ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଜେଲ୍ ରୁ ମୁକ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ବନ୍ଦୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅପ୍ରେଲ ୫(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ଅପହୃତ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏବଂ ବିଧାୟକଙ୍କ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଜେଲ୍ ରୁ ଖଲାସ ହେବାକୁ ଥିବା ୨୭ ଜଣ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ନାମ ସରକାର ଗୁରୁବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଠ ଜଣ ମାଓବାଦୀ ଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇ ଜଣ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଶେ ଏବଂ ଛଅ ଜଣ ଓଡ଼ିଶାର ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିଧାନସଭାରେ କହିଛନ୍ତି ।

ବିଧାୟକ ଝିନ୍ନ ହିକକାଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଷୀମୂଲିଆ ଆଦିବାସୀ ସଂଘର ୧୫ ଜଣ ଓ ଆଠ ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ସରକାର ଜେଲରୁ ଖଲାସ କରିବେ ।

ବିଧାୟକଙ୍କ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଖଲାସ ହେବାକୁ ଥିବା ବନ୍ଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଆଠ ଜଣ ମାଓବାଦୀ ହେଲେ ନର୍ସି କେନ୍ଦୁ୍ରକା, ଜୋରୁକା କେନ୍ଦ୍ରୁକା, ବେ ମାଢି, ଗଙ୍ଗା ସୋଡ଼ି, ଭୀମା ପଡ଼ିଆମି, ମଙ୍ଗରାଜ ରୁଆ, ମାଓ ମ୍ପତି ନୁର୍ଲା ନିଲମ ରେଡ୍ଡୀ ଓ ସେତୁ ପାଙ୍ଗି ।

ଚାଷୀ ମୂଲିଆ ଆଦିବାସୀ ସଂଘର ୧୫ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ହେଲେ ରୁପୁନି ସିରିକା, ମିନିଆକା ସାନ୍ଦଲ, ମିନିଆକା ଜାମା, ସଉରା କାର୍ତାସିଆ, ନାଚିକା ସୁବା, ସ୍ୱାକୋ ଦିବା, ରବି ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ଧନ ହନ୍ତାଲ, ଦୋରା ହନ୍ତାଲ, ରମେଶ ନାଚିକା, ହୁଲୁକୁ କେଶବ, ଇନା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ରୂପନା ହୁଲୁକା, ଅର୍ଗୁ ସିରିକା ଓ ବିଜୟ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି ।

ସେହିପରି ଆରତୀ ମାଝି, ଶୁକ ନାଚିକା, ଚକ୍ର ତାଡ଼ିଙ୍ଗି ଏବଂ ମାଓନେତା ସବ୍ୟସାଚୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୁଭଶ୍ରୀ ଦାସ(ମିଲି ପଣ୍ଡା)ଙ୍କୁ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ପାଓଲୋ ବାସୁସ୍କୋଙ୍କ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଖଲାସ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସଂପୃକ୍ତ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ
କରିବେ, ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍