ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ସମ୍ବଲପୁରରେ ସୁପର ସ୍ପେସିଆଲିଟିି ହସ୍ପିଟାଲ

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଅପ୍ରେଲ ୨୩(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ମାନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସମ୍ବଲପୁର ଠାରେ ଏକ ସୁପର ସ୍ପେସିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ସରକାରୀ-ବେସରକାରୀ ଭାଗୀାରିତାରେ ଏହି ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ । କୋଲକାତାର ଶେୁନ୍ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ହାର୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏହି ହସପିଟାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଏଥି ପାଇଁ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଭାବେ ୧୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟରେ ସାତ ଏକର ଜମି ଯୋଗାଇ ଦେବେ ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ସଂସ୍ଥାକୁ ଏନ୍.ଓ.ସି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ସଂସ୍ଥା ଏଥି ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଆବେନ କରିଥିଲା ଏବଂ ଏହା ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟିର ଅନୁମୋନ ପରେ ଏହି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି ।

ଏହି ହସ୍ପିଟାଲରେ ୨୪ଟି ବିଭାଗ ସହିତ ୩୦ ଟି ଅପରେସନ ଥିଏଟର ,ଦୁଇଟି ଡିଜିଟାଲ କାଥ୍ଲାବ ସହିତ ରୋଗ ନିରୂପଣ ସହାୟକ ପାଥୋଲୋଜି, ଇମେଜିଂ କାର୍ଡିଓଲୋଜି ଏବଂ ନ୍ୟୁରୋଲୋଜି ପ୍ରଭୃତିର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ ।

ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏଠାରେ ଜିଏନ୍ଏମ୍ ସ୍କୁଲ , ପାରାମେଡିକାଲ ତାଲିମ୍ କେନ୍ଦ୍ର , ପିଜିଡିସିସି ଏବଂ
ଡି.ଏନ୍.ବି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ରହିବ ଏବଂ ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୮୦୦ ଲୋକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍