ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଜାହାଜ

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ : ସ୍ନିଗ୍ଧା ରାୟ

ଭଦ୍ରକ, ମଇ ୨୩(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମରା ବନ୍ଦରରେ ବୁଧବାର ଏକ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ
ଜାହାଜ ଜେଟିରେ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରବଳ ସାମୁ୍ରିକ ସ୍ରୋତ ଯୋଗୁଁ ଆୟତ୍ତ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯିବାରୁ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତି ଯାଇଛି ।

ତେବେ ବନ୍ଦର ପାଇଲଟ୍ ଏବଂ ମୁରିଙ୍ଗ୍ କର୍ମଚାରୀ ଜୁଆରିଆ ସମୁ୍ରରେ ଉକ୍ତ ଜାହାଜକୁ ସ୍ଥିର ଅବସ୍ଥାକୁ ଆଣିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏହାପରେ ଜାହାଜଟିକୁ ଏକ ନିରାପତ୍ତା ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥିର ଅବସ୍ଥାରେ ପଣ୍ୟ ଖଲାସ୍ ପାଇଁ ରଖା ଯାଇଥିଲା । ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ପରିମାଣର ମାଲ୍ ଖଲାସ କରାଯିବା ପରେ ଜାହାଜଟି ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତନ କରିବ ବୋଲି ବନ୍ଦର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ୧.୬ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ କୋଇଲା ଧରି ଆସିଥିବା ଏମ୍ଭିଲୋ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ଅର୍କିଡ୍ ନାମକ ଜାହାଜ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଧାମରା ବନ୍ଦରରେ ଲାଗିଥିଲା । ତେବେ ବୁଧବାର ସକାଳରୁ କନିକା ବାଲି୍ୱୀପ ଏବଂ ଧାମରା ବନ୍ଦର ଅଂଚଳରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ପ୍ରବଳ ସାମୁ୍ରିକ ଜୁଆର ଏବଂ ସାମୁ୍ରିକ ସ୍ରୋତ ଯୋଗୁଁ ସମୁ୍ର ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡିଥିଲା ।

ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୭.୩୦ ସମୟରେ ଏହି ସାମୁ୍ରିକ ସ୍ରୋତ ଯୋଗୁଁ ମାଲ୍ବାହୀ ଜାହାଜଟି ମୁରିଙ୍ଗ୍ ରଶିରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ଆୟତ୍ତ ବାହରକୁ ଚାଲିଯାଇ କ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ବନ୍ଦରର ଟର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ୍ ସର୍କଲ୍ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଥିଲା ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍