ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ପିପିଲି ଗଣବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଚାର୍ଜସିଟ୍

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ପିପିଲି ଗଣବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପୋଲିସ ଶନିବାର ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛି ।

ପିିପିଲି ଜେଏମ୍ଏଫ୍ସିଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଓରଫ୍ ପଶେଇ ଏବଂ ତାର ସହଯୋଗୀ ଶୁକାନ୍ତ ଓରଫ୍ ଆବୁଆ ନାଁରେ ୪୪୮ ପୃଷ୍ଠା ବିଶିଷ୍ଟ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତର ପୂର୍ବରୁ ସଂପର୍କ ଥିଲା । ଅନ୍ୟ ଯୁବକଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ସଂପର୍କ ଥିବା ଏବଂ ତା’ଠାରୁ ସେ ଦୂରେଇ ଯାଉଥିବା ଅନୁଭବ କରି ପ୍ରଶାନ୍ତ ପ୍ରତିଶୋଧ ପରାୟଣ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ସେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲା ବୋଲି ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

ନଭେମ୍ବର ୨୯ ଘଟଣାଦିନ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଓଢଣୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଆସିଯିବାରୁ ସେ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଭୟରେ ସେ ସେହିଦିନ ଠାରୁ ଗାଁରୁ ଫେରାର୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାର ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଠାରୁ ଖବର ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିଲା ।

ବଳାତ୍କାରକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ଭଳି କୌଣସି ତଥ୍ୟ ମିଳି ନାହିଁ ବୋଲି ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ତେବେ ପ୍ରଶାନ୍ତର ଭାଇ ଆବୁଆ ପୂର୍ବରୁ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ଘଟଣାରେ ତା’ର କୌଣସି ସଂପର୍କ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ପିପିଲି ଅର୍ଜୁନଗୋଦା ଗ୍ରାମର ସଂପୃକ୍ତ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗତ ନଭେମ୍ବର ୨୯ରେ କେତେକ ଲୋକ
ଗଣବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ତାଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୮ରେ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ଯୁବତୀଙ୍କ ଘରଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ସଂପୃକ୍ତ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଏକ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନରେ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ମନା କରିିଆଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେବାପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ଏସଂପର୍କରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ।

ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଗତ ୧୯ ତାରିଖରେ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ ।

ବର୍ତମାନ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପୋଲିସ ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟର ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍