ସଭା ସମିତି

ତନ୍ତମୁଣ୍ଡିଆ ମହାବୀର ପୀଠରେ ଦଶ ଦିନ ବ୍ୟାପି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଏପ୍ରିଲ ୧୬ ( ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ଜରିପୁଟ ତନ୍ତମୁଣ୍ଡିଆସ୍ଥିତ ସଙ୍କଟ ମୋଚନ ମହାବୀର ଦେବଙ୍କ ପଞ୍ଚବିଂଶତମ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ରଜତ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହର ଶ୍ରୀରାମ ଚରିତ ମାନସ ନବାହ୍ନ ପାରାୟଣ ତଥା ପ୍ରବଚନ ମହାଯଜ୍ଞ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ମଠମନ୍ଦିରାଧିଶ ସେବାସଂଘର ସଭାପତି ସ୍ୱାମୀ ଡକ୍ଟର ଅରୂପାନନ୍ଦଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

5ମଳିପଡା ବଡ ମଠ ମହନ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଦେବାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଉଦଘାଟନ କରିବା ସମୟରେ ଶୁଭଲକ୍ଷ୍ମୀ ରାଉତରାୟ ଆବାହନୀ ସଙ୍ଗୀତ ସହିତ ଗୀତାପାଠ କରିଥିଲେ ।

ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସଙ୍କଟ ମୋଚନ ମହାବୀର ସେବାସଂଘର ସଭାପତି ତାଙ୍କ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣରେ ଏହି ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜରିପୁଟ ସମେତ ପାଖ ପଡୋଶୀ ଗ୍ରାମବାସୀ ତଥା ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ ରହିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

୨୦୧୩ ମସିହାଠାରୁ ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପୀଠକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ର ରୂପେ ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦେଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସେ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ ।

ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଂପାଦକ ଦୟାନିଧି ରାଉତରାୟ ତାଙ୍କ ସଂପାଦକୀୟ ବେଦବାଣୀ ପାଠ କରି କହିଲେ ୧୯୯୧ ମସିହାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚିତ୍ରକୂଟ ମଠ ମହନ୍ତ ସ୍ୱର୍ଗତଃ ହରିଚରଣ ଦାସ ମହାରାଜ ଓ କଣାସ ମଠ ମହନ୍ତ ବିଶ୍ୱମ୍ବର ଦାସ ମହାରାଜଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ସହଯୋଗରେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏକ କଳ୍ପବୃକ୍ଷ ସଦୃଶ ନିଜର କଳେବର ବୃଦ୍ଧି କରି ଆଜି ଏକ ବିଶାଳ ବୃକ୍ଷରେ ପରିଣତ ହୋଇ ପାରିଛି ।

ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହି ପୀଠରେ ଏକ ଭବ୍ୟ ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତ ଅତିଥି ଏବଂ ଶୁଭେଚ୍ଛୁ ମାନଙ୍କର ସହଯୋଗ କାମନା କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଅବସରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ରାଜେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ଅନୁଷ୍ଠାନର ମୁଖପତ୍ର ‘ଶ୍ରୀରାମ’, ଏକ ଭଜନ ସିଡି ‘ଭକ୍ତି ଅର୍ଘ୍ୟ’ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନର ୱେବସାଇଟ ‘ଜରିପୁଟ୍ହନୁମାନ୍ ଡଟ୍ କମ୍’ କୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ ।

ଅଞ୍ଜନା ତନୟା ରାଉତରାୟଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର କରଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ‘ମହାବୀର ସମ୍ମାନ -୨୦୧୫’ ପ୍ରଦାନ କରି ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ ।

ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବରେ ଓଡିଶା ବ୍ୟବସାୟୀ ମହାସଂଘର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ସୁଧାକର ପଣ୍ଡା ଯୋଗଦେଇ କଳୁଷିତ ସମାଜରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକବାଦୀ ସମାଜ ଗଠନ କରିବା ଉଦେ୍ଧଶ୍ୟରେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ହେଉଥିବା ଶ୍ରୀରାମ ଚରିତ ମାନସ, ପ୍ରବଚନ, ଯଜ୍ଞାଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସର୍ବାଗ୍ରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି ଭାବରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଓକିଲ ସଙ୍ଘର ସଭାପତି ଶକ୍ତି ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର କହିଲେ ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ପୀଠର ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ଉନ୍ନତି ଉଦେ୍ଧଶ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଚେଷ୍ଟା ଜାରୀ ରହିବ ।

ଦୀର୍ଘ ଦଶ ଦିନ ବ୍ୟାପି ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ରଜତ ଜୟନ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୂଖ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ଭାବରେ ମହନ୍ତ ବିଶ୍ଵମ୍ବର ଦାସ ମହାରାଜ, ସହଯୋଗୀ ଭାବରେ ମହାମଣ୍ଡଳେଶ୍ୱର ମହନ୍ତ ସୁଦର୍ଶନ ଦାସ ମହାରାଜ, ପୁ୍ର୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ ମହାରାଜ ଓ ରଘୁନାଥ ଦାସ ମହାରାଜ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ପଣ୍ଡିତ ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ଖାଡଙ୍ଗା ଏବଂ ପୁରୋଧା ଭାବରେ ଅବକାଶ କର ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି ଅନୁଷ୍ଠାନର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭ୍ୟ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ଡଃ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାଧୁସନ୍ଥ ଓ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ପ୍ରତ୍ୟେହ ଅଖଣ୍ଡ ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ପାଠ, ମହାମନ୍ତ୍ର, ନାମ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଓ ଭାଗବତ ପାଠ ସହିତ ସିଂହାର ଆଳତି, ବ୍ୟାସ ଓ ଧାରକ ମଣ୍ଡଳୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶ୍ରୀରାମ ଚରିତ ମାନସ ପାଠ, ସୂର୍ଯ୍ୟପୂଜା, ଯଜ୍ଞଶାଳା ପୂଜା ଓ ମାନସ ଯଜ୍ଞ, ଯଜ୍ଞାହୂତି, ସଂଧ୍ୟା ଆଳତୀ, ଭଜନ ପରିବେଷଣ, ପ୍ରବଚନ ଏବଂ ଶେଷରେ ଶୟନ ଆଳତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ନିର୍ମଳ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାଶଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ପ୍ରତ୍ୟେହ ସଂଧ୍ୟା ୮ ଘଟିକାରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରବବନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବରେଣ୍ୟ ବକ୍ତା ଭାବରେ ମହନ୍ତ ସଦାନନ୍ଦ ଦାସ ମହାରାଜ, ସନ୍ଥ ଗୌତମ ଦାସ, କୌଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର୍ର ପଣ୍ଡା, ନବୀନଜୀ, ଡଃ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ମିଶ୍ର, କୃପାସିନ୍ଧୁ ମିଶ୍ର, କୌଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀ, ଇଂ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ଚୌଧୁରୀ, ଗୁରୁ ପ୍ରସାଦ ମହାପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ସେମାନଙ୍କର ଆଶୀର୍ବଚନ ରଖିବା ପାଇଁ ସଦୟ ସମ୍ମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଡଃ ନନ୍ଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ଉଦଘାଟନି ଦିବସରେ ସକାଳ ସମୟରେ ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ପାଠ, ଅଙ୍କୁରାରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅପରାହ୍ନରେ ଜଳଯାତ୍ରା ବିଧାନ ଓ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ସହିତ ଶୁଭାଧିବାସ, ଘଟ ସ୍ଥାପନ, ଧ୍ୱଜ ଉତ୍ତୋଳନ ଓ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ଅବସରରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦର କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ‘ମାନସ ଭଞ୍ଜନ’ ନାଟକ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଭଜନ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.