ଧର୍ମ

ହଜ୍‌ ଦଳାଚକଟା : ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ହଜ୍‌ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷିତ

ଓଡିଶା ଡଟ କମ ସଂବାଦ ଦାତା
ଭୁବନେଶ୍ଵର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ (ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ହଜ୍‌ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ୫୭୩ ଜଣ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ।

ହଜ୍‌ ପାଇଁ ଓଡିଶାରୁ ଏଥର ୫୭୧ ଜଣିଆ ଦଳ ଯାତ୍ରା କରିଥିବାବେଳେ ଏମାନଙ୍କ ସହିତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଖଦିମୁଲ୍‌ ହୁଜାଜ୍‌ ଯାଇଛନ୍ତି ।

ସେଠାରେଥିବା ଯାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ମୀନାର ମଇଦାନରେ ରଖା ଯାଇଥିବା ସୂଚନ ମିଳିଛି । ହଜ୍‌ ଯାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ହଜ୍‌ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇଟି ଚବିଶ ଘଣ୍ଟିଆ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍‌ ଖୋଲା ଯାଇଛି ।

୦୬୭୧-୨୩୦୧୧୮୫  ଓ ,୨୩୦୬୦୩୮ ନମ୍ବରରେ ସମ୍ପର୍କକରି ଯେକେହି ଓଡିଶାର ହଜ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରିବେ । ଓ

ଓଡିଶାର ହଜ୍‌ କମିଟି ସର୍ବଭାରତୀୟ ହଜ୍‌ କମିଟିର ସମ୍ପର୍କରେ ଲଗାତାର ସମ୍ପର୍କରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ଖଦିମୁଲ୍‌ ହୁଜାଜ୍‌ଙ୍କ ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିୟମିତ ଅନ୍ତରାଳରେ ଯୋଗାଯୋଗ ରଖିଛନ୍ତି ।

ଚିଳିତ ବର୍ଷର ହଜ୍‌ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କଟକରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୫ ଜଣ ଯାତ୍ରା କରିଥିବାବେଳେ ଯାଜପୁରରୁ ୭୩, ଜଗତସିଂହପୁରରୁ ୨୯,ବାଲେଶ୍ଵରରୁ ୪୯, ଭଦ୍ରକରୁ ୫୮ ,ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ୬୧, ପୁରୀରୁ ୩୨, କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରୁ ୩୩,ସୁନ୍ଦରଗଡରୁ ୪୮, ସମ୍ବଲପୁରରୁ ୧୭,କେନ୍ଦୁଝରରୁ ୧୬, ରାୟଗଡାରୁ ୨,ନୂଆପଡାରୁ ୨, ନବରଙ୍ଗପୁରରୁ ୪ ,ମୟୁରଭଞ୍ଜରୁ ୫,କୋରାପୁଟରୁ ୭, କଳାହାଣ୍ତିରୁ ୨,ଝାରୁସୁଗୁଡା  ରୁ ୭ ,ଢେଙ୍କାନାଳରୁ ୨ , ଅନୁଗୁଳରୁ ୪  ଓ ଗଞ୍ଜାମରୁ ୬ ଜଣ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୯  ତାରିଖରେ ହଜ୍‌ ଯାତ୍ରାରେ ବାହାରିଥିଲେ ।

ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ଦୁର୍ଘଟଣା ସ୍ଥଳରୁ ଦୂରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାରୁ ସୌଭାଗ୍ୟକ୍ରମେ ଏଥିରୁ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିବା ଓ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ସରକାର କହିଛନ୍ତି  ।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି , ଆଜି ହଜ୍‌ ର ଶଷଦିନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସଇତାନକୁ ପଥର ଫିଙ୍ଗିବାର ପ୍ରଥା ରହିଛି । ସେଥିପାଇଁ ମୀନା ସହରରେ ପ୍ରତୀକ ସ୍ଵରୂପ ୩ଟି ପାଚେରୀକୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ।

ତେବେ ଦୁଇଟି ରାସ୍ତାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଏହିସ୍ଥାନକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଦୁଇରାସ୍ତାର ଛକରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ ଏପରି ଦଳାଚକଟା ଘଟିଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଘଟଣାରେ ୭00ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୮00ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

 

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.