ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ଓଡିଶା ଖବର

ବାତିଲ୍ କୋଲ୍ ବ୍ଲକ୍ ଆଉ ମିଳିବ ନାହିଁ

ଓଡିଶା ଡଟ୍କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଫେବୃଆରି ୫(ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍ )- ବାତିଲ୍ ହୋଇଥିବା କୋଲ୍ ବ୍ଲକ୍ ଆଉଥରେ ସଂପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥାକୁ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀପ୍ରକାଶ ଜୟଶ୍ୱାଲ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦାବି ଉପରେ ଏଭଳି ମୁହଁତୋଡ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟର ଶିଳ୍ପାୟନକୁ ବିରୋଧ କରୁନାହାନ୍ତି; ବରଂ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଉତ୍ତମ ଭାବେ କୋଇଲା ବ୍ଲକର ପରିଚାଳନା କଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହା ପୁନର୍ବାର ମିଳିବାରେ ସମସ୍ୟା ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ବାତିଲ ହୋଇଥିବା କୋଇଲା ବ୍ଲକ ପୁନଃପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଆଇନାନୁଯାୟୀ ଏଗୁଡ଼ିକ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିବାରୁ ପୁନଃ ଆବଣ୍ଟନ ନେଇ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି ହିଁ ନିଷ୍ପତି ନେଇପାରିବେ । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଭୂମିକା ସୀମିତ ରହିବ ।

କେବଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଚାହିଁଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ବା ଦାବି ପୂରଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ; କାରଣ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି ହିଁ କୋଇଲା ବ୍ଳକ ଆବଣ୍ଟନକୁ ରଦ୍ଧ କରିଛି । ଖଣିଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଓ ବିକାଶ ଭିତିରେ କମିଟି ନିଷ୍ପତି କରିଥାଏ ।

ରାଜ୍ୟର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟ ସନ୍ତୋଷଜନକ ହୋଇନଥିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁନଃ ବ୍ଲକ ଆବଣ୍ଟନ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରଦାନ କୋଇଲା ବ୍ଲକ ବାତିଲକରି ରାଜ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପାୟନ ପରିପନ୍ଥୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ନେଇ ଓଡିଶା ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଶ୍ରୀ ଜୟଶ୍ୱାଲ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶା ଡଟ୍କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.