ରହସ୍ୟଜନକ ମାଛ ମୃତ୍ୟୁରେ ବନ୍ଦରର କୌଣସି ଭୂମିକା ନାହିଁ, ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର କତ୍ତୃପକ୍ଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁଲାଇ ୧୧ (ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ନିକଟରେ ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦରରେ ଯେଉଁ ବଡ଼ ଧରଣର ମାଛ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ମତ୍ସ୍ୟ ଏବଂ ସାମୁଦ୍ରିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ସାମାଜିକ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଥିଲା ଓ ଏ ନେଇ କେତେକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟର ବିପରୀତ ଏହି ଘଟଣାରେ ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦରର କୌଣସି ଭୂମିକା ନ ଥିବା ବନ୍ଦର କତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ୨୭ରେ କେତେକ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ଯେ ବଡ଼ ଧରଣର ମଲା ମାଛ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବ ଭାସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦରନିକଟସ୍ଥ ସମୁଦ୍ରକୂଳରେ ପଡ଼ିରହିଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା ଯେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ହୁଏତ ଗୋପଳପୁର ବନ୍ଦରରେ ଥିବା ସାର ଏବଂ ୟୁରିଆ ସମୁଦ୍ରରେ ମିଶିଯାଇଛି ଯାହା ପାଣିକୁ ଅପମିଶ୍ରିତ କରିଛି ଏବଂ ତାହାର ପ୍ରଭାବରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବଙ୍କ ଜୀବନ ହାନି ହୋଇଛି ।

ଏଭଳି ଆକଳନ କରିବା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ମାଛଗୁଡ଼ିକ ଯେଉଁ ଫିସିଂ ଜେଟି ନିକଟରେ ମରିପଡ଼ିଥିଲେ ତାହା ବେନ୍ଦରକୁ ଲାଗିଛି । ମାତ୍ର ଭଲ ଭାବେ ଦୃଷ୍ଟି ନିକ୍ଷେପ କଲେ ଜାଣି ହେବ ଯେ ଫିସିଂ ଜେଟି ପୁରୁଣା ବନ୍ଦର ନିକଟରେ ରହିଛି । ତାହା ଏବେର ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦରର ଅଂଶ ହୋଇ ରହିନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କମ ଢ଼େଉ ଏବଂ ଜଳ ସ୍ତର ଯୋଗୁଁ ଦିନର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ବନ୍ଦରରେ ପାଣି କମ୍ ରହୁଛି । କିଛି ମାସ ଅତୀତରେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଉ ଏକ ଫିସିଂ ଜେଟି ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ।

ତେଣୁ ମାଛ ମୃତ୍ୟୁରେ ବନ୍ଦର ସମ୍ପର୍କିତ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଭୂମିକା ନାହିଁ ବୋଲି ବନ୍ଦରର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ଅଧିକାରୀ ଜଣକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୭ ଏପ୍ରିଲ୍ ପରଠାରୁ ବନ୍ଦର ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସାର ଜାହଜକୁ ପରିଚାଳନା କରାଯାଇନାହିଁ । ମାଛ ମୃତ୍ୟୁର ଏକ କାରଣ ହୋଇପାରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ରେୟାର୍ ଆର୍ଥ ଲିମିଟେଡ୍ର ଓଡ଼ିଶା ସ୍ୟାଣ୍ଡସ୍ କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସ (ଓଏସ୍ସିଓଏମ୍) ଯାହା ପାଇପଲାଇନ୍ ଡିସ୍ଚାର୍ଜ କରୁଥିବା ଅଂଚଳରେ ମାଛ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ରାସାୟନିକ ଉପାଦନ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟକୁ ଛଡ଼ାଯାଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜଳ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଥାଏ ।

ଏହି ଘଟଣା ପରେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ମାଛ ମାରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନ ଜୀବିକା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୬ ଅଗଷ୍ଟ ୬, ବନ୍ଦର ନିକଟବର୍ତି ଅଂଚଳରେ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ଏବଂ ସେଂଟ୍ରାଲ ମାରିନ୍ ଫିସରିଜ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ (ସିଏମ୍ଏଫ୍ଆର୍ଆଇ), ପୁରୀର ଏକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦଳ ଘଟଣାସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କରି ତଦନ୍ତ କରିଥିଲେ । ଟିମ୍ ପକ୍ଷରୁ ଜଳ ଏବଂ ମଲା ମାଛର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟକୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରିନାହାନ୍ତି ।

୨୬ ଜୁନ୍ ୨୦୧୭ରେ (ମଲା ମାଛ ଦେଖାଯିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ) ଜଳର ଯେଉଁ ନମୁନା ସେଠାରୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା ସେଥିରେ କୌଣସି ରାସାୟନିକ ଉପାଦାନ କିମ୍ବା ସାର ନଥିଲା ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ଜଣକ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା ଜଣାଶୁଣା କଥା ଯେ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ । ମାଛ ମୃତ୍ୟୁ ଏବେ ବି ରହସ୍ୟମୟ ହୋଇ ରହିଛି । ମାଛ ମୃତ୍ୟୁ ଏବେ ବି ପରିବେଶବିତମାନଙ୍କୁ ଚକିତ କରି ରଖିଛି ।

ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସଂଘର ସଭାପତି ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରି ତଦନ୍ତ କରିବା ଏବଂ ଭୟଭୀତ ଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ସାମାଜିକ କର୍ମୀମାନେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

ଓଡିଶା ଡଟ କମ :

This website uses cookies.