ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ପିପିଲି ମାମଲା: କ୍ଷତିପୂରଣ ସହ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ପପିପିଲି, ଜୁନ୍ ୨୩(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ବହୁ ବାଦ ବିବାଦ ପରେ ପିପିଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଶନିବାର ଶବ ସତ୍କାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଘଟଣାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

ତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିବା ଦରକାର ଏବଂ ପୋଲିସ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ରସୁଲଗଡ଼ ଛକ ନିକଟରୁ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଶବ ଛଡ଼ାଇ ନେଇ ଅପମାନିତ କରିଛି ତାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ ବୋଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପା କହିଛନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କ ଉପରୁ ସେ ଆସ୍ଥା ହରାଇଥିବାରୁ ଘଟଣାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ସହ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମାନଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସରକାର ଦେଇଥିବା ସହାୟତା ରାଶି ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଏହାସହ ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ଚାକିରୀ ଏବଂ ଗାଁରେ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ରହିବା ପାଇଁ ଜାଗା ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଅର୍ଜୁନଗୋଦା ଗ୍ରାମର ପୀଡ଼ିତା ବେବିନାଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେ କୋମା ଅବସ୍ଥାରେ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ । ଗୁରୁବାର କଟକ ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲରେ ତାଙ୍କର ହୋଇଥିଲା ।

ଶନିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଘାଟିକିଆସ୍ଥିତ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପିଉସୀ ଘରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଓ ପୋଲିସ କର୍ତୃପକ୍ଷ ପହଞ୍ଚି ସେଠାରେ ପିଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପା, ଭାଇ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ଏଥିପାଇଁ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ସଂପର୍କୀୟମାନେ କୁଳପୁରୋହିତଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସାଥିରେ ନେଇ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପିତା ଓ ତାଙ୍କ ସଂପର୍କୀୟମାନେ ପୁରୀ ଯାଇଥିଲେ ଓ ସେଠାରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଶବ ସତ୍କାର କରାଯାଇଛି ।

କ୍ଷତିପୂରଣ ତଥା ଘଟଣାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବିରେ ଶନିବାର ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍