ଓଡିଶା ଖବରରାଜନୀତି

ଖଣି ଦୁର୍ନୀତିର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ : ମନ୍ତ୍ରୀ

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଡିସେମ୍ବର ୧୭(ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍)-ଖଣିଦୁର୍ନୀତିର କୌଣସି ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ସୋମବାର ଦିନ ବଧାନସଭାରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଖଣି ଓ ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଜନୀକାନ୍ତ ସିଂହ ।

ଖଣି ଦୁର୍ନୀତ ଓ କୋଇଲାବ୍ଲକ କେଳଙ୍କାରୀ ଓଡିଶା ସରକାର ଓ ଓଏମ୍ସି ଭାଗିଦାରୀ ଶୀର୍ଷକ ବିରୋଧୀଙ୍କ ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ,ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଯେତେ ରେକର୍ଡ ଅଛି ତାହା ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ।

କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା ଯେ ବିଜେଡି ଶାସନ କାଳରେ ରାଜ୍ୟରେ ତିନିଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଖଣି ଲୁଟ ହୋଇଛି । ଖଣି ନିୟମର ଖୋଲାଖୋଲି ଉଲଘଂନ ହୋଇଛି । ବିରୋଧୀଙ୍କ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଅଧିକ ଖୋରାକ ଯୋଗାଇଥିଲା ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତର ।

ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଓଡିଶା ମାଇନିଙ୍ଗ କର୍ପୋରେସନ (ଓଏମ୍ସ) ଆଠ ହଜାର ଆଠ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଧିକ ଖଣିଜ ସଂପତ ଉତୋଳନ କରି ବିକ୍ରି କରିଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେବାପରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଥିଲା ବିରୋଧୀ ।

ବିରୋଧୀ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଖଣି ଲୁଟ କରୁଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନ୍ୟ ମୁଣ୍ଡରେ ଅଠାବୋଳିବାକୁ ଅପଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ମନ୍ତ୍ରୀତ ନିଜେ ସ୍ୱୀକାର କଲେ ।

ଓଏମ୍ସି ବେଆଇନ ଖଣି କାରବାରରେ ଲିପ୍ତ । ଯାହା ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ଆଠ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା । ସରକାର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମାଗିଛନ୍ତି ତୁରନ୍ତ ଏ ଟଙ୍କା ପଇଠ କର । ଏତିକି ଦିନ ଭିତରେ ପଇଠ ନକଲେ ତୁମ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ । ଆଗେ ସରକାର ଓଏମ୍ସି ର ଟଙ୍କା ପଇଠ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଦଳର ନେତା କନକ ବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହଦେଓ କହିଛନ୍ତି କେବଳ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ନୁହେଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁର୍ନୀତି କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିଥିବା ୧୬ଟି କୋଇଲା ବ୍ଲକ ମଧ୍ୟରୁ ୩ଟିକୁ ରଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିସ୍ପତି ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି ।

ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ସୈନିକ ମାଇନିଂକୁ କୋଇଲା ବ୍ଲକର ୭୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ଦେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବେ ଅଠାକାଠିରେ ପଡିଛନ୍ତି । ଏ କାରବାର ଦଦ୍ୱାରାରାଜ୍ୟ କେତେ ଅର୍ଥ ହରାଇଛି ତାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଇବାର ସହ ଦୁର୍ନୀତିର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.