ରାଜନୀତି

ବିଶାଳ ହୃଦୟ ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ (ବିଶେଷ)

ଯତୀନ୍ଦ୍ର ଦାଶ

ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ହୃଦୟ ଥିଲା ବିଶାଳ । ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଥିଲା ଅମାପ ଧୈର୍ଯ୍ୟ । ଜନମାନସ ଓ ଗଣ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ସମୟରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ତାଙ୍କ ନକରାତ୍ମକ ଛବିର ଠିକ ଓଲଟା ଥିଲା  ତାଙ୍କ ସ୍ଵଭାବ । ଯିଏ ତାଙ୍କ ସହ ମିଶିଛି ସେ ଏହା ଉପଲବଧି କରିଛି । ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ର ସାମ୍ବାଦିକତା ଭିତରେ ତାଙ୍କସହ ଯେତେଥର ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିଛି ମୁ ତାହା ଅନୁଭବ କରିଛି ।

???????????????????????????????ତାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀତ୍ଵ ସମୟର କଥା । ଗଣ ମାଧ୍ୟମରେ ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ଘଟିଥିବା କେତେକ ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ସେ ବିବାଦୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ଚର୍ଚାରେ ଥାନ୍ତି । ଇଂରାଜୀ ସାପ୍ତାହିକ ବ୍ଲିଜରେ ସେତେବେଳେ ‘ମିଷ୍ଟର’ ନାମରେ ଏକ ସ୍ତମ୍ଭ ପ୍ରକାଶିତ ହେଉଥାଏ ।

ଚର୍ଚାରେ ଥିବା ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵଙ୍କୁ ବ୍ଲିଜ ଏହି ସ୍ତମ୍ଭରେ ଅସୁବିଧାଜନକ ପ୍ରଶ୍ନ ସବୁ ପଚାରିଥାଏ । ତେବେ ପ୍ରକାଶନ ପୂର୍ବରୁ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପତ୍ରିକା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରଦେବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥାଏ । ସେ ଯଦି ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଓ ଉତ୍ତରସହ ତାହା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥାଏ ।

ଏହି କ୍ରମରେ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ପଚାରିବାପାଇଁ କେତେକ ଅସୁବିଧାଜନକ ପ୍ରଶ୍ନ ବ୍ଲିଜ ସମ୍ପାଦକ ମୋତେ ପଠାଇଲେ । ଏହି ପତ୍ରିକାର ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିନିଧି ହିସାବରେ ମୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଫିସ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କଲି । ସେଦିନ ସେ ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତ ଥାନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥାଏ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ।ଳୟ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ତାଙ୍କସହ ସାକ୍ଷାତକାର ସମ୍ଭବନୁହେଁ ବୋଲି ମୋତେ ନାସ୍ତିବାଣୀ ଶୁଣାଇଥାନ୍ତି । ଏହାସତ୍ୱେ ମୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ନିଜେ କଥାହେବାପାଇଁ ଜିଦ ଧରିବାରୁ ଶେଷରେ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ତାଙ୍କ ସହ ମୋର ଟେଲିଫୋନରେ କଥାବାର୍ତା କରାଇଲେ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟାନ୍ନ ଭୋଜନ ବିରତି ପରେ ଅପରାହ୍ନ ଦୁଇଟା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସାକ୍ଷାତକାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଲେ । ତେବେ ଯିବାସମୟରେ ରାସ୍ତାରେ ମୋର ଗାଡି ଖରାପ ହୋଇଗଲା ଓ ମରାମତି କରି  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଏକ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବରେ ମୁ ପହଞ୍ଚିଲି ।

ସେ ଚାହିଁଥିଲେ ସାକ୍ଷାତକାର ପାଇଁ ମନାକରି ପାରିଥାନ୍ତେ କିନ୍ତୁ ସେ ଉଦାରତାର ପରିଚୟଦେଇ ମୋତେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଓ ପାଖାପାଖି ପଇଁଚାଳିଶ ମିନିଟ
ଧରି ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସେ ସମୟରେ ହେଉଥିବା ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ଓ ଦୁର୍ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ବାରମ୍ବାର ଲେଖୁଥିବା ସତ୍ଵେ ମୋ ପ୍ରତି ଜାନକୀବାବୁ କେବେବି ଅସୁୟାଭାବ ପୋଷଣ କରିନଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ମୁ ତାଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାର ପାଇଁ ସମୟ ମାଗୁଥିଲି ସେ ଦେଉଥିଲେ ଓ ସ୍ମିତହାସ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଉଥିଲେ । ନିଜେ ବହୁବର୍ଷ ସାମ୍ବାଦିକତା କରିଥିବାରୁ ଗଣ ମାଧ୍ୟମର ଭୂମିକା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଖୁବ ସଚେତନ ଥିଲେ ।

ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵର ଅନ୍ୟ ଏକ ଦିଗ ହେଲା ସେ ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନୁହେଁ ବନ୍ଧୁ, ଆତ୍ମୀୟ ସହୋଦର ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ହାନି ଲାଭର ମଧ୍ୟ ଖବର ନେଉଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କ ମତ ଜଣାଇବା ସହ ଅନ୍ୟର ମତ ମଧ୍ୟ ପଚାରି ବୁଝୁଥିଲେ ।

ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସହ ବହୁବର୍ଷ ଧରି ମୋର କୌଣସି ଯୋଗାଯୋଗ ନ ଥିଲା । ତିନି ବର୍ଷ ତଳେ ଆମେ କେତେକ ପରିବାର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ବୁଲିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କଲୁ । ସେହି ସମୟରେ ଆମ ପରିବାରର  ପିଲାମାନେ ଆସାମର ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଣେ ଓଡିଆ ଥିବା ଖବର ପାଇ ଗୌହାଟିରେ ଥିବା ରାଜଭବନ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କଲେ ।

ମୋର ଅନିଚ୍ଛା ସତ୍ଵେ ରାଜଭବନକୁ ଏକ ଫୋନ କରା ଯାଇଥିଲା । କିଛି ସମୟ ପରେ ରାଜ ଭବନରୁ ଆମ ଘରକୁ ଫୋନ ଆସିଲା ଓ ରାଜ୍ୟପାଳ ନିଜଆଡୁ ବୁଲି ଆସିବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କଲେ । ରାଜଭବନରେ ଆମକୁ ଯେଉଁ ଆଦର ସତ୍କାର ମିଳିଲା ତାହା କେବେ ଭୁଲି ହେବନାହିଁ ।

ଜାନକୀ ବାବୁ ପ୍ରାୟ ଦୁଇଘଣ୍ଟା ଆମ ସହ କଟାଇଲେ । କହିଲେ ଏହା ତୁମର ଘରୋଇ ଗସ୍ତ ହୋଇଥିବାରୁ ସାମ୍ବାଦିକତା କି ରାଜନୀତି ବିଷୟରେ ଅନ୍ୟ କେତେବେଳେ କଥା ହେବା । ସେ ଆମ ପୁଅ ଝିଅଙ୍କ ସହ ବହୁସମୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଲେ ଓ ଟୋ ଫଟୋ ଉଠାଇଲେ ।

ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ନିଜର ରୁଚି ଅନୁସାରେ କ୍ୟାରିଅର ବାଛିବା ଉଚିତ । ଯଦି ଜଣେ ଚିତ୍ର କରିବାକୁ ଭଲ ପାଉଛି, କିମ୍ବା ସଂଗୀତ ରୁଚି ରଖିଛି ତେବେ ସେ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ତାର କ୍ୟାରିଅର କରିବା ଉଚିତ । ସେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସନ୍ତରଣ ଶିଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ବୁଝାଇଥିଲେ ।

ଯଦିଓ ଆମେ ସିଲଂ ବୁଲିବାପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲୁ ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଯୋଗୁଁ ସେଠାରେ ଆମେ ବୁକ କରିଥିବା ହୋଟେଲରେ ରୁମ ପାଇବାରେ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଆମେ ଗୌହାଟିରୁ ଫେରି ଆସିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲୁ  ତେବେ ଜାନକୀ ବାବୁ ନିଜଆଡୁ ସିଲଂରେ ଥିବା ଆସାମ ଭବନ ବୁକ କରି ଆମର ବୁଲିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ ।

ଆଜି ସେ ନାହାନ୍ତି ମାତ୍ର ତାଙ୍କ ହୃଦୟର ବିଶାଳତା ଆମକୁ ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କର ସ୍ମରଣ କରାଇବ । ତାଙ୍କର ବିୟୋଗରେ ଆମର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ।

(ଯତୀନ୍ଦ୍ର ଦାଶ ଓଡିଶା ଡଟକମର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଓ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା )

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.