ଓଡିଶା ଖବର

ଏବିଏପିର ତ୍ରୀଦିବସୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧିବେଶକ୍ଟନ ଉଦ୍ଘାଟିତ

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍ : ଗୋଲଖ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଡିସେମ୍ବର ୨୬(ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍ )- ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଅଧିବକ୍ତା ପରିଷଦର ତ୍ରିଦିବସୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧିବେଶନ ବୁଧବାର ଦିନ ଅପରାହ୍ନ ୨.୩୦ରେ ଭୁବେନେଶ୍ୱର କିଟ ପରିସରେ ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଛି । ଏହି ଅଧିବେଶନ ଆସନ୍ତା ୨୮ ତାରିଖ ଦିନ ସମାରୋପ ହେବ ବୋଲି କାର୍ଯକ୍ରମର ପ୍ରଚାରପ୍ରସାର ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ସମୀର କୁମାର ମହାନ୍ତି ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଆଜିର ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ସୁପ୍ରୀମକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅନଙ୍ଗ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟଅତିଥିରୂପେ ଯୋଗଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଓ ଗଣତାନ୍ତ୍ରୀକ ସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକକୁ କିପରି ସଶକ୍ତ କରାଯିବ ତାଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଅଛି ।

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପଂଜାବ ଓ ହରିଆନା ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ତଥା ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଷ୍ଟିସ୍ ରାମା ଜଏସ୍ ,ସୁପ୍ରୀମକୋର୍ଟ ବାର ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବି ଏମ୍ ଏନ୍ କୀଷ୍ଣମଣୀ,ଆନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚନ୍ୟାୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ଏବଂ ପରିଷଦର ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ସଭାପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ପର୍ବତ ରାଓ,ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏ ପି ସାହାଙ୍କ ସମେତ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ଦଦୁଇ ହଜାର ଉର୍ଦ୍ଧ ପ୍ରତିନିଧି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି ।

କାର୍ଯକ୍ରମକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କରି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଜଷ୍ଟିସ ଏ କେ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଲେ ଯେ,ଅଦାଲତମାନଙ୍କରେ ଅଧିକ ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ । ଅପରାଧର ପ୍ରମାଣ ଗ୍ରହଣ ଏବଂ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ନିଯୁକ୍ତି ହେବା ଉଚିତ୍ । ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା କରିବାର ଦଦାୟିତ୍ୱ ନଥିବ । ଅପରାଧୀମାନଙ୍କ ପ୍ରମାଣକୁ ବଳିଷ୍ଠ କରାଯାଇ ପାରିବ ଏବଂ ସେମାନେ ଅଦାଲତରୁ ଖସି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଏହି ଅବସରରେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବି ଶ୍ରୀ କୀଷ୍ଣମଣୀ କହିଲେ ଯେ ସଂସଦ,ନ୍ୟାୟାଳୟ,ସିଏଜି,ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗକୁ ସଶକ୍ତ କରାଗଲେ ସମ୍ବିଧାନ ଓ ଗଣତନ୍ତ୍ର ସୁରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିବ ।

ପରିଷଦର ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ସଂପାଦକ ଡି.ଭରତ କୁମାର କହିଲେ ଯେ,ଆଇନଗତ ପେସାକୁ ଆଇନଜୀବିମାନେ ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ରୂପେ ନଦେଖି ଏକ ମିଶନରୂପେ ଦେଖିବା ଉଚିତ୍ ।

ପରିଷଦର ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ସଭାପତି ଜଷ୍ଟିସ ପର୍ବତରାଓ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ଯେ, ସେମାନେ ଅପରାଧ ପୃଷ୍ଠ ଭୂମି ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ନଦିଅନ୍ତୁ । ଯାହା ଫଳରେ କି ସଂସଦକୁ ସଶକ୍ତ କରାଯାଇ ପାରିବ ।

ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଏକ ତ୍ର୍ୟୈମାସିକ ପତ୍ରୀକା ନ୍ୟାୟପ୍ରଭାର ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିଲା । ସ୍ୱାଗତ ସମିତିର ସଂପାଦକ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବି ଯୁଗଳ କିଶୋର ତ୍ରିପାଠୀ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ । ଓଡିଶା ଶାଖାର ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଭାକର ସାହୁ ଓ ସଂପାଦକ ତୁଷାରକାନ୍ତି ଶତପଥି ମଂଚାସୀନ ଅତିଥିମାନଙ୍କର ପରିଚୟ କରିବା ସହ ଏହି ସଭାକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।

 

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.