ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ଧର୍ମ

ରଜ ପର୍ବ ପାଇଁ ସାରା ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ସବ ମୁଖର

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୁନ ୧୪(ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍): ରବିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ରଜ ପର୍ବ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ପୁରପଲ୍ଲୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନ ଉତ୍ସବମୁଖରିତ ହୋଇଉଠିଛି ।

raja
ବରଗଡରେ ରଜ ପର୍ବ ପାଳନ ଅବସରରେ ଚଳଚିତ୍ର ଅଭିନେତା ପୃଥ୍ଵୀରାଜ ନାୟକ : ଚିତ୍ର : ଶାନ୍ତନୁ ବିଶ୍ଵାଳ

ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଝିଅ ମାନେ ନୂଆଁ ବେଶ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଏହି ପର୍ବ କୁ ପାଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ, ଗାଁ ଝିଅ ବୋହୂମାନେ ନୂଆଁ ଲୁଗା ସହ ପାଦରେ ଅଳତା ଲଗାଇ, ମଥାରେ କୁଙ୍କୁମ ପିନ୍ଧି ନିଜକୁ ସୁନ୍ଦର କରି ସଜାଇ ଦୋଳିରେ ଝୁଲି ଏହାର ମଜା ନେଉଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି ।

ରବିବାର ସରକାରୀ ଛୁଟି ହୋଇଥିବାରୁ ବହୁ ଲୋକ ସହରରୁ ଯାଇ ନିଜ ଗାଁରେ ରଜ ମନାଉଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଦୋଳି ଖେଳ ଓ ଝୋଟି ପ୍ରତିଯୋଗିତାମାନ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ବଡ ବଡ ଗଛରେ ବାଉଁଶ ଏବଂ ପଟା ରେ ଦୋଳି ଲଗାଇ ଏହାର ମଜା ଉଠାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଓଡିଆ ସଂସ୍କୃତିରେ ବାରମାସରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ତେର ପର୍ବ ମଧ୍ୟରୁ ରଜ ହେଉଛି ଏକ ନିଆରା ପର୍ବ । ଏହି ସମୟରେ ବସୁମତୀ ବା ଭୂମି ରଜସ୍ୱଳା ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରି ଓଡିଆମାନେ ରଜପର୍ବ ପାଳନ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏହିଦିନ ଧରିତ୍ରି ମାତା ବା ବସୁମତୀକୁ ପୂଜା ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ ।
ସାଧାରଣତଃ ରଜ ତିନି ଦିନ ଧରି ପାଳନ କରାଯାଏ । ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର ଶେଷ ଦିନ ଓ ଆଷାଢ ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନକୁ ପହିଲି ରଜ,୨ୟ ଦିନକୁ ରଜ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଓ ତୃତୀୟ ଦିନକୁ ଭୂମି ଦହନ ଆକାରରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଯୁବତୀ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମୟରେ ଖାଲିପାଦରେ ଭୂଇଁରେ ନ ଚାଲି କଦଳୀ ପାଟୁକା ବା ଗୁଆ ଖୋଳକୁ ପାଦରେ ପିନ୍ଧିବାକୁ କୁହାଯାଇଥାଏ । ,

ସେହିପରି କୃଷକ ନିଜ ଜୀବିକା ପାଇଁ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଭୂମି ଏହି ସମୟରେ ରଜସ୍ୱଳା ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ତେଣୁ ଏପରି ଏକ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଭୂମିକୁ କୌଣସି କଷ୍ଟ ନପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କୃଷକ ପରିବାରବର୍ଗ କୃଷି କର୍ମ ନକରି ଭୂମି ମାତାଙ୍କ ସହ ହଳ ଓ ଲଙ୍ଗଳ ପୂଜା କରିଥାନ୍ତି ।

ଦୋଳି ଖେଳ, ପାନ ଏବଂ ପୋଡପିଠା ଏହି ପର୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ, ଗାଁ ଗହଳିରେ ବୁଢ଼ାବୁଢ଼ୀମାନଙ୍କର ତାସ୍‌, ଲୁଡ଼ୁ ଆଦି ଖେଳସାଙ୍ଗକୁ ଯୁବକମାନଙ୍କର କବାଡ଼ି, ବାଗୁଡ଼ି, ଫୁଟବଲ୍‌, କୁସ୍ତି କସରତ ଆଦି ଖେଳର ଦୃଶ୍ୟ ନିଆରା ହୋଇଥାଏ । ସେହିପରି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାଲା, ଦାସକାଠିଆ, ନାଟକ ଆଦି ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ କରାଯାଏ ।

ସେହିପରି ଏହି ତିନି ଦିନ ଧରି ଛୋଟରୁ ବଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହାକୁ ପାନ ଖାଇବାକୁ ବାରଣ ନଥାଏ । ସମସ୍ତେ ପାନ ଖାଇବାର ମଜା ଉଠାଇବା ସହ ରଜ ଗୀତ ଗାଇ ଗାଇ ଦୋଳି ଖେଳିଥା’ନ୍ତି। ଝିଅମାନଙ୍କର ରାଜା ଦୋଳି ଗୀତରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡ ଫାଟି ପଡେ ।

ରଜରେ ପୋଡପିଠା ହେଉଛି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଖାଦ୍ୟ । ଗାଁମାନଙ୍କରେ ଆଜିର ଦିନରେ ପୋଡପିଠା ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ତିଆରି ହୁଏ । ସହରମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ପୋଡପିଠା ତିଆରି କରାଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ପିଠାପଣା ମାନ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ଵର ଓ କଟକ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ରଜ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପାଇଁ ପୁଚିଖେଳ ଏବଂ ପୋଡପିଠା ତିଆରି କରିବା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମମାନ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି ।

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.