ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ରାଜନୀତି

ଡଃ.ହୃଷିକେଶ ପଂଡାଙ୍କ ଅବସର ଗ୍ରହଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୩୦ (ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାର ବରିଷ୍ଠ ଅଫିସର ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆଦିବାସୀ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସଚିବ ଡଃ.ହୃଷିକେଶ ପଂଡା ଗୁରୁବାର ଚାକିରିରୁ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ସାଧୁତା ଓ ସଚ୍ଚୋଟତା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ୧୯୭୯ ବ୍ୟାଚର ଓଡିଶା କ୍ୟାଡରର ଏହି ଆଇଏ ଏସ ଟପ୍ପର ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ଘାତ ପ୍ରତିଘାତର ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ । ରାଜନୈତିକ ଚାପକୁ ଭ୍ରୂକ୍ଷେପ କରିନଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ବଦଳି କରା ଯାଇଥିଲା ।

କୌଣସି ପଦବୀରେ ସେ ବେଶିଦିନ ରହି ପାରିନଥିଲେ । ଏପରିକି ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗର ସଚିବ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ଵ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଅଢେଇମାସ ଭିତରେ ୨୦୦୭ରେ ତାଙ୍କର ବଦଳି ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ।

କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ ଡେପୁଟେସନ ରେ ଯାଇ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ସଂଯୁକ୍ତ ସଚିବ ଓ ପରେ ଆଦିବାସୀ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗର ସଚିବ ଭାବେ ସେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ନିଜର ଚାକିରି ଜୀବନର ଅନୁଭୂତିକୁ ନେଇ ସେ ବହୁତ ଉପନ୍ୟାସ ବହି ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ, ଓଡିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ, ସାରଳା ଆଦି ଅନେକ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ।

ସେ ଶୁକ୍ରବାର ଭୁବନେଶ୍ଵର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ନିଜ ଗାଁ କାଳିଦାସପୁର ରେ କିଛି ମାସ ସମୟ ବିତାଇବେ ବୋଲି ଓଡିଶା ଡଟକମକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଭବନରେ ଆଦିବାସୀ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗରେ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା ଓ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ, ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ତାଙ୍କୁ ବିଦାୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦେଇ ତାଙ୍କର ଅବସର ଜୀବନ ସୁଖମୟ କାମନା କରିଥିଲେ ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.