ସଭା ସମିତି

ମାଲକାନଗିରିରେ ମା,ନବଜାତ ଓ ଶିଶୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା

ଓଡିଶା ଡଟ କମ ସଂବାଦ ଦାତା

ମାଲକାନଗିରି , ଜୁଲାଇ ୨ (ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ଶିକ୍ଷାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକାଶ ଏବଂ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅଗ୍ରଣୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ପରିଣତ କରିବାପାଇଁ ଗଣମାଧ୍ୟମ, ପ୍ରଶାସନ ତଥା ସମସ୍ତଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ମାଲକାନଗିରି ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମାନସ ମାଡକାମୀ ଏଠାରେ ମା,ନବଜାତ ଓ ଶିଶୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଯୋଗ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ।

PHOTO-2ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଶାସନ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ ସେଠାରେ ପ୍ରଥମେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପହଞ୍ଚି ପାରୁଛି । ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧା ଅସୁବିଧା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରୁ ଆଣି ପାରୁଛି , ଡ଼ି॰ଆର॰ଡ଼ି॰ଏ॰ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ମ।ତୃ, ନବଜାତ ଓ ଶିଶୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ ଗଣମାଧ୍ୟମ କର୍ମଶାଳା ରେ ମୂଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

ସ୍ଵେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂସ୍ଥା ପିପୁଲ୍ସସ କଲ୍ଚରାଲ ସେଣ୍ଟର,(ପିକକ),ନେସନଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ଚାଇଲ୍ଡ ରାଇଟସ ଓ ୟୁନିସେଫ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ଆୟୋଜିତ ଆୟୋଜିତ ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ପିକକ ର ସମ୍ପାଦକ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି ସ୍ଵାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଭୂମିକା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।

ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା କିଭଳି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ସହଜରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ ସେଥିପ୍ରତି ସମସ୍ତେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ୟୁନିସେଫ ର ରୁଦ୍ରପ୍ରସନ୍ନ ରଥ ଗଠନମୂଳକ ସମ୍ବାଦ ପରିବେଷଣ ପାଇଁ କହିଥିଲେ ।

ୟୁନିସେଫ ର ଡକ୍ଟର ଆଶିଷ ସେନ ରାଜ୍ୟର ଶିଶୁ ଓ ମାତୃ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିବାବେଳେ ଜିଲ୍ଳା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସ। ଅଧିକାରୀ ଡକ୍ଟର ଉଦୟ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଜିଲ୍ଲାର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି କହିଥିଲେଯେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହଯୋଗ ଯୋଗୁଁ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁସ ଯୋଜନାରେ ମାଲକାନଗିରି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାରକରିଛି।

ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ରଘୁମଣି ଗମାଙ୍ଗୋ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାର ଫଳପ୍ରଦ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତ। ପାଇଁ ଜିଲ୍ଳା ପ୍ରଶାସନ ସଦ।ସର୍ବଦା ଚେଷ୍ଟିତ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ୍ୟ। ପଦ୍ମିନୀ ମୁଦୁଲି ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ଉନ୍ନତି ଉପରେ ମତଦେଇଥିଲେ। ଏନ॰ଏଚ॰ଏମ ର ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ ଶୁଭାକାନ୍ତ ଗନ୍ତାୟତ,ଏଡ଼ିଏମଓ (ପରିବାରକଲ୍ୟାଣ)ଡାଃ ଅଜୟ କୁମାର ବଇଠାରୁ,ଇଉନିସେଫ ର ଅଲୋକ ମହାନ୍ତି,ପପୁଲାର ର ସଞ୍ଜୁକ୍ତା ପ୍ରଧାନ, ସାମ୍ବାଦିକ ମାଧବ ବେହୁରା ଓ ହିମାଂଶୁ ପ୍ରସାଦ ସିଂହ ପ୍ରମୁଖ କର୍ମଶାଳାରେ ମାତୃ ଓ ଶିଶୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଜିଲ୍ଲାର ଗାନ୍ଧୀପଲ୍ଲୀ ଓ ଗୌଡଗୁଡା ଗ୍ରାମ ରେ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନକରୀ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ମା ମାନଙ୍କସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଶେଷରେ ପିକକର ଅନୁରାଧା ମହାନ୍ତି ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। କର୍ମଶାଳାକୁ ପିକକର ଜ୍ୟୋତି ମହାପାତ୍ର ଓ ତେଞ୍ଜିଙ୍ଗ ସଭାପତି ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

Leave a Reply