ରାଜନୀତି

ମହାନଦୀ ପାଣିକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ରାଜନୀତିର ନୂଅ। ସମୀକରଣ

narasingha1

କେଦାର ମିଶ୍ର

କେନ୍ଦ୍ରରେ ଗାଈ ଓ ଓଡ଼ିଶାରେ ନଈ – ଭାରତର ରାଜନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଯାଇ ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ଏମିତି ବୁଦ୍ଧିଅ। ମନ୍ତବ୍ୟଟିଏ ଦେଇଛନ୍ତି । ସତକଥା କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏବେ ସାରା ଭାରତର ରାଜନୀତି ଗାଈକୁ ନେଇ ଉଠୁଥିବା ପଡୁଥିବାବେଳେ, ଓଡ଼ିଶାରେ ମହାନଦୀର ପାଣିକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଜୋର୍ ଧରିଛି ।

ମହାନଦୀକୁ ନେଇ ସବୁଠି ଚର୍ଚ୍ଚା ଓ ଚିକ୍ରାର । ତଥ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ଅନୁମାନକୁ ନେଇ ମହାନଦୀ ଏବେ ବିବାଦର ନଦୀ ପାଲଟିଯାଇଛି । ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମହାନଦୀର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଶେଷରକ୍ତ ବିନ୍ଦୁ ଦେଇ ସଂଗ୍ରାମ କରିବେ ବୋଲି ଡାକରା ଦେଇ·ଲିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ମହାନଦୀ ରକ୍ତରେ ନୁହେଁ ବରଂ ପାଣିରେ ପରିପୁଷ୍ଟ ହେବା ଦରକାର । ମହାନଦୀ କାହାର ରକ୍ତରେ ହେଇ ନାହିଁ କିମ୍ବା କାହାର ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସରେ ମହୀୟାନ୍ ହେବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରେନାହିଁ । ମହାନଦୀ ଓଡ଼ିଶାର ଜୀବନରେଖା ।

ସେ ତାର ଚିରସ୍ରୋତା ପ୍ରବାହରେ ଓଡ଼ିଶାର ଦେଢକୋଟି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଜୀବନ ଦେଉଛି ଓ ଦେଇ ଚାଲିଥିବ । ତେଣୁ ମହାନଦୀର ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରବାହ ଓ ତାର ରାଜନୈତିକ ପ୍ରବାହ ଭିତରେ ଦୂର ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ । ତେବେ ମହାନଦୀ ଓଡ଼ିଶାର ରାଜନୀତିରେ ହଠାତ୍ ଅନେକ ମତାନ୍ତର ଓ ମନାନ୍ତର ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମିଳିତ ଭାବରେ ମହାନଦୀ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରିବାକୁ ବାହାରିଛୁ ବୋଲି କହୁଥିବାବେଳେ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳରେ ମହାନଦୀକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଓ ବିସମ୍ବାଦ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ମହାନଦୀ କୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଓଡିଶା ରାଜନୀତିର ନୂଆ ସମୀକରଣ କୁ ନେଇ କେତୋଟି ବିଶେଷ କଥା-

୧. ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ମହାନଦୀକୁ ନେଇ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ନିଜର ଅ।ଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଅ।ସିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେଡ଼ିକୁ ବାଦ୍ ଦେଇ ବାକି ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମହାନଦୀ ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ କରିବାକୁ ସଂକଳ୍ପ ନେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ନରସିଂହ ବାବୁଙ୍କ ଏହି ଉଦ୍ୟମ ପଛରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ଦୃଢତାର ସହିତ ଛିଡ଼ା ହେଲାଭଳି ମନେ ହେଉନାହିଁ । ନରସିଂହ ବାବୁଙ୍କ ମତ ଗୋଟିଏ ଅ।ଡ଼କୁ ଢଳୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସର କମିଟି ସଭାପତି ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନଙ୍କ ମତ ଅ।ଉ ଗୋଟିଏ ଅ।ଡ଼କୁ ଢଳୁଛି ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆୟୋଜିତ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ପିସିସି ସଭାପତି ରହସ୍ୟଜନକ ଭାବରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହିଲେ । ସେହିପରି ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳୀୟ ସ୍ତରରେ କୌଣସି ଅ।କ୍ରମକ ଭୂମିକା ନେଉନାହିଁ ।

ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି ଯେ ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଦଳ ଭିତରେ ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ପ୍ରତି କଂଗ୍ରେସର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ସମର୍ଥନ ନାହିଁ । ଭିତିରିଅ। ଖବର ଅନୁସାରେ କଂଗ୍ରେସର ତୁଙ୍ଗ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଜେନା ମହାନଦୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ  ବିଜେଡ଼ି ସପକ୍ଷବାଦୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ବୋଲି କହି ବୁଲୁଛନ୍ତି ।

ତେଣୁ ମହାନଦୀର ଜଳ ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଭିତରେ ବହୁ ଘାଈ ଓ ଘଳିଅ। ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ତେବେ ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ୍ ମହାନଦୀ ରାଜନୀତି କୁ ନେଇ ତତ୍ପର ହେବା ସହ ୧୬ ଅଗଷ୍ଟ ରେ ଓଡିଶା ବନ୍ଦ ପାଳନ କରିଛି  ।

୨. ସମାନ ଅବସ୍ଥା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିରେ । ବିଜେପି ପାଇଁ ମହାନଦୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଏକ ଭୟଙ୍କର ବିରୋଧାଭାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଛତିଶଗଡ଼ରେ ବିଜେପି ସରକାର ରହିଥିବାରୁ ଓଡ଼ିଶା ବିଜେପି ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଛତିଶଗଡ଼ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅ।କ୍ରମକ ଭୂମିକା ନେଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଅନେକାଂଶରେ ବିଜେପି ଛତିଶଗଡ଼ର ମହାନଦୀ ମିଶନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ମଧ୍ୟ ସମପରିମାଣରେ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅ।ଯାଉ ବୋଲି ଦାବି କରୁଛି ।

ତେବେ ଦଳର ଅ।ଭିମୁଖ୍ୟରୁ ଯାହା ଜଣାପଡୁଛି, ସେମାନେ ରମଣ ସିଂହଙ୍କ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଉଦାର । ପୁନଶ୍ଚ ବିଜେଡ଼ିର ମହାନଦୀ ରାଜନୀତି ଏକ ଯନ୍ତା ଓ ଏହି ଯନ୍ତାରେ ପଡ଼ିବାକୁ ବିଜେପି ଚାହୁଁନାହିଁ ।

୩.  ବିଜେପିର ତୁଙ୍ଗନେତା ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ଓ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟ ତେବେ ଛତିଶଗଡ଼ ସପକ୍ଷରେ କହିବା ପାଇଁ ଅ।ଦୌ ରାଜି ନୁହଁନ୍ତି । ବରଂ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି ନେତା ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ଖୋଲାଖୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମହାନଦୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଯେଉଁ ଅ।ଭିମୁଖ୍ୟ ପୋଷଣ କରିଥିଲେ, ତାକୁ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ସିଧାସଳଖ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ ମହାନଦୀକୁ ନେଇ ବିଜେପିର ଅନ୍ତଦ୍ୱର୍ନ୍ଦ୍ୱ ଏବେ ପଦାରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି ।

୪. ମହାନଦୀ ପାଣି ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଭିତରେ ଯେଉଁ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ସେଥିରୁ ଅ।ଉ ଏକ ନୂଅ। ସମୀକରଣ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ ମାନେ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି  ।

ଅର୍ଥାତ୍ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସରେ ଥିବା ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଥଚ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନେତାମାନଙ୍କର ସମ୍ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ବିଜେଡ଼ି ବିରୋଧରେ ଏକ ତୃତୀୟ ବିକଳ୍ପ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଥିବା ସେମାନେ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସରୁ କିଛି ନେତା ବାହାରି ଅ।ସି ଏହି ତୃତୀୟ ବିକଳ୍ପରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ।

ସେମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଯଥା କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ, ଅ।ମ ଓଡ଼ିଶା, ସମତା କ୍ରାନ୍ତି ଦଳ ଇତ୍ୟାଦି ସମର୍ଥନ କରିବେ । ଏହି ମହାମେଣ୍ଟ ଅ।ବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ବିଜେପି କିମ୍ବା କଂଗ୍ରେସ ସହ ବୁଝାମଣା କରି ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନକୁ ସାମ୍ନା କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଉନ୍ମୁକ୍ତ ରହିବ । ଏହା କେବଳ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଅନୁମାନ ମାତ୍ର ।

୫. ଏବେ ଏହି ତୃତୀୟ ଶକ୍ତିର ସମ୍ଭାବନାକୁ ନେଇ ଉତ୍ସାହ ପ୍ରବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏମିତି ଏକ ବିକଳ୍ପ ଚିନ୍ତାର ସଫଳତାରୁ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଜନ୍ମ ନେଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ବିଜେପି ସହ ବିଜେଡ଼ିର ମେଣ୍ଟ ଫଳରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାରକୁ ପରାସ୍ତ କରାଯାଇପାରିଥିଲା ।

ତେଣୁ ଅ।ଜି ବିଜେଡ଼ିକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ହେଲେ ଏକ ତୃତୀୟ ଶକ୍ତିର ଅ।ବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଓ ସେହି ତୃତୀୟ ଶକ୍ତିଟି ଦ୍ୱିତୀୟ ଶକ୍ତି ଅର୍ଥାତ୍ କଂଗ୍ରେସ ବା ବିଜେପି ଭିତରୁ ଜଣକୁ ସହାୟକ ଭାବରେ ବାଛିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

୬. ଏପ୍ରକାର ରାଜନୈତିକ ସମୀକରଣର ଗାଣିତିକ ମୂଲ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ବଳ । ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ଓଡ଼ିଶାର ଶାସକ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ୪୩.୪ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲା । ଯାହାକି ୨୦୦୯ ନିର୍ବାଚନ ତୁଳନାରେ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ।

ବିଜେଡ଼ି ଏକାକୀ ଯେତିିକି ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲା, କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ମିଳିତ ଭାବରେ ଠିକ୍ ସେତିକି ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲେ । ବିଜେପି ୧୮% ଓ କଂଗ୍ରେସ ୨୫.୭% ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ଖାତା ଖତିୟାନ ଉଡ଼ିଯାଇଥିଲା ।

ଏକଦା ଓଡ଼ିଶାରେ ୬%ରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଉଥିବା କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ମାନେ ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ଏକ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ମଧ୍ୟ ପାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ତେଣୁ ଭୋଟ୍ ହାରକୁ ଦେଖିଲେ ଅ।ଜି ମଧ୍ୟ ବିଜେଡ଼ି ଅପରାଜେୟ ମନେ ହେଉଛି ।

୭. ପ୍ରଚଣ୍ଡ ମୋଦି ହାୱା ସତ୍ଵେ  ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡ଼ି ୧୪% ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ସେହି ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ନିଜର ସବୁପ୍ରକାର ସୁଯୋଗ ସତ୍ଵେ ନିଜର ଭୋଟ୍ ପରିମାଣକୁ ୪% ବଢାଇବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲା ।

ଅ।ଜି ମୋଦି ହାୱା ମିଳେଇଯିବା ଅ।ରମ୍ଭ କରିଛି । ଦରଦାମ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁବିଧା ସ୍ଥିତିରେ ନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ଅ।ସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ଯେ ୧୮% ଭୋଟ୍ ବଜାୟ ରଖିପାରିବ ତାର କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ ।

ତେଣୁ ବିଜେପି ସହ ଯେଉଁ ତୃତୀୟ ଶକ୍ତିର ମେଣ୍ଟ କଥା କୁହାଯାଉଛି, ତାର ସଫଳତା ଅନ୍ତତଃ ଗାଣିତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅ।ଦୌ ସହଜ ନୁହେଁ । କଂଗ୍ରେସ ସହ ତୃତୀୟ ଶକ୍ତିର ମେଣ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ ।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ତୃତୀୟ ଶକ୍ତିରେ ଯେଉଁମାନେ ରହିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧୀ ରାଜନୀତିରୁ ଅ।ସିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ମେଣ୍ଟ ରାଜନୀତିକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ରକ୍ଷଣଶୀଳ । ତେଣୁ ନୂଅ। ଗଢା ହୋଇଥିବା ଏକ ବିକଳ୍ପକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା କରିବା ସମ୍ଭାବନା ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ ।

୮. ଯେଉଁ ତୃତୀୟ ବିକଳ୍ପର ଚିନ୍ତା ଏବେ କରାଯାଉଛି, ତାହା ବୈଚାରିକ ବା ବ୍ୟାବହାରିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସଫଳ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ । ତେବେ ମହାନଦୀ ରାଜନୀତି ପ୍ରଥମଥର ଲାଗି ଓଡ଼ିଶାରେ ଏକ ରାଜନୈତିକ ବିକଳ୍ପକୁ ଜନ୍ମ ଦେଉଛି ।

ଏହି ବିକଳ୍ପ ମହାନଦୀ ଉପରେ ଅ।ଶ୍ରା କରି ଅ।ଗକୁ ବଢିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ବେଳେ ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅଧିକ ଦିନ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ବିଜେଡ଼ି ମହାନଦୀକୁ ଏକ ଭାବପ୍ରବଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନା କରି ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଅ।କର୍ଷଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

ଇତି ମଧ୍ୟରେ ବିଜେଡ଼ି ଶାସନର ବହୁ ଦୋଷ ଦୁର୍ବଳତା ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଅ।ସିଛି । ବିଶେଷ କରି ଗୁମୁଡୁମାହାରେ ପୋଲିସ୍ ର  ଗୁଳିଚାଳନା, ନଗଡ଼ାରେ ଅପପୁଷ୍ଟି ଜନିତ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ,  ଚିଟଫଣ୍ଡ ଘୋଟାଲାରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନାରେ ବ୍ୟାପକ ବିଫଳତା ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବିଜେଡ଼ି ସରକାର ରକ୍ଷଣାତ୍ମକ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି ।

ସେହି ସମୟରେ ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ସରକାରୀ ବିଫଳତାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଶାସକ ଦଳ ପ୍ରାଣାନ୍ତକ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି ଯାହାକୁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ପରୋକ୍ଷରେ ସମର୍ଥନ କରାଯାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ମହାନଦୀ ପାଣି ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ଦଳମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଯେଉଁ ଅ।ହ୍ୱାନ ଦିଅ।ଯାଇଛି, ତାହା ବିଜେଡ଼ି ରାଜନୀତିକୁ ବେଶ୍ ସୁହାଇଛି ।

୯. ମହାନଦୀ ପାଣିକୁ ନେଇ ରାଜନୀତିର ଏ ଯେଉଁ ଚକ୍ରବ୍ୟୁହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି, ସେଥିରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ହେବ କି ! ଅ।ଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଶାସକ ବିଜେଡ଼ି ଦଳ ଲଗାତାର ପଂଚମ ଥର ପାଇଁ ଜନମତ ଲୋଡ଼ିବ । ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ କୋଡ଼ିଏ ବର୍ଷର ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବ ଭୋଟରଙ୍କ ଭିତରେ ଅ।ସିପାରେ ।

ତେବେ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ବିରୋଧୀ ଭୋଟ୍ ର  ପରିମାଣ ସବୁବେଳେ ପାଂଚଞ୍ଚରୁ ସାତ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥାଏ । ୪୩.୪%ରୁ ୧୦% ଭୋଟ୍ କମିଗଲେ ମଧ୍ୟ ବିଜେଡ଼ିର ସ୍ଥିତି ଦୁର୍ବଳ ହେଉନାହିଁ । ବିଜେଡ଼ି ଶାସନ ଉପରେ ପ୍ରହାର କରିବାକୁ ହେଲେ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ୩୫%ରୁ ସାମାନ୍ୟ ଅଧିକ ଏକ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ତିଅ।ରି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଅ।ଜିର ସ୍ଥିତିରେ ଯାହା ଅସମ୍ଭବ ଜଣାପଡୁଛି । ବିଜେପି ବା କଂଗ୍ରେସ ସହ ମେଣ୍ଟ କରି ଏକ ନୂଅ। ସମୀକରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଯେଉଁ ସ୍ୱପ୍ନ ବା ସଂକଳ୍ପ କଥା ଅ।ଜି ଉଠୁଛି, ତାହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏତେ ଧିମା ଯେ ଅ।ସନ୍ତା ବର୍ଷେ ଭିତରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅ।ଣିପାରିଲା ଭଳି ସ୍ଥିତି ଓଡ଼ିଶାରେ ନାହିଁ ।

୧୦. ଓଡ଼ିଶାର ନବୀନ ସରକାର ବିରୋଧରେ ତୀବ୍ର ଜନମତ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଲା ଭଳି ଏକ ରାଜନୈତିକ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ବିରୋଧୀଦଳଗୁଡ଼ିକ ଗତ ୧୭ ବର୍ଷ ଧରି ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଓ ଏହି ବିଫଳତା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସରିଲାପରି ମନେ ହେଉନାହିଁ ।

ମହାନଦୀ ପ୍ରସଂଗରେ ବିଜେଡି ନିଜ ଦୋଷ ଓ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପଦାରେ ପକାଇ ଚାଲିଛି । ଗତ ୧୬ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ଓଡିଶା ସରକାରଂକୁ ବହୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ଓ ସେସବୁକୁ ଫାଇଲ ଭିତରେ ଚାପି ଦିଆଯାଇଛି ।

ବାଜପାୟୀ ସରକାରରେ ବିଜେଡି ହାତରେ କେନ୍ଦ୍ର ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ଦାୟିତ୍ଵ ରହିଥିଲା ଓ ଦଳର ପୁରୁଖା ନେତା ଅର୍ଜୁନ ଚରଣ ସେଠୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ । ମହାନଦୀ ଉପରେ ଛତିଶଗଡର ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏହି ସମୟରେ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି ।

ତେଣୁ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବିଜେଡି ର ଆଭମୁଖ୍ୟ କୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ଓ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ରହିଛି । ପୁନଶ୍ଚ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ବିଧାନ ସଭାରେ ଛତିଶଗଡ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ନେଇ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିସାରିଛନ୍ତି, ଅଥଚ ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେଡି ନରମ ଅଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇଥିଲା ।

ଆଜି ହଠାତ୍ ବିଜେଡିର ଏହି ଅତି ଉତ୍ସାହ ସନ୍ଦେହର ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଛତିଶଗଡ ସରକାରଂକ ଚିଠି ନମ୍ବର ଏଫ୍-୭- ୪୦-୩୧/ଏସ- ୨/୨୦୦୦, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୦୮ ଅନୁଯାୟୀ ଓଡିଶା ସରକାରଂକୁ କେଲୋ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାବଦରେ ସବୁ ତଥ୍ୟ ଓ ସୂଚନା ଯୋଗାଇ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା ।

ଓଡିଶା ସରକାର ସେଇ ଦିନଠୁ ଏହା ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରିନାହାନ୍ତି । ଆଜି ମହାନଦୀ କୁ ନେଇ ବିଜେଡିର ଏହି ଅହେତୁକ ତତ୍ପରତା ପଛରେ ମହାନଦୀ ଲାଗି ଯେତିକି ଚିନ୍ତା ନାହିଁ, ତାଠୁ ଅଧିକ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଡର ଘାରୁଛି । ଏହି ରାଜନୈତିକ ପ୍ରସଂଗକୁ ଅଧିକ ରୁ ଅଧିକ ପବନ ଦେଇ ବିଜେଡି ସରକାର ଫାଇଦା ଉଠାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.