ ଭାବୁଥିଲେ ତେଣୁ ଏହି ସ୍କୁଲ ନିର୍ମାଣ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ସନ୍ତୋଷ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍