ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ଆଶଂକା ନାହିଁ: ସରକାର

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅଗଷ୍ଟ ୬(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ଛତିଶଗଡ଼ ଓ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା କମିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ବର୍ଷା ହୋଇ ନାହିଁ ତେଣୁ ବନ୍ୟା ଆସିବାର କୌଣସି ଆଶଂକା ନାହିଁ ବୋଲି ସୋମବାର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ସୋମବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏସଂପର୍କରେ କୁହାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ନୀର ଜଳ ପ୍ରବାହ ସଂପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ।

ଗତ କିଛିଦିନ ଧରି ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ନଦୀ ଗୁଡ଼ିକର ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ତେବେ ମହାନୀ ଓ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ନଦୀରେ ଜଳ ପ୍ରବାହ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ବୋଲି ବୈଠକରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ମଣ୍ଡୁଳି ଠାରେ ସୋମବାର ୬ ଲକ୍ଷ ୧୪ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ୍ ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ, ଅପରକୋଲାବ, ବାଳିମେଳା ଓ ହୀରାକୁ ଆଦି ଜଳ ଭଣ୍ଡାରେ ଜଳ ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ହୀରାକୁଦ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରର ଜଳ ପତ୍ତନ ୬୧୨ ଫୁଟ୍ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ୧୯ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୩ ହଜାର ୪୦୬ କ୍ୟୁସେକ୍ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହେଉଛି ଏବଂ ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାର ୭୮୬ କ୍ୟୁସେକ୍ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ।

ସେହିପରି ଖଇରମାଳ ଦେଇ ୫ ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ୍ ଜଳ, ବରମୂଳ ଦେଇ ୫ ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ୫ ଶହ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡୁଳି ଦେଇ ୬ ଲକ୍ଷ ୨୫ ହଜାର ୯୭୫ କ୍ୟୁସେକ୍ ଜଳ ମହାନଦୀ ମଧ୍ୟଦେଇ ପ୍ରବାହତ ହେଉଛି ।

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ହାତୀ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ପାଞ୍ଚଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ପାଣି ପଶିବା ଆଶଂକା କରିଦୁଇଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇ ଥିବା ବେଳେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ତୁମୁଡ଼ିବନ୍ଧ ଓ ଲଙ୍କାଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକମାନେ ବନ୍ୟା ଦ୍ୱାରାପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବାରୁ ସେଠାରେ ତିନିଦିନ ପାଇଁ ରିଲିଫ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକଦିନ ରିଲିଫ ଦେବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍