ଧର୍ମସଭା ସମିତି

ସାଧୁ ସନ୍ଥଙ୍କୁ ଉଚିତ ସମ୍ମାନ ଦାବିରେ ସମାବେଶ, ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଓଡିଶା ଡଟ କମ: ଗୋଲଖ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୪ (ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ରାଜ୍ୟରେ ମଠ ମନ୍ଦିର ଜମି ଜମାର ଆଇନଗତ ଦିଗ ତର୍ଜ୍ଜମାକରି ଯଦି ତାହା ସରକାରୀ ସ୍ଥାନରେ ଥିବ ତାକୁ ଖାଲି କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବିରୋଧ ରେ ବୁଧବାର ଭୁବନେଶ୍ଵର ଠାରେ ସଂସ୍କୃତି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଓ ବିଶାଳ ସମାବେଶର ଆୟୋଜନ କରି ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି ।

rally-1ଏହି ନିଦେ୍ର୍ଧଶନାମା ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର କିଛି ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତଣ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଏହି ସଂସ୍ଥା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ସବୁ ଧର୍ମର ଧାର୍ମିକ ସଂସ୍ଥା, ବ୍ୟକ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ପରିଚାଳନା, ବ୍ୟବହାର ଓ ସମ୍ପତ୍ତି ଆଦି ବିଷୟରେ ସନ୍ତୁଳିତ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ସରକାର ଏକ ଶ୍ୱେତପତ୍ର ଜାରୀ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ମଞ୍ଚ ଦାବି କରିଛି ।

ନିଗମ କଳ୍ପତରୁ ଆଶ୍ରମର ସ୍ୱାମୀ ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ଶ୍ରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଆବହକତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ମହାସମାବେଶରେ ସ୍ୱାମୀ ଜୀବନ ମୁକ୍ତାନନ୍ଦ ପୁରୀ, ସ୍ୱାମୀ ଚିନ୍ତାମଣି ପର୍ବତ, ସ୍ୱାମୀ ସତ୍ୟାନନ୍ଦ ଦାଶ,ସ୍ୱାମୀ ଶୃତିସାଗର ଜୀ ,ସ୍ୱାମୀ ମାଧବା ନନ୍ଦ ଗିରି ଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ସାଧୁସନ୍ଥ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଯେତେଗୁଡିଏ ମଠ ମନ୍ଦିର ଅଛି ସେଗୁଡିକର ଜମି ଜମାର ଆଇନଗତ ଦିଗ ତର୍ଜ୍ଜମାକରି ଯଦି ତାହା ସରକାରୀ ସ୍ଥାନରେ ଥିବ ତାକୁ ଖାଲି କରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଯେଉଁ ନିଦେ୍ର୍ଧଶ ଦେଇଛନ୍ତି ,ଯାହା ନ୍ୟାୟ ସଂଗତ ନୁହେଁ ।

ଏହି ନିଦେ୍ର୍ଧଶନାମା ଏକ ତରଫା ଭାବରେ କେବଳ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଏଣୁ ଏହାକୁ ସବୁ ଧର୍ମର ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକ ପ୍ରତି ଲାଗୁ କରାଯାଉ ଏବଂ ଯେଉଁ ଧର୍ମପୀଠ ଗୁଡିକ ବହୁ ଦିନରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ଓ ଜନସେବାରେ ବ୍ରତି ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଜମି ଜମାକୁ ନିୟମିତ କରାଯାଉ ବୋଲି ସମାବେଶରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ସାଧୁ ସନ୍ଥ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

rally-2 rally-3ଯେଉଁ ରାଜନେତା, ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ, ଗଣମାଧ୍ୟମ ମାଲିକ, ଶିଳ୍ପପତି, ନ୍ୟାୟାଧୀଶ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀ ଆଦିଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଜମି ହଡପ ଅଭିଯୋଗ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଆସିଛି ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ତୁରନ୍ତ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେଉ ଏବଂ ସରକାର ସେ ସମ୍ପତିକୁ ନିଜ ଅକ୍ତିଆରକୁ ନିଅନ୍ତୁ, ମଠ ମନ୍ଦିର ଓ ଆଶ୍ରମଗୁଡିକର ଅଚଳାଚଳ ସମ୍ପତିକୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ କେତେକ ଖଳ ପ୍ରକୃତିର ଲୋକ ବେଆଇନଭାବେ ନିଜ ନାମରେ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି ସେ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ମୁକ୍ତ କରି ମଠ ମନ୍ଦିର ଓ ଆଶ୍ରମକୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଜଗତ୍ଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ରଥ ଉପରେ ଚଢିବା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଅପମାନିତ କରିବା, ନବକଳେବର ଦାରୁଚୟନ ବିଭ୍ରାଟ, ବ୍ରହ୍ମସ୍ଥାପନ ବିଭ୍ରାଟ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ନୀତି ବିଭ୍ରାଟ, ସ୍ୱାମୀ ଲକ୍ଷ୍ମଣାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାରେ ଶିଥିଳତା, ବ୍ୟାପକ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଆଦି ଘଟଣା ସରକାରଙ୍କ ଅସଲ ମୁଖା ଖୋଲିଦେଇଛି ବୋଲି ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ସରକାର ମଠ ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକ ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ବେଳେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିବା ଅଣହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଧର୍ମପୀଠ ଗୁଡିକ ଭାଙ୍ଗିବା ତ ଦୂରର କଥା ସେମାନଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଗୋମାତାଙ୍କୁ କଂସେଇମାନେ ବଡ ବଡ ଟ୍ରକରେ ଭର୍ତ୍ତିକରି ହଲାଲ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ନେଉଛନ୍ତି ।

rally-5ବାରମ୍ବାର ପୁଲିସ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନକୁ ଏ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରତିକାର ହେଉନାହିଁ । ଜାଣିଶୁଣି ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରାଣକେନ୍ଦ୍ର ମଠ, ମନ୍ଦିର, ଗୋମାତା ଉପରେ ଆଘାତ କରାଯାଉଛି । ଏହା ରାଜ୍ୟର କୋଟି କୋଟି ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଭାବାବେଗକୁ ଆଘାତ କରିଛି ବୋଲି ବକ୍ତାମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ମଞ୍ଚର ସଂରକ୍ଷକ ସ୍ୱାମୀ ଜୀବନ ମୁକ୍ତାନନ୍ଦ ଗିରିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆବହକ ଶ୍ରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ସ୍ୱାମୀ ପ୍ରାଣରୂପା ନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ,ସଂଯୋଜକ ବିନୟ କୁମାର ଭୂୟାଁ , ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ଦାଶ ପ୍ରଭୃତି ମହାମାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ଉପରୋକ୍ତ ଦାବି ସମ୍ବଳିତ ସ୍ମାରକ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲ ।

ମଞ୍ଚ ତରଫରୁ ଶହଶହ ସାଧୁସନ୍ଥ ଓ ହଜାର ହଜାର ଜନତାଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ସହର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲା । ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ରାଷ୍ଟ୍ରଭାଷା ପ୍ରଚାର ସମିତି ପଡିଆରୁ ବାହାରି ବୁଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର, ପ୍ରଦର୍ଶନି ପଡିଆ, ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର, ଶ୍ରୀୟାଛକ, ଗିରିଦୁର୍ଗାଛକ ଓ ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ ହୋଇ ସଭାସ୍ଥଳ ଲୋୟର ପିଏମ୍ଜି ଠାରେ ପହଁଚି ଥିଲା ।

ପଥ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ନଗର ବାସୀଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଯାଉଥିବା ଜନତାଙ୍କୁ ଧୂପ,ଦୀପ, ଫୁଲ ଚନ୍ଦନ ଦେଇ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.