ନାଲକୋ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ

ଓଡିଶା ଡଟ କମ ସଂବାଦ ଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୨୭ (ଓଡିଶା ଡଟ କମ) କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧିନସ୍ଥ ନ୍ୟାସନାଲ୍‍ ଆଲୁମିନିୟମ୍‍ କମ୍ପାନୀ ଲିମିଟେଡ୍‍ (ନାଲ୍‍କୋ) ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୪-୧୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୫ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଶେୟାର୍‍ ପ୍ରତି ୧.୨୫ ଟଙ୍କା ହାରରେ ୩୨୨.୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ବିଷୟ ଷୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ଏହା କମ୍ପାନୀର ୧୨୮୮.୬୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପେଡ୍‍-ଅପ୍‍ ଇକ୍ୱିଟୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍‍ର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ସୋମବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ୨୬୦.୭୨ କୋଟି ଟଙ୍କା (ଡିଭିଡେଣ୍ଡର ୮୦.୯୩ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗ) ମୂଲ୍ୟର ଏହି ଡିଭିଡେଣ୍ଡ୍‍, ଚେକ୍‍ ମାଧ୍ୟମରେ କେନ୍ଦ୍ର ଇସ୍ପାତ ଓ ଖଣି ରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାରଙ୍କୁ ନାଲ୍‍କୋର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ଅଂଶୁମାନ ଦାସ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

୨୦୧୪-୧୫ ମସିହାରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ୩୨୨.୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଡିଭିଡେଣ୍ଡ୍‍, ୨୦୦୬-୦୭ ମସିହାରେ ପ୍ରଦତ୍ତ ସର୍ବାଧିକ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ଅଟେ । ଏହି ଅବସରରେ, ଖଣି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ, ଡକ୍ଟର୍‍ ଅନୁପ କେ. ପୁଜାରୀ, ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ଆର୍‍. ଶ୍ରୀଧରନ, ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ଓ ଡକ୍ଟର୍‍ ନିରଞ୍ଜନ କୁମାର ସିଂ ଏବଂ ନାଲ୍‍କୋର ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବୃନ୍ଦ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

୧୯୮୭ ମସିହାରେ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ନାଲକୋ, ୧୯୯୨ ମସିହା ପର ଠାରୁ ପ୍ରତି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଆସୁଛି । ୨୦୧୩-୧୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ କମ୍ପାନୀ ମୋଟ ୩୮୬.୫୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଡ଼ିଭିଡ଼େଣ୍ଡ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ।

ନାଲକୋ ଏ ଯାବତ୍ ସମୁଦାୟ ୫୨୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଡ଼ିଭିଡ଼େଣ୍ଡ ଆକାରରେ ପ୍ରଦାନ କରିଛି, ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ୪୯୯୫ କୋଟି ଟଙ୍କା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

News Bureau :

This website uses cookies.