ଓଡିଶା ଖବରସଭା ସମିତି

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଦିନିକିଆ ଶିଶୁ ସାମ୍ବାଦିକତା ତାଲିମ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଓଡିଶା ଡଟ କମ ସମ୍ବାଦଦାତା

ବ୍ରହ୍ମପୁର,ମଇ ୨୪ (ଓଡିଶା ଡଟ କମ), ରବିବାର ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଗଞ୍ଜାମ କଳାପରିଷଦଠାରେ ଶିଶୁ ମହାସଂଘ ଏବଂ ୟୁଥ ଫର ସୋସିଆଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଦିନିକିଆ ଶିଶୁ ସମ୍ବାଦିକତା ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଏହି ଦିନିକିଆ ଶିଶୁ ସମ୍ବାଦିକତା ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସହରର ତିରିଶିଟି ବସ୍ତିରୁ ସତୁରୀ ଜଣରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଶିଶୁ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

IMG_4356 ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ଖବରକୁ ଅନ୍ୟଠାରେ ପହଞ୍ଚାଇବାର ଶିକ୍ଷାଦେବା, ଲେଖିବାରେ ସେମାନଙ୍କ ଆଗ୍ରହକୁ ବଢାଇବା ଓ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଗୁଣକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ କମ ଖର୍ଚରେ ଖବରଟି କିପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି ଶିଶୁ ମହାସଂଘ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ଶିବ କୁମାର ଦାଶ ଯୋଗ ଦେଇ, ସମ୍ବାଦିକତା କ’ଣ ? ଖବର ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ କିପରି ପହଞ୍ଚାଯାଏ ? ସମ୍ବାଦ କ’ଣ ? ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଖବର ଜଣାଇବାର କାରଣ କ’ଣ ? ଆଦି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ଶିଶୁ ମହାସଂଘ ର ଦାୟିତ୍ଵ ଓ ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଅବସରରେ ଶିଶୁ ମହାସଂଘ ତରଫରୁ ଏକ କାନ୍ଥପତ୍ରିକା “ଆମେ କହୁଛୁ ଆମ କଥା” ପ୍ରତି ୧୫ ଦିନରେ ଥରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯିବ ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଗପ, ଗୀତ,ନୀତିଶିକ୍ଷା,ଜାଣିବା କଥା,ହସ କଥା, ଖବର ଓ ଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଆଉ ଏହାକୁ ଶିଶୁ ମାନେ ଲେଖିବେ ଏବଂ ଅଙ୍କନ କରିବେ ବୋଲି ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।IMG_435

ତେବେ ଏହି ସମାରୋହକୁ ଶିଶୁ ମହାସଂଘର ଶୃତି କୁମାରୀ ସାହୁ, କେ ଦିପୁ, ଶିବାନି ବେହେରା, ସୁନୀଲ ସେଠୀ, ସୋନାଲୀ ମହାରଣା ଏବଂ ୟୁଥ ଫର ସୋସିଆଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ତରଫରୁ ଅଭିରାମ କହଁର, ଶଶୀକାନ୍ତ ଦାସ, ଚନ୍ଦନ କୁମାର ସାହୁ, ଏ ଶ୍ରୀନିବାସ ଦୋରା, ସୁଜାତା ବିଷୋଇ ଓ ସୁଚିତ୍ରା ରାଉତ ପ୍ରମୁଖ ପରିଚାଳନା କରିଛନ୍ତି।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.