ଅର୍ଥ-ବ୍ୟବସାୟ

ସ୍ୱଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟି ଆଶଙ୍କାରେ କୃଷିବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟି ବାତିଲ

ଭୁବନେଶ୍ଵର,୯ ଜୁନ(ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍) ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟି ଆକଳନ କରିଥିବାରୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜରୁରୀ କାଳୀନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସହ କୃଷି ବିଭାଗର ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ରଜ ଛୁଟି ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି ।

ସେମାନଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳର ଅବସ୍ଥିତି ଓ ସମ୍ବଳକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାର କୃଷି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ବିଭାଗକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଠିକ ସେହି ପରି କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟକୁ ପ୍ରତିଦିନ ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ବିବରଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି ।

ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟଳୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ ଖୋଲାଯିବା ସହ ମରୁଡି ଓ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ଚାଷଜମି କେତେ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ତାର ଏକ ବିବରଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ଟିମ ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଟିମ ଚାଷ ଜମି ଓ ପାଣିପାଗ ଉପରେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ନଜର ରଖିବେ।

ସେମାନେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ମରୁଡି ସମୟରେ କିପରି ଚାଷ କରାଯିବ ସେ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ସହ ଆବଶ୍ୟକତାନୁସାରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ସୂଚନା ଦେବେ ।

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍

Leave a Reply