ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ଓଡିଶା ଖବରବିଶେଷ ଖବର

୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ଭୂମିହୀନ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରକୁ ଜମି

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍)ଆଜି ସଚିବାଳୟଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆଦିବାସୀ ଉପଦେଷ୍ଟା ପରିଷଦର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩୩,୦୯୦ ଭୂମିହୀନ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରକୁ ୧୪୬୫ ଏକର ଗୃହପଯୋଗୀ ଜମି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।
ରାଜ୍ୟର ଆଦିବାସୀ ଉପଯୋଜନା ଅଂଚଳର ସମସ୍ତ ୧୯,୦୧୬ ଟି ଗାଁର ଭୂମିହୀନ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରକୁ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବାସପଯୋଗୀ ଜମି ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ।

ଏହା ଦ୍ୱାରା୨୦୧୬-୧୭ ମଧ୍ୟରେ ଟି ଏସ ପି ଅଞ୍ଚଳର କୌଣସି ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ଭୂମିହୀନ ରହିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତିଯେ ଆଦିବାସୀ ପୁଅ ଝିଅଙ୍କ ଶିକ୍ଷାର ସୁବିଧା ପାଇଁ ୨୦୦୦ଟି ୧୦୦ସିଟ ବିଶିଷ୍ଟ ହଷ୍ଟେଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଆଉ ୧୪୦୦ଟି ହଷ୍ଟେଲ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରହିଛି ।

ସେହିପରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୩,୧୭,୩୪୬ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କୁ ଏବଂ ୯୪୮ ଗୋଷ୍ଟୀ ବିଶେଷଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଉପରେ ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟର ୬ଟି ଜିଲ୍ଲା – କନ୍ଧମାଳ, ମାଲକାନଗିରି, ନବରଙ୍ଗପୁର, ରାୟଗଡା, ସୁନ୍ଦରଗଡ ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ରେ ୬ଟି ନୁଆ ବିଇଡି କଲେଜ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତିଯେ ବର୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୨୨୭ଟି ବ୍ଲକରେ ଆଇନ ସହାୟକ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆଦିବାସୀ ଉପଯୋଜନା ବ୍ଲକରେ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ମୋବାଇଲ ହେଲ୍ଥ ଇଉନିଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ବୈଠକରେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଲାଲ ବିହାରୀ ହିମିରୀକା, ସଦସ୍ୟ ସାଂସଦ, ବିଧାୟକ, ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ସଚିବମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.