ମୁଖ୍ୟ ଖବର

କାନ୍ଭାସ୍ରେ ସୁଦର୍ଶନଙ୍କ ବାଲୁକା କଳା

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅପ୍ରେଲ ୧୩(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) “ଇମାଜିନେସନ୍ସ ଇନ୍ ସ୍ୟାଣ୍ଡ୍” ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଅଭିନବ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରାନିର୍ମିତ ବାଲୁକା କଳାକୃତି ଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ କାନଭାସ୍ରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲଳିତ କଳା ଏକାଡ଼େମୀ ଗ୍ୟାାଲେରୀରେ ଅପ୍ରେଲ ୧୪ରୁ ୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଉଦଘାଟନ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

କାନ୍ଭାସ୍ ଉପରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଶ୍ରେଷ୍ଠ କଳାକୃତି ଗୁଡିକ ଉପରେ ବାଲୁକା ସ୍ଥାପନା ତଥା ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହାକୁ ଅଧିକ ଜୀବନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସୁଦର୍ଶନଙ୍କ ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି ।

ସାଧାରଣତଃ ବାଲୁକା କୃତି ଗୁଡ଼ିକ କ୍ଷଣସ୍ଥାୟୀ ହୋଇଥିବାରୁ, ଏହି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମାଧ୍ୟମରେ କଳାପ୍ରେମୀ ମାନେ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ସୁଦର୍ଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରାନିର୍ମିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ବାଲୁକା କୃତିଗୁଡିକୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏକତ୍ର ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିବେ ।

ଏଥିରେ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରାନିର୍ମିତ ୧୦୦ରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାଲୁକାକୃତି ଗୁଡ଼ିକର ଫଟୋଚିତ୍ର କାନ୍ଭାସ୍ରେ ପ୍ରଦର୍ଶୀତ ହେବ ।

“ମୋର ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ବାଲୁକା କଳାକୃତି ଗୁଡ଼ିକୁ କାନ୍ଭାସ୍ରେ ସାଧାରଣ ଜନତା ଏବଂ
କଳାପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକତ୍ରିତ କରି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ବାଲୁକା ଏବଂ ବାଲୁକା କଳାକୃତିକୁ ସମ୍ମାନ
ଜଣାଇବା ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ” ସୁଦର୍ଶନ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହାଦ୍ୱାରାଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ସାଧାରଣ ଜନତାମାନେ ମୋର ସମସ୍ତ ବାଲୁକା କଳାକୃତିଗୁଡିକୁ ଦେଖିପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସୁଦର୍ଶନ ୫୦ରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଲୁକା କଳା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରି ଦେଶ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି । ଏହି ଚାରିଦିନିଆ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ସକାଳ ୧୧.୩୦ରୁ ସଂଧ୍ୟା ୭.୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ରହିବ ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍