ରାଜନୀତି

ବିଜେଡି ସାଂସଦ କଳ୍ପତରୁ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫ ଜୁଲାଇ (ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍): ଗତ କିଛିଦିନ ଧରି ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଉଥିବା ବିଜେଡି ଉପସଭାପତି ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ କଳ୍ପତରୁ ଦାସଙ୍କର ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ୬୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି ।

kalpataruକିଛି ମାସ ହେବ ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ଶ୍ରୀ ଦାସଙ୍କର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇଯିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ସୋମବାର ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସ ପରିସରରେ ଥିବା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ରୋଟାରି କ୍ୟାନ୍ସର ହାସପାତାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଂକଟାପନ୍ନ ହୋଇଯିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଲାଇଫ ସପୋର୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ରେ ରଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା ।

୧୯୪୮ ମସିହା ଫେବୃୟାରୀ ୭ରେ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଭୋଟକା ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଶ୍ରୀ ଦାସ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ୧୯୭୭ ରୁ ୮୦ ମଧ୍ୟରେ ଜନତା ଦଳର ଜିଲ୍ଲା ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ନିଜ ରାଜନୈତିକ ଜୀବନର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଏହାପରେ ସେ ୧୯୮୦ ରୁ ୮୫ ଯାଏଁ ବିଜେପିର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ, ୧୯୮୫ ରୁ ୮୭ ଯାଏଁ ଧର୍ମଶାଳା ଜନତାଦଳର ସଭାପତି ଭାବେ ଏବଂ ୧୯୮୭ ରୁ ୯୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନତା ଦଳର କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହ କରିଥିଲେ ।

ସେହିପରି ୧୯୯୦ ରୁ ୯୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନତା ଦଳର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକରି ୯୫ ରୁ ୯୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନତା ଦଳର ସଭାପତି ରହିଥିଲେ ।

୧୯୯୫ ରେ ଯାଜପୁରର ଧର୍ମଶାଳା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ଜନତା ଦଳ ଟିକଟରେ ବିଧାନସଭାକୁ ବିଧାୟକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୦୦, ୨୦୦୪ ଓ ୨009 ରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବିଜେଡ଼ି ଟିକଟରେ ତିନି ଥର ବିଧାନସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ସ୍ୱର୍ଗତ କଳ୍ପତରୁ ଦାସ ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ୧୯୯୮ରେ ଏହି ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ତୁଲାଇଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ସେ ବିଜେଡ଼ି ସରକାରରେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ଵ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ସହ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ଓ ପଞ୍ଚାୟତରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ସେ ବିଜେଡିର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ହୋଇଥିଲେ । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା କଲି ତାଙ୍କର ମର ଶରୀରକୁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ଓଡିଶା ଅଣାଯିବ ।

ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ସମେତ ରାଜ୍ୟରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳି ଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଡ଼ଃ. ଏ.ସି. ଜମିର୍ , ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟନାୟକ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଅରମ ଓ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ନିଜ ଶୋକ ବାର୍ତ୍ତାରେ ଡ଼ଃ. ଜମିର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍ୱର୍ଗତ ଦାସ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ବିଧାୟକ ଥିଲେ । ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ସେ ନିଜର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରତିପାଦନ କରିଯାଇଛନ୍ତି । ନିଜ ଅଞ୍ଚଳ ଓ ଜିଲ୍ଲାର ବିକାଶ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ଯଥେଷ୍ଟ ।

ଜନ ଜୀବନର ଅନୁଭୂତି ତାଙ୍କୁ ଏକ ସଫଳ ରାଜନେତା ଓ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା ବୋଲି ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟପାଳ ସ୍ୱର୍ଗତ ଆତ୍ମାର ସଦ ଗତି କାମନା କରିବା ସହ ଶୋକ ସନ୍ତପ୍ତ ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ ଗଭୀର ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.