ମନୋରଞ୍ଜନ

ଓଡିଶୀ ଛନ୍ଦ, ମଣିପୁରୀ ଲୟକାରୀରେ ଝଂକୃତ କୋଣାର୍କ ମୁକ୍ତାକାଶ

ଓଡିଶା ଡଟ କମ:ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଦାସ

କୋଣାର୍କ , ଡିସେମ୍ବର ୧ (ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ରଂଗମଞ୍ଚ କୋଣାର୍କର ମୁକ୍ତାକାଶ ରଂଗମଞ୍ଚରେ ଏକ ବର୍ଣ୍ଣ।ଢ୍ୟ ପରିବେଶରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚଳିତ ବର୍ଷର ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ଧରି ହେବାକୁ ଥିବା କେ।ଣାର୍କ ଉତ୍ସବ । ସୃଜନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଓ ଜବାହାରଲାଲ୍ ନେହୁର ମଣିପୁର ଡ୍ୟାନ୍ସ ଏକାଡେମୀର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ ପରଶରେ ଉତ୍ସବର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ବିମୁଗ୍ଧ ହେ।ଇଥିଲେ ଦର୍ଶକ ।

trsm3 trsm trsm1 trsm4 trsm6ବଂକିମ୍ ଚନ୍ଦ୍ର ଚଟ୍ଟେ।ପାଧ୍ୟାୟ କୃତ ‘ବଂନ୍ଦେ ମାତରମ୍’ ଥିଲା ସୃଜନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରଥମ ପ୍ରସ୍ତୁତି । ମାତୃଭୂମି ବନ୍ଦାପନାର ସ୍ତବକକୁ ଭେଟି ଦେଇଥିଲେ ନୃତ୍ୟ ଶିଳ୍ପୀ । ଏହାପରେ ଯୁଗ୍ଗ ଦ୍ଵୟ ପଲ୍ଲବୀରେ ନୃତ୍ୟ-ଗୀତ ଓ ବାଦ୍ୟର ଆଳ।ପକୁ ନେଇଆସିଥିଲେ ଯୁଗ୍ମଦ୍ଵନ୍ଦ ପଲ୍ଲବୀରେ ।

ଏହାପରେ ଅର୍ଦ୍ଧନାରୀଶ୍ଵର ରେ ପ୍ରକୃତି ଓ ପୁରୁଷର ମିଳିତ ବିଗ୍ରହଙ୍କ ଉପାସନା କରିଥିଲେ ଶିଳ୍ପୀ ଓ ଅନ୍ତିମ ଅର୍ଘ୍ୟରେ ସନ୍ଥ କବୀରଜୀଙ୍କ ଗୁରୁବାଣୀ ଓ ଦେ।ହା ଆଧାରରେ ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧକୁ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ଶିଳ୍ପୀ ନୃତ୍ୟାଞ୍ଜଳୀ ବିଶ୍ଵାସରେ । ଗୁରୁ ରତିକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ନୃତ୍ୟ ସଂଯେ।ଜନାର ପ୍ରତିଟି ନୃତ୍ୟ ନିବେଦନ ହେ।ଇଥିଲା ବେଶ୍ ମନଛୁଆଁ ।

ଏହା ପରେ ପରେ ଜବାହାରଲାଲ୍ ନେହେରୁ ମଣିପୁର ଡ୍ୟାନ୍ସ ଏକାଡେମୀର ଶିଳ୍ପୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ଲାହ ହାରେ।ବା । ମଣିପୁରର ବିଭିନ୍ନ ଉପତ୍ୟକାର ଅଧିବାସୀଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଆଧାରିତ ନୃତ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟିର ସର୍ଜନା ଓ ମନୁଷ୍ୟ ଜାତିର ବିକାଶର ଚିତ୍ର ନୃତ୍ୟାୟିତ ହେ।ଇଥିଲା ।

ପରେ ପରେ ଢେ।ଲ ଢେ।ଲକ ଚେ।ଲମ, ତନୁମ୍ ଦେରେନା ଓ ପୁଙ୍ଗ ଚେ।ଲମ ଓ ବସନ୍ତରାମ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେ।ଇଥିଲା । ମଙ୍ଗଳବାର ଅତିଥି ଭାବେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଜଳନ କରିଥିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶେ।କ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ଖାଦ୍ୟ ଓ ଯେ।ଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସଂଜୟ ଦାସ ବର୍ମ।, ନିମାପଡା ବିଧାୟକ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାସ, କାକଟପୁର ବିଧାୟକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସେଠୀ, ମେୟର ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନା, ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ନାୟକ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ଗଗନ କୁମାର ଧଳ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ନିଦ୍ଦେର୍ଶକ ନିତିନ୍ ଭାନୁ ଦାସ ଜାୱେଲ୍ ।

trsm1 trsm2 trsm3ମଞ୍ଚ ସଂଯେ।ଜନା କରିଥିଲେ ଡଃ ସାଧନା ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଓ ଡଃ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ରଥ । ପରିଚାଳନାରେ ଥିଲେ ଡ଼ଃ ସଂଗୀତା ଗେ।ସାଇଁ ଓ ଓଡିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ମଲ୍ଲିକ ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

Leave a Reply