ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ୩୫ ନମ୍ବରରେ ଅନୁପମ

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମଇ ୪(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ଲୋକସେବା ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରାପରିଚାଳିତ ୨୦୧୧ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଳା କେସିଙ୍ଗାର ଅନୁପମ ଶାହା ୩୫ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରି ଓଡ଼ିଶା ଟପ୍ପର ହୋଇଛନ୍ତି ।

କେସିଙ୍ଗା ସହରର ୨୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଅନୁପମ ପିଲାବେଳୁ ମେଧାବୀଛାତ୍ର ଥିଲେ । ସେ କେସିଙ୍ଗା
ବିଦ୍ୟାପୀଠ ସ୍କୁଲରୁ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ରଖି ପାସ୍ କରିଥିଲେ ।

ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ବିଜେବି କଲେଜରୁ ବିଜ୍ଞାନରେ ୯୧ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ରଖି ପାସ କରିବା ପରେ ୨୦୦୭ରେ ରାଉରକେଲା ଏନ୍ଆଇଟିରୁ ବିଟେକ୍ ରେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ।

ଅନୁପମ ତୃତୀୟ ଥର ଆଇଏଏସ୍ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରି ଏହି ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ
ଟିସିଏଲ୍ ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଅନୁପମଙ୍କ ବାପା ହେମସାଗର ଶାହା ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଓ ମାତା
ଯାଜ୍ଞସେନୀ ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ।

ପରିଶ୍ରମ ବଳରେ ସବୁ କିଛି ହାସଲ କରିହେବ ବୋଲି ସେ କହିବା ସହ ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ପିତାଙ୍କୁ ଶ୍ରେୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସଫଳତାରେ ତାଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି ।

ସେହିପରି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ୫୬ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି । ୟୁନିଟ ୧ ହାଇସ୍କୁଲରୁ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ପାସ୍ କରିବା ପରେ ସେ ବିଜେବି କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ ।

ସେ ପ୍ରଥମେ ଭାରତୀୟ ବନସେବା(ଆଇଏଫ୍ଏସ୍) ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ
ପରେ ଭାରତୀୟ ରାଜସ୍ୱ ସେବା(ଆଇଆର୍ଏସ୍) ଅଧିକାରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ବର୍ତମାନ ସେ ନାଗପୁରରେ ଆୟକର ବିଭାଗରେ ଟ୍ରେନିଂ ଅଫିସରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଶହେ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ ଆଶା ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ୬୫ ର୍ୟାଙ୍କରେ ରହିଥିବାରୁ ବହୁତ ଖୁସି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାଡରରେ ରହି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରିବି ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍