ରାଜନୀତିସଭା ସମିତି

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ: ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ସମୃଦ୍ଧ ସହର କରିବାପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୧୩ ( ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ସବୁଜ, ସୁନ୍ଦର ଓ ସମୃଦ୍ଧ ସହରରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ୬୭ତମ
ରାଜଧାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ସମାରୋହରେ ସୋମବାର ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଆହ୍ୱାନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ରାଜଧାନୀର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବିକାଶ ଘଟାଇ ଏହାକୁ ଦେଶର ଏକ ଅଗ୍ରଗଣ୍ୟ ନଗରୀରେ ପରିଣତ କରିବା ଉପରେ ସେମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ।

R1ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ସମ୍ମୁଖସ୍ଥ ରାଜଧାନୀ ଶିଳାନ୍ୟାସ ଫଳକ ନିକଟରେ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଉତ୍ସବରେ ଏକ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ବେସାମରିକ ପ୍ୟାରେଡ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାର ବାଚସ୍ପତି ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ସହିତ ପ୍ୟାରେଡ ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଅବସରରେ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଗୌରବମୟ ଐତିହ୍ୟ ଓ ପରମ୍ପରା ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ବାଚସ୍ପତି କହିଥିଲେ ଯେ, ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ପରିଚୟ ଏବଂ ଗୌରବର ସ୍ଥଳ ।

ଏହାକୁ ସରସ ସୁନ୍ଦର କରିବା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ । ସମସ୍ତେ ମିଶି ଏ ଦିଗରେ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ରୂପେ ଯୋଗଦେଇ ସମବାୟ ଓ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡା. ଦାମୋଦର ରାଉତ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଅତୀତ ଇତିହାସ ଏବଂ ଗୌରବମୟ ପରମ୍ପରା ସଂପର୍କରେ ସାରଗର୍ଭକ ଭାଷଣ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ରାଜଧାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଉତ୍ସବକୁ ସରକାରୀସ୍ତରରେ ପାଳନ କରାଯିବା ଅପେକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଳି ବେସରକାରୀସ୍ତରରେ ପାଳନ କରାଗଲେ ଏହା ଅଧିକ ସୁନ୍ଦର ଓ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଭାବେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଅନ୍ୟତମ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ରୂପେ ଯୋଗଦେଇ ସୂଚନା ଓ ଲୋକସଂପର୍କ ତଥା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ରାଜଧାନୀର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ରାଜ୍ୟର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ନିର୍ଭର କରୁଥିବାରୁ ଏଥିପାR3ଇଁ ସମ୍ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଉତ୍ତର ବିଧାୟକ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ମିଶ୍ର, ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଧ୍ୟ ବିଧାୟକ ବିଜୟ କୁମାର ମହାନ୍ତି, ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ କୁମାର ରାଉତରାୟ,ବିଏମସି ମେୟର ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନା, ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ୍ ମହାନିର୍ଦେଶକ ସଂଜୀବ ମାରିକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲପାଳ ତଥା ରାଜଧାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳନ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିରଞ୍ଜନ ସାହୁ, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅବନୀକାନ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବିନୟ କୁମାର ଦାଶ, ସୈନିକ ସ୍କୁଲର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଜୟ ଗୁପ୍ତା, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ବୃନ୍ଦାବନ ଶତପଥୀ, ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ସ୍ନିଗ୍ଧା ମିଶ୍ର ଏବଂ ୟୁନିଟ୍ ୩ସ୍ଥିତ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶ୍ରୀମତୀ ସୋନାମିକା ରାୟ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ।

ରାଜଧାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ କମିଟିର ସଭାପତି ତଥା ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ପ୍ରଦୋଷ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ କମିଟିର ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ ସାମ୍ବାଦିକ ସନତ ମିଶ୍ର ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଜିଲ୍ଲାଭାବେ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ।
କମିଟିର ଉପସଭାପତି ତଥା ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ନିମନ୍ତେ ୧୩ଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ‘ରାଜଧାନୀ ଗୌରବ ସମ୍ମାନ -୨୦୧୫’ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସେମାନେ ହେଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଭବାନୀ ଚରଣ ପଟ୍ଟନାୟକ, ବିଶିଷ୍ଟ ଚିକିତ୍ସିତ ଡା. ଅଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର, ଶିଳ୍ପପତି ସ୍ୱର୍ଗତଃ ଜଗଦୀଶ
ବୁଦ୍ଧରାଜ (ମରଣୋତ୍ତର), ଆଇନଜୀବୀ ସୀତାଂଶୁ ମୋହନ ଦ୍ୱିବେଦୀ, କ୍ରୀଡ଼ାବିତ ଦୂତୀଚାନ୍ଦ, ଅଭିନେତା ଆକାଶ ଦାସ ନାୟକ, ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜିନା ସାମଲ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡଃ ଗୌରାଙ୍ଗ କର, ନାଲ୍କୋର ସିଏମ୍ଡି ଅଂଶୁମାନ ଦାସ, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସେବିକା ରୀନାମଣି ବେହେରା, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୋଷ୍ଟମ୍ୟାନ୍ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାମନ୍ତରାୟ, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟ୍ରାଫିକ୍ କନଷ୍ଟେବଳ ଜସମନ ନାୟକ ଓ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଝାଡ଼ୁଦାର ସୁଦାମ ଗୋଚ୍ଛାୟତ ।

ଏହି ବେସାମରିକ ପ୍ୟାରେଡ ରାଜଧାନୀର ମୋଟ୍ ୫୫ଟି ସ୍କୁଲ କଲେଜର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସୁଷମା ମହାନ୍ତି ପ୍ୟାରେଡ୍ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଭାବେ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିଥିଲେ ହରପି୍ରୟା ଦାସ, ପ୍ରେମଲତା ନାୟକ ଓ ପ୍ରଭାତୀ କୁମାରୀ ଉଦୟସିଂ ।

କଲେଯ ସ୍ତରର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳ ଭାବେ ସୈନିକ ସ୍କୁଲ ପାଇଥିବା ବେଳେ ସେଣ୍ଟ ଜାଭିୟର୍ସ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ କଲେଜ୍, ପଟିଆ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ଏକାମ୍ର କଲେଜ୍ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ ।

ବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରରେ ବାଳିକା ବିଭାଗରେ ୟୁନିଟ୍ ୨ ସ୍ଥିତ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ଗାର୍ଲ୍ସ ହାଇସ୍କୁଲ ଓ ୟୁନିଟ୍ ୩ ସ୍ଥିତ ସତ୍ୟସାଇ ଗାର୍ଲସ ହାଇସ୍କୁଲ ପ୍ରଥମ, ୟୁନିଟ୍ ୪ ସ୍ଥିତ
ସରକାରୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱିତୀୟ, ୟୁନିଟ୍ ୮ ସରକାରୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ ୩ୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ ।

ବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରରେ ବାଳକ ବିଭାଗରେ ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ତିତ ବିଏମ୍ ହାଇସ୍କୁଲ ପ୍ରଥମ, ୟୁନିଟ୍ ୧ ସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ୮ନଂ ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ ।

ସେହିପରି ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ ସ୍ତରରେ ଖଣ୍ଡଗିରିର ସେଣ୍ଟ ଜାଭିୟର୍ସ ହାଇସ୍କୁଲର ବାଳିକା ବିଭାଗ ପ୍ରଥମ, ଓ ସେହି ସ୍କୁଲର ବାଳକ ବିଭାଗ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ
ସୈନିକ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଥମ ଦଳ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ ।

ଓଡ଼ିଶା ସ୍କେଟିଂ ଏକାଡେମୀକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା । ଖୋଜାଖୋଜି ଡଟ୍ କମ ପରିଚାଳନା ନିଦେ୍ର୍ଧଶକ ସରୋଜ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଓ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟୋଜିତ ରାଜଧାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କମିଟିର ନିଜସ୍ୱ ୱେବସାଇଟ ଙ୍ଗଙ୍ଗଙ୍ଗ.ମୟମମଭଭଗ୍ଦକ୍ସ.ମକ୍ଟଜ୍ଞ କୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ବାଚସ୍ପତି ଶ୍ରୀ ପୂଜାରୀ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ ।

ସେକ ତାଜୁଉଦ୍ଧିନ୍ ଅହମ୍ମଦ ଉତ୍ସବକୁ ସଂଯୋଜନା କରିଥିବା ବେଳେ ଗୌରଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ଦାସ, କମଳ କୁମାର ସାହୁ, ପ୍ରଭାସ ରଂଜନ
ଦାସ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ଉତ୍ସବକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।

ରାଜଧାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ସୂଚନା ଓ ଲୋକସଂପର୍କ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଜୟଦେବଭବନ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଫଟୋଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ଏଥିରେ ବିଭାଗୀୟ ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦେଶକ ନିରଞ୍ଜନ ସେଠୀ, ଉପନିର୍ଦେଶକ ରାମଶଙ୍କର ବେହେରା ଓ ସହକାରୀ ନିର୍ଦେଶକ ବିପିନ ବାରିକ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.