ଓଡିଶା ଖବର

ବିଧାନସଭାରେ ମାଧବୀଲତା:ହଟ୍ଟଗୋଳ,ଗୃହ ମୁଲତବୀ

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଡିସେମ୍ବର ୨୨(ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍ )-ଆୟୂଷ ଡାକ୍ତର ମାଧବୀଲତା ପ୍ରଧାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ ହୋଇଯିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗୃହରେ ହୋହାଲ୍ଲା କରିଥିଲେ ।

ଏ ନେଇ ପ୍ରବଳ ହୋହଲ୍ଲା ହେବାରୁ ଓ ବିରୋଧୀ ସଦସ୍ୟମାନେ ଗୃହର ମଧ୍ୟଭାଗକୁ ଚାଲିଆସି ‘ବିଧାନସଭାର କଣ୍ଠରୋଧ ଚଳିବ ନାହିଁ’ ବୋଲି ସ୍ଳୋଗାନ ଦେବାରୁ ଗୃହ ଚଳାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥିଲା । ଫଳରେ ବାଚସ୍ପତି ଶ୍ରୀ ଅମାତ ୩ଟା ୫୬ମିନିଟରେ ଗୃହକୁ ଦିନକ ପାଇଁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ଡାକ୍ତର ମାଧବୀଲତା ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରିବାକୁ ଥିବାବେଳେ ବାଚସ୍ପତି ଏହାକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେବାରେ ଶ୍ରୀ ସିଂହ ପ୍ରତିକି୍ରୟା ପ୍ରକାଶ କରିକହିଲେ ଯେ,ବନ୍ଦର ପାଇଁ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରରେ ଦୁର୍ନୀତି ବିଷୟ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆମେ ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତକଲୁ, ତାହାକୁ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି ବୋଲି କହି ବିନା ଆଲୋଚନାରେ ଅଗ୍ରାହ୍ୟକଲେ ।

ଆଦିବାସୀ ଓ ଦଳିତଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରକ୍ଷା ପାଇଁ ଓଆରଭି ଆଇନର ସଂଶୋଧନ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେ ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତକଲୁ, ତାହାକୁ ବି ବିଚାରାଧୀନ ରହିଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଅଗ୍ରାହ୍ୟକଲେ ।

ଡାକ୍ତର ମାଧବୀଲତା ପ୍ରଧାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ ମୁଲବତୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଲୁ ଯେ ତାହାକୁ ବି ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷା ଅଧିବେଶନଠାରୁ ଚଳିତ ଅଧିବେଶନ ମଧ୍ୟରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାବଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆମେ ମୁଲବତୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତକରୁଛୁ; କିନ୍ତୁ ସରକାର ସମାନ ଉତର ଦେଇ ଏସବୁକୁ ଏଡ଼ାଇ ଯାଉଛନ୍ତି । ମନେହେଉଛି, ସବୁକିଛି ଆଜିକାଲି ବିଚାରାଧୀନ ।

ପ୍ରଶ୍ନୋତର ସମୟ ପରେ ଶୂନ୍ୟକାଳ ଆରମ୍ଭ ହେବା କ୍ଷଣି ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ନଆସିବାରୁ ବୈଧାନିକ ପ୍ରଶ୍ନ ଛଳରେ ଭୂପିନ୍ଦର ମାଧବୀଲତା ମୃତୁ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉତାପନ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଲେ, ମାଧବୀଲତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବେ ବି ରହସ୍ୟମୟ ହୋଇରହିଛି । ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବେ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଏଣେତେଣେ ଦୌଡ଼ୁଛନ୍ତି । ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି ବୋଲି କହି ଖସିଗଲେ ଚଳିବନି, ସରକାର ସ୍ୱଚ୍ଛ ହୋଇଥିଲେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସେ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ ।

ଏଥିସହିତ ସରକାର ଗୃହରେ ସେମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରୁନଥିବାରୁ ବାଚସ୍ପତି ଆମକୁ ନ୍ୟାୟ ଆଉ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ସଭ୍ୟମାନେ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଶୂନ୍ୟକାଳ ଆରମ୍ଭର ମାତ୍ର ୬ମିନିଟରେ, ୧୧ଟା ୩୬ରେ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଅମାତ ଗୃହକୁ ଅପରାହ୍ଣ ୩ଟା ଯାଏଁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ଅପରାହ୍ଣ ୩ଟାରେ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବାକ୍ଷଣି ବିରୋଧୀମାନେ ପୁନର୍ବାର ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ ନହେବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉତାପନ କରିଥିଲେ । ଏମିତି ବାଦାନୁବାଦ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୫୫ମିନିଟ ଗୃହ ଚାଲିଥିଲା; କିନ୍ତୁ ଏ ନେଇ ପ୍ରବଳ ହୋହଲ୍ଲା ହେବାରୁ ଗୃହକୁ ବାଚସ୍ପତି ଦିନକ ପାଇଁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.