ରାଜନୀତି

ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ଓ ଓଡିଶାରେ ତାହାର ପ୍ରଭାବ

ଶ୍ରୀ ବିଦୁର

ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି ୩ୟ ଥର ନିର୍ବାଚିତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନିତିଶ କୁମାର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଓଡିଶାରେ ଏହି ଫଳାଫଳ ର ପ୍ରଭାବ ପଡିବ କି ? ଯଦି ପଡିବ କି ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ଏହି ଆଲୋଚନା ଏବେ ଜୋର ଧରିଛି ।

navin
ନବୀନ ପଟନାୟକ

ବିହାରରେ ନିତିଶକୁମାରଙ୍କ ଜନତା ଦଳ -ୟୁ ଏକଦା ବିଜେପି ନେତୃତ୍ଵରେ ଗଠିତ ଜାତୀୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ସାମୁଖ୍ୟର ଅଂଶ ଥିଲା । ଏପରିକି ବିଜେପି ନିତିଶକୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵାଧୀନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରରେ କ୍ଷମତାର ଭାଗୀଦାର ଥିଲା । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ନିତିଶକୁମାର ଲାଲୁ ଓ କଂଗ୍ରେସ ସହ ମିଶି ଏକ ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରି ନିର୍ବାଚନ ଲଢି ସଫଳତା ହାସଲ କଲେ ।

ଯଦିଓ ବିହାର ତୁଳନାରେ ଆମ ରାଜ୍ୟର ଜନ ସଂଖ୍ୟା କମ ଓ ସେଠାରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଆସୁଥିବା ଜାତିଆଣ ରାଜନୀତି ଓଡିଶାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ନାହିଁ ତଥାପି ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟକୁ ବିଚାର କଲେ ଓଡିଶାର ଚିତ୍ର ଭିନ୍ନ ନୁହେଁ ।

ନୀତିଶଙ୍କ ପରି ଓଡିଶାରେ ନବୀନ ପଟନାୟକଙ୍କ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏକଦା ବିଜେପି ନେତୃତ୍ଵରେ ଗଠିତ ଜାତୀୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ସାମୁଖ୍ୟର ଅଂଶୀଦାର  ଥିଲା । ରାଜ୍ୟ ସରକାରରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି କ୍ଷମତାର ଭାଗୀଦାର ରହିଥିଲା ।

ବିହାରରେ ବିଜେପି ନିଜ ସଙ୍ଗଠନକୁ ମଜଭୁତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ରାଜନୀତି ପଶାପାଲିର ସହଜ ମାର୍ଗ ଜରିଆରେ ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ଏହାର  ବିପର୍ଯୟର କାରଣ ହେଲା ବୋଲି ସମୀକ୍ଷକ ମାନେ ମତ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ବିଜେପି ଜାତିଆଣ ରାଜନୀତିର ବିରୋଧୀ ଭାବେ ଜନ ମାନସରେ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଆସିଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବତନ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ ରାମ ମାଝିଙ୍କୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ଧୃବିକରଣ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା , ପ୍ରାର୍ଥୀ ମନୋନୟନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଗୁରୁତ୍ଵ ନ ଦେବା ଏହି ପରି ଅନେକ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ପାର୍ଟି ଏ ଏହି ସ୍ଥିତି ହୋଇଥିବା ଏହି ଦଳର ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନେତା ମାନେ ଖୋଲା ଖୋଲି ଭାବେ କହୁଛନ୍ତି।

dharmendra
ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ଠିକ ସେହି ପରି ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ତାର ସାଙ୍ଗଠନିକ ସ୍ଥିତି ଦୃଢ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସହଜରେ କିପରି କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିହେବ ସେ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ ଲାଗିଥିବା ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ ମାନେ ମତ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ଦଳର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଓ କଂଗ୍ରେସ  କୁ ଭାଙ୍ଗି ବିଜେପିରେ ମିଶାଇବା, ଅଥବା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ସହ ନିର୍ବାଚନ ବୁଝାମଣା କରିବା ଆଦି ବିକଳ୍ପ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଜୋର ଦେଉଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା କୁ ଯେଭଳି ଭାବରେ ଉଠାଇବା ଉଚିତ ତାହା କରୁନଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି ।

ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏକାକୀ କଂଗ୍ରେସର ପୁଣି କ୍ଷମତାକୁ ଫେରି ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ଯେତେ କ୍ଷୀଣ ତାହାର ଅର୍ଥ ଯେ କେବଳ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି କୁ ସହାୟକ ହେବ, ତାହା ଭାବିବା ଠକ୍ ନୁହେଁ ।

ଜରୁରୀକାଳ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ଉଦ୍ଭବ କଂଗ୍ରେସ – ବିରୋଧି ଲୋକନାୟକ ଜୟପ୍ରକାଶ ନାରାୟଣଙ୍କ ପ୍ରେରିତ ଜନତାଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଅଂଶ , ଏବେ ସରିଥିବା ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସସହ ମହାଗଠବନ୍ଧନ କରି ନିର୍ବାଚନରେ ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ  କରି ପ୍ରମାଣ କରିଦେଲେ ଯେ, ସେମାନଙ୍କ ଏକକାଳୀନ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିକୁ ଏକାକୀ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ଦେବେନାହିଁ ।

ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିକୁ ଅଣହିନ୍ଦୁ ତଥା ଜାତିଆଣ ରାଜନୀତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଯାହା ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହେଉଛି ।

nitish
ନୀତିଶ କୁମାର

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାଟିର୍ ର ଏହି ଦଶା ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଥିଲା, ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ଦଳର କେନ୍ଦ୍ର ନେତୃତ୍ବ ଟିକଟ ବଣ୍ଟନଠୁଁ ଆରମ୍ଭକରି ପ୍ରଚାର କାର୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ଅବହେଳା କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନ ଥିବା ସମୟରେ ସମ୍ବିଧାନରେ ଥିବା ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଟିପ୍ ପଣି ଦେବା ଇତ୍ୟାଦି ଘଟଣା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ବିହାରର ଜାତିଆଣ ରାଜନୀତିକୁ ଖୋରାକ୍ ଯୋଗାଇଛି, ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ।

ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାଟିର୍ ସକାଶେ ରାଜନୈତିକ ବାତାବରଣ ଆହୁରି ଜଟିଳ ହୋଇଛି, ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ନିଶ୍ଚୟ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ୁଛି।ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏନ୍ ଡି ଏ ଶାସକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସପକ୍ଷରେ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ଥିବା କାରଣରୁ ଓଡ଼ିଶାର ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ବିଶେଷତ୍ଵ ବଢିଛି ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପୁଣି ଗଠବନ୍ଧନର ଆବଶ୍ୟକତାର  ଯାହାକିଛି ସମ୍ଭାବନା ଥିଲା, ବିହାର ଫଳାଫଳ ପରେ ତାହା ଆହୁରି ମଳିନ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାଟିର୍ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ପରଠାରୁ ଆହୁରି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି । ଗାଁ ଗହଳର ସମସ୍ୟାକୁ ବୁଝିଲା ଭଳି ନେତାଙ୍କ ଭୀଷଣ ଅଭାବ ରହିଛି । ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ତଥା ଗ୍ରାମୀଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବିରୋଧି ଦଳ ଭାବେ ଆଗକୁ ନେବାପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ସାଙ୍ଗଠନିକ ଢାଂଚାର ଘୋର ଅଭାବ ରହିଛି । ସଙ୍ଗଠନ ନିର୍ମାଣ ଦିଗରେ ପାଟିର୍ ର କେନ୍ଦ୍ର ନେତୃତ୍ଵ ଯେ ତତ୍ପର ନୁହଁ, ତାହା ପରିଷ୍କାର ଜଣା ପଡ଼ୁଛି ।

lalu
ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ

ଅନ୍ୟ ଦଳରୁ ବହୁନେତା ବିଜେପିରେ ମିଶିଛନ୍ତି ଓ ରାଜ୍ୟସ୍ତରରେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଦଳର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢିବା ଦେଖାଯାଉନାହିଁ । ଦଳରେ ଯେଉଁମାନେ ନିସ୍ଵାର୍ଥପର ଭାବେ କାମକରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆସ୍ଥାଭାଜନ ହୋଇପାରିଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପାର୍ଟି ରୁ  ବାହାରେ ନିଳମ୍ବିତ କରି ରଖାଯାଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶାରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଇଙ୍ଗିତରେ ଦଳ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି ବୋଲି ଉଚ୍ଚ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ପ୍ରବଳ ଚର୍ଚ୍ଚା ଧରିଛି । ସେ ବିହାରରୁ ନିର୍ବାଚିତ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ତଥା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଦାୟିତ୍ଵରେ ଥିବା ଜଣେ ମୁଖ୍ୟ କାରପଟଦାର ।

କିନ୍ତୁ  ବିହାରରେ ଦଳର ବିପର୍ଯୟ ପରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ରରେ କଅଣ ସ୍ଥିତି ରହିବ ତାହା ହିଁ ବହୁ ଅଂଶରେ ଓଡ଼ିଶା ରାଜନୀତିକୁ ଖୋରାକ ଦେବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକମାନେ ମତ ପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଲେଖା ଲେଖକଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ମତ । ଏହା ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମର ମତାମତ ନୁହେଁ ।

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ ଘୋଷଣାନାମା

Leave a Reply