ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶ ସମୂହ (ଜିସିସି) କୁ ଓଡିଶାର କୃଷିଜାତ ପଦାର୍ଥ ସହ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ

ଦୁବାଇ , ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪ ମଇ (ଓଡିଶା ଡଟ କମ) – ୟୁଏଇ ଗସ୍ତରେ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶ ସମୂହ (ଜିସିସି) କୁ ଓଡିଶାର କୃଷିଜାତ ପଦାର୍ଥ ସହ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ର ସମୂହରେ କାମ କରୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ, କୋଲ୍ଡ ଚେନ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀ ତଥା ଖାଦ୍ୟ ଓ ଗ୍ରୋସରୀ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାଉଥିବା ଶିଳ୍ପପତି ମାନଙ୍କର ବୈଠକରେ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତିା

ଏହି ବଡ ଶିଳ୍ପପତି ମାନଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶ ଗୁଡିକରୁ ଭାରତ ଏହାର ପେଟ୍ରୋଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ୬୦ ଭାଗ କ୍ରୟ କରୁଛି । ମାତ୍ର ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ର ଗୁଡିକର ଖାଦ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତାର ମାତ୍ର ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତରୁ ଆସୁଛି ।

ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶ ମାନଙ୍କର ନେତୃତ୍ୱ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ର ସମୂହ ଭାରତକୁ ଶକ୍ତି ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭାରତ ଏହି ଦେଶ ଗୁଡିକୁ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଦୃଢ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ସାରା ଭାରତ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଲାଭବାନ ହେବାର ସୁଯୋଗ ଥିବା ବେଳେ ଏଥି ପାଇଁ ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ଓଡିଶା ଭଳି ରାଜ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଭଲ ଭାବେ ଯୋଡି ହେବା ପାଇଁ ଶିଳ୍ପପତି ମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଆହ୍ୱାନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶାରୁ ଅତି ନଗଣ୍ୟ ବା ଆଦୌ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଆସୁ ନ ଥିବା ନେଇ ଚିନ୍ତା ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ଓଡିଶାରେ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଭାଗ ତୁଳନାରେ ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବେ ଭିତିଭୂମି ଓ କୃଷି ଉତ୍ପାଦର ଅଧିକ ସୁବିଧା ରହିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଏହି ନିବେଶକ ସମୂହ ଆଗରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିସିସିକୁ ସିଧା ଯୋଡୁଥିବା ଏୟାରପୋର୍ଟ, ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ଭଳି ଦେଶର ଦୁଇ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବନ୍ଦର ରହିଛି ଓ ଏହି ବନ୍ଦରରେ ଶୁଦ୍ଧ କଂଟେନର ପରିଚାଳନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପସାଗରୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗୁଡିକ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣର ପେଣ୍ଠ ସ୍ଥଳୀ ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶାର ଭିନ୍ନ ଜଳବାୟୁର ଅଂଚଳ, ବିସ୍ତୃତ ଜଙ୍ଗଲ ଅଂଚଳ, ମଧୁର ଜଳ ଉପଲବ୍ଧତା, ଦକ୍ଷ ମାନବ ସମ୍ବଳ, ବିଶେଷ ଭାବରେ ପ୍ରଚୁର ଜୈବ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନର ସମ୍ଭାବନା ତଥା ନିଆରା ଓଡିଆ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶରେ ବିପଣନର ବ୍ୟାପକ ସମ୍ଭାବନା ତିଆରି କରୁଛି । ଓଡିଶାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦେଖି ରାଜ୍ୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣର ଭ୍ୟାଲ୍ୟୁ ଚେନରେ ପୁଂଜିନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଆହ୍ୱାନ ଜଣାଇଥିଲେ ।

ଓଡିଶା ଜଙ୍ଗଲର ପତ୍ରଖିଆ ଛେଳି ବିଶେଷ ଭାବରେ ମୟୁରଭଂଜର ଛେଳିକୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମେଣ୍ଢା ଭଳି ଲୋକପ୍ରିୟ କରା ଯାଇ ପାରିବ । କଳାହାଣ୍ଡିର ସୁବାସିତ ଚାଉଳ, ଚିଲିକାର ସାମୁଦ୍ରିକ ଉତ୍ପାଦ, ଉପ ସାଗରୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବହୁଳ ଭାବେ ଆଦୃତ ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଆମ୍ବ, ବିଭିନ୍ନ କିସମର ଫୁଲ, ବିଭିନ୍ନ ପରିପରିବା ଯେପରି ପୋଟଳ, ସଜନା ଛୁଇଁ, ପଣସ, କନ୍ଦମୂଳ, ବାଇଗଣ ଆଦି ଓଡିଶାର କୃଷି ଉତ୍ପାଦ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସେ ସୂଚନା
ଦେଇଥିଲେ ।

ଓଡିଶାର କିଆଫୁଲ, କନ୍ଧମାଳର ହଳଦି, କୋରାପୁଟର ଅଦା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବା ସହ କୋରାପୁଟ, କନ୍ଧମାଳ ଓ ଦେବଗଡ ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ଜୈବିକ କୃଷିରେ ସିଧା ସିଧା ସାମିଲ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।

ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଓଡିଶାରେ ଆସନ୍ତା ଜୁନ ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା କୃଷି କନକ୍ଲେଭ ତଥା ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ମେକ ଇନ ଓଡିଶା କନକ୍ଲେଭରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦେଇଥିଲେ ।

ଏହି ବୈଠକରେ ସଫଲର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିପଣନ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ତଥା ଡିଲୋଆଇଟ ମୁମ୍ବାଇର ଦେବାଶୀଷ ମିଶ୍ର ଓଡିଶାରେ କୃଷି ଓ କୃଷି ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣରେ ଥିବା ସମ୍ଭାବନା ସମ୍ପର୍କରେ ପାବାର ପଏଂଟ ପ୍ରେଜେଂଟେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଶିଳ୍ପପତି ମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ :

This website uses cookies.