ସଭା ସମିତି

ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଅଧିକ ସଚେତନତା ଆବଶ୍ୟକ: କର୍ମଶାଳାରେ ମତ

ଓଡିଶା ଡଟ କମ ସଂବାଦ ଦାତା

ବଲାଙ୍ଗିର, ଅଗଷ୍ଟ ୨୬ (ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ରାଜ୍ୟ ରେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ପ୍ରତି ହଜାରରେ ୫୬ ଥିଲାବେଳେ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାରେ ୯୭ ରହିଥିବାରୁ ଏହାକୁ କମାଇବା ପାଇଁ ସବୁ ମହଲରେ ଅଧିକ ସଚେତନତା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଏଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କର୍ମଶାଳାରେ ରେ ବକ୍ତା ମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ସ୍ବେଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ପିକକ ଏବଂ ୟୁନିସେଫ ପକ୍ଷ୍ୟରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ କର୍ମଶାଳାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏମ. ମୁଥୁକୁମାର ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମ ର ଭୂମିକା ଯେକୌଣସି ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ର ସଫଳତା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରୟୋଜନ ବୋଲି ମତ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ସୁସ୍ଥ ଶିଶୁ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ମା ଓ ସୁସ୍ଥ ପରିବେଶ ର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ଓ ସେଥିପାଇଁ ଅଧିକ ସଚେତନତାର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏଥିରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନେବାପାଇଁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କିଭଳି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବ ଏଥିପାଇଁ ଗଣମାଧ୍ୟମ,ସ୍ଵେଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ , ସରକାରୀ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ଉଦ୍ୟମ କଋବ ଉଚିତ ବୋଲି ସେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ।
pecucଡି ଆର ଡି ଏ ର ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ମା, ନବଜାତ ଓ ଶିଶୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ ଏହି କର୍ମଶାଳା ପିକକ ର ସମ୍ପାଦକ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି ସ୍ଵାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଭୂମିକା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିବା ସହ , ଏହି କର୍ମଶାଳାର ଉଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ୟୁନିସେଫ ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଙ୍ଗ୍ୟ ଡ. ଆଶିଷ ସେନ ରାଜ୍ୟର ତଥା ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର ଶିଶୁ ଓ ମାତୃ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ସ୍ଵ।ସ୍ଥ୍ୟ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ୨୦୧୨ – ୨୦୧୩ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ ରେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ପ୍ରତି ହଜାରରେ ୫୬ ଥିଲାବେଳେ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାରେ ୯୭ ଓ ରାଜ୍ୟରେ ମାତୃ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ପ୍ରତି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ୨୩୦ ଥିବାବେଳେ ବରଗଡ,ଝାରସୁଗୁଡା,ସମ୍ବଲପୁର,ଦେଓଗଡ ,ସୁନ୍ଦରଗଡ ,କେଉଁଝର ,ବଲାଙ୍ଗିର , ଅନୁଗୁଳ ,ଢେଙ୍କାନାଳ ରେ ୨୩୪ ଏହି ହାର ରହିଥିବା ସେ କହିଥିଲେ ।

ନବଜାତ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ରାଜ୍ୟରେ ୩୭ ଥିବାବେଳେ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରତି ହଜାରରେ ୭୧ ଜଣ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଥିବା ସେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ।

ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିସ୍ଛା ଅଧିକାରୀ ଡକ୍ଟର ରବିନାରାୟଣ ତ୍ରିପାଠୀ ଜିଲ୍ଲାର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିବ। ସହ କିଭଳି ସମ।ଜରେ ମାନସିକତା ର ପରିବର୍ତନ ହେବ ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ତଥା ଶିକ୍ଷା ହିଁ ଏ ପରିବର୍ତନ ଆଣି ପାରିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ଡି ପି ଏମ ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ଦୁବେ ଯୋଗଦେଇ ଜିଲ୍ଲାର ଏନ ଏଚ ଏମ ର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଉପରେ ଜଣାଇବା ସହ ତାର ସଫଳତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ଓ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ର ସହଯୋଗ କାମନା କରିଥିଲେ । ଜିଲ୍ଲାର ଏ ଡି ଏମ ଓ [ଏଫ ଡବ୍ଲିୟୁ ] ଡାଃ ସୁଜନେନ ମିଶ୍ର ଆର ଏମ ଏନ ସି ଏଚ ର ଲକ୍ଷ ଉଦେଶ୍ୟ ତଥା ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର ମା ଓ ଶିଶୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ ସହ , ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଓ ବିଭିନ୍ନ ସଫଳ ଘଟଣ। କୁ କିଭଳି ଗଣମାଧ୍ୟମ ପାଇ ପାରିବ ସେ ଦିଗରେ ସେମାନେ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ବୋଲି ମତଦେଇଥିଲେ ।

ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ଶ୍ରୀ ଯତୀନ୍ଦ୍ର ଦାଶ କହିଥିଲେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରୁ ଆଣିବା ଓ ଏହାକୁ ଜଣାଇବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜେ ସେ ବିଷୟରେ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଭାବେ ଜାଣିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵ ଆରୋପ କରିଥିଲେ । ଶେଷରେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଯୁବକ ସଂଘ ର ଶ୍ରୀ ରାହୁଲ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି କର୍ମଶାଳାକୁ ପିକକ ର ଡାଃ ଏମ ବଳିଆରସିଂହ , ସୁନନ୍ଦା ବିଶ୍ଵାଳ ଓ ଜ୍ୟୋତି ମହାପାତ୍ର ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।
ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.