ଏରିଏଲ ଟାର୍ଗେଟ ସାମଗ୍ରୀ ନିର୍ମାଣ ୟୁନିଟ୍ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ

ଓଡିଶା ଡଟ କମ ସଂବାଦ ଦାତା

ଗୋପାଳପୁର, ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ (ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଗୋପାଳପୁରରେ ଥିବା ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ୍ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କରେ ମୁମ୍ବାଇର ସିୟୋର ସେପଟି ସଲୁ୍ୟସନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଏରିଏଲ ଟାର୍ଗେଟ ସାମଗ୍ରୀ ନିର୍ମାଣ ୟୁନିଟ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବ  ।

ବୁଧବାର ଏହାର ପ୍ରଥମ ଆସେମ୍ବ୍ଲି ଲାଇନ ସେଡ଼୍ ନିର୍ମାଣର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର, ଡଃ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ଡଃ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଚାଉ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଆର୍ମି ଏଆର ଡ଼ିଫେନ୍ସ କଲେଜ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସାଇଗଲ, ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ୍ ଏମ ଡି ତଥା ଗୋପାଳପୁର ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରେସିଡ଼େଣ୍ଟ ଅରୁଣ ମିଶ୍ର, ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ କଳିଙ୍ଗ ନଗର ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପ ସଭାପତି ରାଜୀବ କୁମାର ଓ ସିୟୋର ସେଫଟି ସଲୁ୍ୟସନ ପ୍ରାଃ ଲି. ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ  ଅନନ୍ତ ଭାଲୋଟିଆ ଓ ଅନ୍ୟ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ୟୁକେର ମେଗିଟ୍ ଡ଼ିଫେନସ ସହ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ସିୟୋର ସେଫଟି ସଲୁ୍ୟସନ ଏହି ଏରିଏଲ ଟାର୍ଗେଟ ସାମଗ୍ରୀ ନିର୍ମାଣ ୟୁନିଟ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବ ।

୫ ଏକର ଜମିରେ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କିମ୍ ଆଧାରରେ ହେଉଥିବା ଏହି ଆସେମ୍ବ୍ଲି ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ୫୦ ରୁ ୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ନିବେଶ ହେବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏରିଏଲ ଟାର୍ଗେଟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗରୁ ମେଗିଟ୍କୁ ମିଳିଥିବା ୫୦ ନିୟୁତ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର କାମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏଠାରୁ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।

ଏହି ଅବସରରେ ଅରୁଣ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି “ଏହା ଆମ ପାଇଁ ଏକ ଉଜ୍ୱଳମୟ ଶୁଭାରମ୍ଭ ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନର ଏହି ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଅଧିକ ନିବେଶ ସୁଯୋଗ ଆସିବ ଆଶା କରୁଛୁ ।

ଚୀନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆର କିଛି ନିବେଶକଙ୍କ ସହ ଆମେ ଆଲୋଚନା କରୁଛୁ, ଯେଉଁମାନେ ଏକ ବିକାଶରେ ଭାଗୀଦାର ହେବାପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟତମ ଶିଳ୍ପୋନତ ଅଞ୍ଚଳଭାବେ ଗଢ଼ିତୋଳିବାକୁ ଆମେ ପ୍ରତିଶୃତି ବଦ୍ଧ ଏବଂ ଏ  ଦିଗରେ ଏହା ଆମର ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ।”

ଏହି ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସିୟୋର ସେଫ୍ଟି ସଲୁ୍ୟସନର ପ୍ରେସିଡ଼େଣ୍ଟ ଏବଂ ସିଇଓ ରବି ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ ସହ ସାମିଲ ହୋଇ ଆମେ ଖୁସି ଅଛୁ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ପାଇଁ ଆମର ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦାନ ରହିବ । ୨୦୧୬ ମଧ୍ୟଭାଗ ସୁଦ୍ଧା ଆମେ ଏଠାରେ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଲକ୍ଷ ରଖିଛୁ ।”

ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ୍ ଲିମିଟେଡ଼ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲର ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ଥିବା ଏକ କମ୍ପାନୀ । ଗୋପାଳପୁରଠାରେ କମ୍ପାନୀ ବିକଶିତ କରୁଥିବା ଶିଳ୍ପପାର୍କ, କେବଳ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ନୁହେଁ ବରଂ ଅଞ୍ଚଳର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିକଟରେ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ ନାଁରେ ୧୨୩୫ ଏକର ଜମି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ।

ଏହି ଅବସରରେ ମେଜର ଡ଼ିଫେନର ସିଷ୍ଟମର ଏମ୍ଡ଼ି ପିଟର ଲଙ୍ଗଷ୍ଟାଫ୍, କମ୍ପାନୀ, ବିଜିନେସ୍ ଡ଼େଭଲପମେଣ୍ଟ ମୁଖ୍ୟ କି୍ରସ ହିଲଟର, ବିଏମ୍ସି ମେୟର କେ. ମାଧବୀ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁବାସ ମହାରଣା, ଗୋପାଳପୁର ପ୍ରକଳ୍ପ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ୍  ଚିଫ୍ ସୁଶାନ୍ତ ମିଶ୍ର, ଗୋପାଳପୁର ପ୍ରକଳ୍ପ ଇଂଜିନିୟରିଂ ଚିଫ୍ ପରଶେତ ଅଖତର ଓ ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ ଓ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

୨୦୦୪ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସିୟୋର ସେଫଟି ସଲ୍ୟୁସନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସାମଗ୍ରୀ ନିର୍ମାଣ କରେ । ସେନାର ଆଧୁନିକୀକରଣ ପାଇଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ, ଯୁଦ୍ଧ, ଅପଟିକାଲ ଟ୍ରାକିଂ ସିଷ୍ଟମ, ଟ୍ରେନିଂ ସିମୁଲେଟର ଆଦି ସାମଗ୍ରୀ ନିର୍ମାଣ କରେ । ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରେ ଏହାର ଉପସ୍ଥିତି ରହିଛି ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

ନିଉଜ ଡେସ୍କ :

This website uses cookies.