ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ରାଜନୀତି

‘ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ବିରୋଧୀ ଏକାଠି’

କଟକ: କଟକ ଜନକଲ୍ୟାଣ ସମାବେଶରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । କେନ୍ଦ୍ର ଏନଡିଏ ସରକାରଙ୍କ ୪ବର୍ଷର ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡ ରଖିଛନ୍ତି ମୋଦି ।

ଫୋକସ୍‌ରେ ମହାନଦୀ :

କିଲ୍ଲା ପଡିଆରୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପରେ ଧୁମ୍ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ମହନଦୀ ନେଇ ଓଡ଼ିଶାର ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କାମ କରୁଛନ୍ତି । ମହାନଦୀ ଯୋଗୁଁ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀମାନେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଧାନସଭାରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ମହାନଦୀର ଅଧା ଜଳ ବଙ୍ଗୋପ ସାଗରରେ ମିଶୁଛି । ମହାନଦୀକୁ ନେଇ ଛତିଶଗଡ଼ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦର ସମାଧନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ୍ ଗଡକାରୀ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ।

ହେଲେ ଗଡକାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଅଣଦେଖା କଲେ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଚାଷୀର ଜମିରେ ପାଣି ପହଞ୍ଚାଇବା ଲାଗି ମହାନଦୀ ସହ ଅନ୍ୟ ୫ ନଦୀର ଜଳ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁନାହାଁନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି । ମହାନଦୀ ବିବାଦରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଏଭଳି ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ।

ପାରାଦୀପ ନୁହେଁ ବିକାଶ ଦୀପ

ପାରାଦୀପ ଆଇଓସିଏଲ୍ ବିଶୋଧନାଗାର ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସମୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତାଧିନ ଉପା ସରକାର ସେହି ବିଶୋଧନାଗାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ବିଜେପି ନେତୃତାଧିନ ଏନଡିଏ ସରକାର ସମୟରେ ଆଇଓସିଏଲ୍ ବିଶୋଧନାଗାର କାମ ସମାପ୍ତ ହୋଇ ପାରାଦୀପ ହୋଇଛି ବିକାଶ ଦୀପ ।

ଗରିବଙ୍କ ସରକାର

ଏନଡିଏ ସରକାରର ଅଧିକାଂଶ ସଦସ୍ୟ ଗରିବ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ନେଇଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଗରିବଙ୍କ ବିକାଶ ଲାଗି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଏନଡିଏ ସରକାର ସମୟରେ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ ଘର ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଗରିବ ହଟାଇବା ଲାଗି ବିରୋଧୀମାନେ କେବଳ ନାରା ଦେଉଥିଲେ। ହେଲେ ଦେଶର ଅଧା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ନଥିଲା ଗ୍ୟାସ୍, ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ, ସଡକ-ଶୌଚାଳୟର ଘୋର ଅଭାବ ଥିଲା । ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇଁ କେଉଁଠୁ କେତେ ଭୋଟ୍ ଆସିବ ସେ ସବୁର କେବଳ ହିସାବ କରୁଥିଲେ ।

ସଂକଳ୍ପରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯାନ ବିଫଳ ହୁଏନି ବୋଲି ସେ ଜନକଲ୍ୟାଣ ସମାବେଶରେ କହିଛନ୍ତି ମୋଦି । କଳାଧନରୁ ଜନଧନ ଆଡେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି ଦେଶ । ଜନକଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଏନଡିଏ ସରକାର କାମ କରୁଛି । ଦେଶରେ କନଫ୍ୟୁଜନ୍ ନୁହେଁ କମିଟମେଣ୍ଟ ସରକାର ଚାଲିଛି ।

ସେଥିପାଇଁ ଅାତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସର୍ଜିକାଲ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ , ଓ୍ବାନ୍‌ ରାଙ୍କ୍‌ ଓ୍ବାନ୍‌ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଭଳି ନିଷ୍ପତି ଲାଗୁ ହୋଇପାରିଛି । ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱରେ ସରକାର ଚାଲିଥିବାରୁ କଂଗ୍ରେସ୍ ସଠିକ୍ ରାସ୍ତାରେ ଅଛି। ଜନତାଙ୍କ ସ୍ନେହ ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ ଯୋଗୁଁ ଆଜି ୨୦ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସରକାର ଚାଲିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୋଦି ।

ବିରୋଧିଙ୍କୁ କଟାକ୍ଷ

ଗତ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପି କଳେବର ଯଥେଷ୍ଟ ବଢିଛି । ବିଜେପି ଭୟରେ ଏକାଠି ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି ଦୁର୍ନୀତିଗସ୍ତ ବିରୋଧୀ । ଦେଶକୁ ନୁହେଁ ପରିବାରକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ। ଦେଶ ବିକାଶ ପାଇଁ ନୁହେଁ ନିଜ ବିକାଶ ପାଇଁ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ସମସ୍ତ ବିରୋଧୀ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଗତ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୪ ହଜାର ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ ହୋଇ ୫୩ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଜବତ ହୋଇଛି । ହେଲେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଡକୁ ଆଗେଇଛି ଦେଶ। ବିଜେପି ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶାସନ ଯୋଗୁଁ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ୧୦ ଜନପଥରେ ରହୁଥିବା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ କଟ୍ଟାକ୍ଷ କରି ମୋଦି କହିଲେ ଯେ “ତାଙ୍କ ସରକାର ଜନପଥରୁ ନୁହେଁ ଜନମତରେ ଚାଲୁଛି”।

ତେବେ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥରୁ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଭାଷଣ । ଓଡିଶାର ପ୍ରିୟ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ନମସ୍କାର । ଗରିବଙ୍କ ଦେବତା ଜଗନ୍ନାଥ। କଟକ ତାରକାସି କାମ ସୂକ୍ଷ୍ମକଳାର ପ୍ରତିକ କହି। ଦେଶର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ସେନାନୀଙ୍କ ଜନ୍ମଭୂମୀ ଏମଂ କର୍ମଭୂମୀ କଟକକୁ ସମ୍ଭୋଦିତ କରି ନେତାଜୀ ସୁବାଷଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କଲେ ମୋଦି ।

ସେହିପରି ଓଡ଼ିଶାର ବରପୁତ୍ର ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସ, ଭକ୍ତକବି ମଧୁସୂଦନ ରାଓ, ଉତ୍କଳ କେଶରୀ ମହାତାବଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଥିଲେ ।

source: theargus.in

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.