ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆ

ନେପାଳରେ ରହୁଥିବା ଓଡିଆଙ୍କ ପାଇଁ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ

ଓଡିଶା ଡଟ କମ ସଂବାଦ ଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ଏପ୍ରିଲ ୨୮ (ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ଭୂକମ୍ପ ପିଡୀତ ନେପାଳରେ ରହୁଥିବା ଓଡିଆଙ୍କୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟସରକାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ହେଲ୍ପଲାଇନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହ ବିମାନ ବନ୍ଦରର ତିନି ନମ୍ବର ଟର୍ମିନାଲରେ ଏକ ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ରେସିଡେଣ୍ଟ କମିଶନରଙ୍କ କାର୍ୟାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ହେଲ୍ପଲାଇନର ନମ୍ବର ହେଲା ୦୧୧-୨୪୬୭୯୨୦୧ , ପିବିଏକ୍ସ ଏକ୍ସଟେନସନ -୦୪ ଓ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ହେଲା ୦୭୮୦୩୮୫୦୦୦୫ ।

ନେପାଳରେ ଥିବା ଓଡିଆ ମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଫେରାଇଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ରେସିଡେଣ୍ଟ କମିଶନର ସେଠାକାର କତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ନିୟମିତ ଯୋଗାଯୋଗ ରଖିଥିବା, ସ୍ପେଶାଲ ରିଲିଫ କମିଶନର ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଏକ ବିବୃତି ରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଏୟାରପୋର୍ଟ ନିକଟରେ ଥିବା ଓଡିଶା ସଦନରେ ଦଶଟି କୋଠରି ରିଜର୍ଭ ରଖା ଯାଇଥିବା ବେଳେ ରେଳ କତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଏକ ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି ।

ନେପାଳରୁ ଆଠଜଣ ଓଡିଆ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ସୋମବାର ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ଘର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ନେପାଳରେ କେନ୍ଦ୍ରପଡା ଜିଲ୍ଲାର ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଓ ଆଳି ବ୍ଲକର ୩୩୫ ଜଣ ରହୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅରୁତମଣୋହୀ ଗ୍ରାମର ବୁଲୁ କୁମାର ସେଠୀ, କ୍ଷୀରୋଦ ବେହେରା, ମନୋଜ ବେହେରା ଓ ବଡାଙ୍କୋ ଗାଁର ମମତା ବେହେରା ସାମାନ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି ।

ମିଳିଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର ବିଧୁଭୂଷଣ ମହାପାତ୍ର, ପ୍ର୍ଜ୍ଞା ପାରମିତା ଗୁରୁ ଓ ଅଦ୍ରିକା ମହାପାତ୍ର ଭୂମିକମ୍ପ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ଏଟିମୋର, ଲାଳିପୁର ନେପାଳରେ ଥିବା ରିଲିଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇ ଭାରତରୁ ପଠାଯାଇଥିବା ସାହାଯ୍ୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି ଝାରସୁଗୁଡାରେ ଥିବା ରାଜ୍ୟ ଆର୍ମଡ ପୁଲିସ ବେଟାଲିୟନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ନେପାଳର ୯୦୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦଶ ଜଣ ନିଜ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ଖବର ମିଳିଛି ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.