ତିନୋଟି ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଆଦିବାସୀ ତାଲିକା ଭୁକ୍ତ ପାଇଁ ସୁପାରିଶ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଓଡିଶା ଡଟ କମ ସଂବାଦ ଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ଵର,ମଇ ୧୪ (ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍), ରାଜ୍ୟରେ ରହୁଥିବା ଆଉ ତିନୋଟି ସଂପ୍ରଦାୟଙ୍କୁ ଆଦିବାସୀ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସୁପାରିଶ କରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଆଦିବାସୀ ପରାମର୍ଶ ଦାତା କମିଟି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ପୁଟିୟା, ଭୁଇୟାର ଓ ଭୂଇଁହାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଏହି ତାଲିକା ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରାଯିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ବୈଠକରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି, ଜନଜାତି ଓ  ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ବିକାଶ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ, ପନ୍ଦର ଜଣ ବିଧାୟକ ଓ ଜଣେ ଏମପି ଓ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟଯେ ଝୋଡିଆ ଓ ଅନ୍ୟ କେତେକ ସଂପ୍ରଦାୟର ଅଧିବାସୀ ଆଦିବାସୀ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ତାଲିକାରେ ତାଙ୍କ ଜାତିର ନାମ ବନାନ ଠିକ ଲେଖା ଯାଇନଥିବାରୁ ସେମାନେ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟସରକାର କେତେକ ସଂପ୍ରଦାୟର ଅଧିବାସୀଙ୍କୁ ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦେବାପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଲେଖିଥିଲେ । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ହୋଇଥିବା ସୁପାରିସ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ବିଚାରାଧିନ ଅଛି ।

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍

News Bureau:
Related Post

This website uses cookies.

Read More