ଓଡିଶା ଖବର

ଖଣି ଦୁର୍ନୀତି: ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଶାହା କମିଶନ ଟିମ୍

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଅକ୍ଟୋବର ୩ (ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) –ଖଣି ଦୁର୍ନୀତିର ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଥିବା ଶାହା କମିଶନ ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ୩ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସେମାନେ ହେଲେ ୟୁ.ଭି.ସିଂ,ଜି.ଟି. ପାଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଜନାର୍ଦ୍ଧନ ପ୍ରସାଦ । ଏମାନଙ୍କପରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ବିଶ୍ୱଜିତ ନିଶ୍ରା, ସରୋଜ ଷଡ଼ଙ୍ଗି ଷ୍ଟେନୋଗ୍ରାଫର ଏଭିଏସ୍ ପ୍ରସାଦ ସଂଧ୍ୟାବେଳେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।

କମିଶନଙ୍କ ଟିମ୍ ଲିଡ୍ର ୟୁ.ଭି.ସିଂ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଓ ପରିଚାଳନା ସଂପର୍କରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରୁ ମଗା ଯାଇଥିବା ନଥିପତ୍ର ଓ ଦଲିଲ ଗୁଡିକୁ କମିଶନ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଖଣି ଅଞ୍ଚଳ ଯିବାକୁ ନିସ୍ପତି ହୋଇନାହିଁ । ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରାଯିବ ।

ଖଣି ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବେଳେ କମିଶନଙ୍କ ଏହା ଓଡିଶାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗସ୍ତ । କେମିତି କମିଶନଙ୍କ ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତରକୁ ଠିକଣା ଭାବେ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ସେନେଇ ସରକାର ଏବେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି ।

ଏଥିପାଇଁ ଗୋଛାଗୋଛା ପାଂଇଲ ବୁହା ହୋଇ ଯାଉଛି ଅତିଥି ଭବନକୁ ।ବିଶେଷକରି ଓଏମ୍ସି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଖଣି ବିଭାଗ ସବୁ ଖଣିର ଟିକିନିଖି ରେକଡକୁ ଏକାଠି କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ଫାଇଲ ଯେତେବେଳେ ମଗା ଯିବ ତାହାକୁ ତତ୍କକ୍ଷ୍ୟାଣତ ଦିଆଯିବ ।

ଗୁରୁବାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିମ୍ ତିନିଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇ ତଦନ୍ତ କରିବେ । ଆସନ୍ତା ୧୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ । ଅପରାହ୍ନରେ ରାଜ୍ୟ ଅତିଥି ଭବନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଛାନଭିନ୍ । ହେଲେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଖଣିସଂଖ୍ୟା ନେଇ ମତଭେଦ ଦେଖା ଦେଇଛିା

ଆଇବିଏମ୍ ସୂତ୍ରରୁ ଖଣିସଂଖ୍ୟା-୧୯୩ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୧୪୩ । ଏହାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଖଣି କମିଶନ ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.