ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଜନଜାତି ଉପଯୋଜନା ଅଂଚଳରେ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ଜମି

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଅପ୍ରେଲ ୧୨(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ରାଜ୍ୟର ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଉପଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗାଁରେ ବାସ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଭୂମିହୀନ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଭିତ୍ତିରେ ଜମି ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ।

୧୧୮ଟି ବ୍ଳକର ୧୭,୯୭୪ଟି ଗ୍ରାମରେ ବାସ କରୁଥିବା ପରିବାରଙ୍କୁ ଏହା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ବୁଧବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରାପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଂଯୁକ୍ତିକରଣ କରାଯାଇ ଜମିର ଉନ୍ନତିକରଣ ନିମନ୍ତେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭୂମିହୀନ ପରିବାର ଚିହ୍ନଟ, ସରକାରୀ ଅନାବାଦୀ ଜମି ନିରୂପଣ, ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଭୂମି ସଂଯୋଜକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବ ।

ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି କାର୍ଯକ୍ରମରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୨୦୧୨-୧୩ରେ ଗଜପତି, ନବରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ, ମାଲକାନାଗିରି, ରାୟଗଡା, କଳାହାଣ୍ଡି ଓ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାର ୩୦ଟି ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୬୦୯୪ଟି ଗାଁରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୨୦୧୪-୧୫ରେ ଏହି ୭ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୩୧ଟି ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୯୭୦ଟି ଗାଁରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ଆଦିବାସୀ ସଶକ୍ତିକରଣ ତଥା ଜୀବୀକା ନିର୍ବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦ୍ୱାରାକାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ।

ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେଉଁଝର, ବାଲେଶ୍ୱର, ସମ୍ବଲପୁର ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ
ଏହି ୫ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୫୭ଟି ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୭୯୧୦ଟି ଗାଁରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।

ଏହି ଯୋଜନାର ସଫଳତା ଦ୍ୱାରା୨୦୧୬-୧୭ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଯୋଜନା
ଅଂଚଳରେ ସମସ୍ତ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ପରିବାରକୁ ଜମି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍