ସଭା ସମିତି

ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ରେଳ ସପ୍ତାହ ପାଳନ

ଭୁବନେଶ୍ଵର,ଏପ୍ରିଲ ୨୧(ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ୧୮୫୩ ମସିହାରେ ଭାରତ ମାଟିରେ ବମ୍ବେରୁ ଥାନେ ଯାଏ ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ ଚାଳନ କୁ ସ୍ମରଣ କରି ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ ୬୦ ତମ ରେଳ ସପ୍ତାହ ସୋମବାର ପାଳିତ ହୋଇଛି ।

କିଟ୍ ଅଡିଟୋରିୟମ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ରେଳ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଉତ୍ସବରେ ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳପଥ ର ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ରାଜୀବ ବିଶୋଇ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଏବଂ ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳପଥ ର ମହିଳା କଲ୍ୟାଣ ସଂଗଠନର ଅଧକ୍ଷ୍ୟା ଶାଳିନୀ ବିଶୋଇ ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଉପସ୍ଥିତ ରେଳ କର୍ମଚାରୀ,ଅଧିକାରୀ,ଓ ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ବିଶୋଇ ସମସ୍ତ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମର୍ପିତ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଓ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଚିନ୍ତା ନେଇ ରେଳବାଇ ସେବାକରି ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟରୁ ସମଗ୍ର ଭାରତୀୟ ରେଳପଥର ମାଲପରିବହନରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଟ୍ରାଫିକ ପରିବହନ ସିଲଡ ପାଇଥିବାରୁ ସାଧୁବାଦ ଜ୍ଞାପନ କରିଥିଲେ।

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ବିକାଶର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋକପାଟ କରି ଶ୍ରୀ ବିଶୋଇ କହିଲେ ଚଲିତ ବର୍ଷ ସର୍ବାଧିକ ରାଜସ୍ଵ ବୋଝେଇ ୧୬୧.୯୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନ କରି ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଠି କରିଛି,ଯାହାକି ଗତ ବର୍ଷ ୨୦୧୩-୧୪ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଶତକଡା ୮.୩୦ଭାଗ ଅଧିକ ।

୨୦୧୩-୧୪ ବର୍ଷରେ ୧୪୯.୫୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନ ମାଲ ବୋଝେଇ ହୋଇଥିଲା । ଦେଶର ଟ୍ରାଫିକ ପରିବହନ ସେକ୍ଟର ବିଶେଷକରି ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ବିଭିନ୍ନ ଆହ୍ଵାନ ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବାବେଳେ, ଏହି ଭଳି ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ କୃତ୍ତି ହାସଲ କରିପାରିଛି।

ସେହିପରି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ୨୦୧୪-୧୫ ବର୍ଷରେ ୮୯.୮୪ ମିଲିଅନ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ କରିଥିବାବେଳେ,୨୦୧୩-୧୪ ରେ ୮୮.୮୩ ମିଲିଅନଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ କରିଥିବାର ଶ୍ରୀ ବିଶୋଇ କହିଛନ୍ତି ।

ଏକ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ କର୍ମୀଙ୍କ ପରିଚାଳନରେ କୃତ୍ତି ହାସଲ କରି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ରେଳମନ୍ତ୍ରାଳୟରୁ “କର୍ମିକ ପରିଚାଳନା ସିଲଡ ହାସଲ କରି ଗୋରବାନ୍ଵିତ ହୋଇଛି। ଏହା କେବଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ଓ ପ୍ରଶଂସନୀୟ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପଡ଼ିଛି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ ରେଳ ମଣ୍ଡଲ କୁ ସାମଗ୍ରିକ ଦକ୍ଷିଣ ସିଲଡ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ରେଳ ଡିଭିଜନ କୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗୀୟ ଦକ୍ଷତା ପାଇଁ ସିଲ୍ଡ ମିଳିଛି।

କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ସେମାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସନିୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମହା ପ୍ରବନ୍ଧକ ସ୍ଵର୍ଗୀୟ ଆୱାଡ ମିଳିଛି।

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ବରିଷ୍ଠ ଉପ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ଶ୍ରୀ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଏହି ଉତ୍ସବରେ ସ୍ଵାଗତ ଭାଷଣ ଦେବା ସହିତ ରେଳ ସପ୍ତାହ ପାଳନର ଗୁରୁତ୍ଵ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।

ଉପ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ଶ୍ରୀ ଶୁସାନ୍ତ କୁମାର ପୁରୋହିତ ଶେଷରେ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଶେଷରେ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଓ ବିଭିନ୍ନ ରେଳମଣ୍ଡଳରୁ ଆସିଥିବା କଳାକାର ମାନେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.