ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ସାକ୍ଷାତକାର

ରିସ୍କ ନନେଲେ ପ୍ରଗତି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ

ଆମେରିକା, ଜୁନ୍ ୩ (ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍), ଆମେରିକାର ମିଚିଗାନ୍ ସହରତଳି ଫାର୍ମିଙ୍ଗଟନ୍ ହିଲ୍ସ ରେ ରହୁଥିବା ଓଡିଶାର କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ବୈଲୋଚନ ବେହେରା

ବୈଲୋଚନ ବେହେରା । ଓଡିଶାର କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନ୍ମ । ପତ୍ନୀ ଓ ଦୁଇ ସନ୍ତାନଙ୍କ ସହ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ମିଚିଗାନ୍ ସହରତଳି ଫାର୍ମିଙ୍ଗଟନ୍ ହିଲ୍ସ ଇଲାକାରେ ରହୁଛନ୍ତି । ଫାର୍ମିଙ୍ଗଟନ୍ ହିଲ୍ସ ଅଞ୍ଚଳରେ ସମୁଦାୟ ୫ ନିୟୁତ ଜନସାଧାରଣ ବସବାସ କରନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଓଡିଆ ପରିବାରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅନ୍ୟୁନ ଏକ ଶହ ।

ରାଉରକେଲାର ଆର୍ଇସିରୁ (ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧିନ) ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ୍ ଇଂଜିନିୟରିଂରେ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ଏବଂ ଆମେରିକାର ୱାନେ ଷ୍ଟେଟ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଇଂଜିନିୟରିଂରେ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

୨୫ ବର୍ଷ ତଳେ, ଅର୍ଥାତ ୧୯୮୦ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଛାଡିଥିବା ବେହେରା ଆମେରିକାରେ ୧୯୯୬ ଏପ୍ରିଲ ରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ସିଷ୍ଟମ୍ ଟେକନୋଲଜି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସ୍ନାଲ୍ (ଏସ୍ଟିଆଇ) ନାମକ ଏକ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି କମ୍ପାନୀ ।

ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି ୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ଏହି କମ୍ପାନୀରେ ଏବେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଶହରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଫେସନାଲ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ଓଡ଼ିଶାର ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏହି କମ୍ପାନୀର ଏକ ଡ଼େଭଲେପମେଣ୍ଟ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲିଛନ୍ତି । ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ହେଉଛି ଭାରତରେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ଏକମାତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର । ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ମୁଖ୍ୟ ସଂପାଦକ ଯତୀନ୍ଦ୍ର ଦାଶଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଏକ ଦୀର୍ଘ ସାକ୍ଷାତକାର ।
ଓଡ଼ିଆ ଅନୁବାଦ : ପ୍ରଶାନ୍ତ ପଣ୍ଡା ।

ଓଡିଶାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ ଲାଗି କାହିଁକି ସ୍ଥିର କଲେ? ଏହାପଛରେ ଭାବପ୍ରବଣ ସମ୍ପର୍କ ନା ଆଉ କିଛି କାରଣ ରହିଛି?

ନିଜ ରାଜ୍ୟ ଓଡିଶା ପ୍ରତି ମୋର ସବୁବେଳେ ଭାବଗତ ସମ୍ପର୍କ ରହି ଆସିଛି । ଆମ ସଭିଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟର ଅବଦାନ ଯାହା ତାହାକୁ କେବେ ହେଲେ ଭୁଲି ହେବ ନାହିଁ । ଉଦାହରଣତଃ “ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା” ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ, ଯାହା ଆମକୁ ଓଡିଶା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି ।

ଓଡିଶାର ପ୍ରଗତି ଓ ବିକାଶ ଲାଗି ମୋର ଅବଦାନ ନେଇ ସର୍ବଦା ହୃଦୟରେ ଅଭିଳାଷ ରହିଛି । ବ୍ୟବସାୟିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ କମ୍ପାନୀ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଲାଗି ଓଡିଶାକୁ ହିଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ମଣିଲି । ଦେଶର ବାଙ୍ଗାଲୋର, ଚେନ୍ନାଇ, ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ଆଦି ନଗରୀ ତୁଳନାରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍ ।

ମୋଟାମୋଟି କହିବାକୁ ଗଲେ ଓଡିଶାରେ ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ଏସ୍ଟିଆଇର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକ କଣ ?

ଏଠାରେ ବୈଷୟିକ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ଏବଂ ଇଂଜିନିୟରିଂ ପେଶାଗତ ସେବା, ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟରେ ଆଉଟ୍ ସୋର୍ସିଂ ସେବା, ବିଜ୍ନେସ୍ ପ୍ରୋସେସ୍, ମାର୍କେଟିଂ ଓ କ୍ରିଏଟିଭ୍ ଡିଜାଇନ୍ ଉପରେ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି ।

ପେଶାଗତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଚାର କଲେ ବ୍ୟବସାୟ ପରିଚାଳନା, ଇଂଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ପରିଚାଳନା ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ରହିଛି ଦୀର୍ଘ ୨୦ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ଏହା ମତେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଗଢି ତୋଳିବାରେ ବିଶେଷ ସହାୟକ ହୋଇଛି ।

ଆମେରିକା କିମ୍ବା ଭାରତରେ ଆପଣ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କଣ ସବୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି?

ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଜରିଆରେ ବିଶ୍ୱର ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସେବା ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବାସହ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ମୋର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ।

ଆପଣ ଓଡିଶାର ବିକାଶ ନିମିତ୍ତ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ କି? ଯଦି ହଁ ତେବେ ତାହା କେଉଁ ରୂପରେ?

ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇ ପାରିଲେ କିଛି ସମୟ ଭିତରେ ତାହା ସମଗ୍ର ଜାତିର ଉନ୍ନତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇନ୍ଧନ ସଦୃଶ କାମ କରିଥାଏ । କାରଣ କର୍ମଚାରୀମାନେ ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ଲାଗି ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କ ସେବା ନେବାସହ ଅର୍ଥ ବିନିମୟରେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦ୍ରବ୍ୟ କ୍ରୟ କରୁଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ଅଧିକ ସୁଦୃଢ ହୋଇଥାଏ ।

କାର୍ଯ୍ୟତଃ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସମୃଦ୍ଧିର ମାର୍ଗରେ ଆଗେଇ ଚାଲନ୍ତି । ଏହାଛଡା ନୂତନ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବହୁମୁଖି ଉପାଦେୟତା ରହିଛି । ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ଆକାରରେ ଟଙ୍କା ଦେବା ଏକ ସାମୟିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୋଲି ମୁଁ ବିଚାର କରେ ।

ଟଙ୍କା ସରିଗଲେ ସେମାନେ ପୁଣି ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତା ମେଣ୍ଟାଇବା ନିମନ୍ତେ ପୁନଶ୍ଚ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା ପ୍ରକାଶ କରିନଥାନ୍ତି । ତେବେ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାଧିନତା ଦିଆଯାଇପାରିଲେ ଏହି ସମସ୍ୟା ରହିନଥାଏ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବୃତ୍ତିଗତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧିକ ସୁଦୃଢ ହେବାସହ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଭୂମିକା ନେଇଥାଏ ।

ଓଡିଶାର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆପଣଙ୍କ ମତ କଣ? ଏଥିନିମତ୍ତି କାହାକୁ ଦାୟୀ କରିବେ?

ବହୁ ଦିନ ହେଲା ରାଜ୍ୟରୁ ଦୂରରେ ରହିଥିବାରୁ ଏଭଳି ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବା ବୋଧହୁଏ ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ । ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାରେ ମୋର କାର୍ଯ୍ୟ ପରିସର ସୀମିତ । ସଂକ୍ଷିପ୍ତରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ମୋଟାମୋଟି ବ୍ୟବସାୟିକ ଜଗତ ସହ ହିଁ ମୁଁ ସଂଶ୍ଲିଷ୍ଟ ।

ଓଡିଶାର ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଆପଣ କେତେଦୂର ଜଡିତ ଏବଂ ଏହା ଫଳପ୍ରସୂ ହୋଇଛି କି?

ଓଡିଶାରେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ଅର୍ଥ ହିଁ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସଂଶ୍ଲିଷ୍ଟ ହୋଇପଡିବା । ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ଭିତରେ ଏଠାରେ ହାସଲ କରିଥିବା ପ୍ରଗତିରେ ଆମେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଛୁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଓଡିଶା ପ୍ରଗତି ନାଁ ଦୁର୍ଗତିର ମାର୍ଗରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି? ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆପଣ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆବଶ୍ୟକତା ଲୋଡୁଛନ୍ତି କି?

ଓଡିଶାର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ମୋର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଜ୍ଞାନ ନାହିଁ । ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ମୋ’ ନିକଟରେ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ ।

ତେବେ ସେ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏସ୍ଟିପିଆଇ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ପାଇଥିବା ସାହାଯ୍ୟ, ସହଯୋଗ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବ ।

ଆପଣଙ୍କ ମତରେ ଓଡିଶାର ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କଣ?

ଜାତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତିକ ବଜାରରେ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରାଯିବା ଜରୁରୀ । ଏହାଛଡା ଓଡିଶା ନିଜର ସମ୍ବଳକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଢଙ୍ଗରେ ପରିଚାଳନା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଓଡିଶା ସମ୍ପର୍କରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟର ଲୋକମାନେ ବିଶେଷଭାବେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଏଠାରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ସାହାସ କରିବେ ନାହିଁ । ପ୍ରଥମେ ଓଡିଶାର ଶିଳ୍ପ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯିବା ଦରକାର ।

ରାଜ୍ୟକୁ କିଭଳି ଉପାୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ଆସି ପାରିବ ସେଥିପ୍ରତି ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନକାରୀମାନେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ବିଧେୟ ।
ଆପଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆମାନେ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ତୁଲାଇ ପାରିବେ କି? ଯଦି ହଁ ତେବେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ କାହିଁକି ସଫଳ ହୋଇନାହାନ୍ତି?

ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆଙ୍କ ନିକଟରେ ସମ୍ବଳର ଅଭାବ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ବଳ ବଳରେ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ନିଶ୍ଚିତଭାବେ ସମ୍ଭବପର । ଏଥିରେ କୌଣସି ଦ୍ୱିଧା ନାହିଁ ଯେ ପ୍ରବାସୀମାନେ ଓଡିଶାର ବିକାଶରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଭୂମିକା ନେଇପାରିବେ ।

ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ବର୍ତ୍ତମାନର ଓଡିଶା ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶେଷ କିଛି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେମାନେ ରିସ୍କ ନେବାକୁ ଆଗଭର ହେଉନାହାନ୍ତି ।

ଦୀର୍ଘଦିନ ପରେ ଓଡିଶା ଆସିଛନ୍ତି । ଅତୀତ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ କି ପ୍ରକାର ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି?

ପ୍ରଥମତଃ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ଲାଗି ଚମତ୍କାର ବିମାନ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେଇଛି । ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ସମୟ କଟାଇବା ଲାଗି ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅନେକ ସାଧନ ରହିଛି ।

ଓଡିଶାର ସାମାଜିକ-ଆର୍ଥିକ ସମୃଦ୍ଧି ନିମିତ୍ତ ଆପଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ କେଉଁ ବିଷୟଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ?

ରାଜ୍ୟରେ ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ କ୍ଷେତ୍ର ଓ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସକାଶେ ସରକାରୀ ନୀତି ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ହେବା ଉଚିତ ।

ବ୍ୟବସାୟ ଲାଗି ଉନ୍ନତ ମାନର ସେବା ମଧ୍ୟ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ । ଏହା ହୋଇପାରିଲେ ରାଜ୍ୟର ସାମାଜିକ-ଆର୍ଥିକ ସମୃଦ୍ଧି ଅକ୍ଲେଶରେ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ ।

ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ, ରାଜନେତା ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ କି ବାର୍ତ୍ତା ରହିଛି?

(ଏ) ସବୁ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାର ବ୍ୟବସାୟିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ହେବ । ଏଥିଲାଗି ସମସ୍ତ ନୂତନ ଶିଳ୍ପଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତି ଆଣିବା ଲାଗି ସବୁମନ୍ତେ ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବ ।

ଏହାଛଡା ସେମାନେ କିଭଳି ଓଡିଶାରେ ରହିବେ ତାହା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ହେବ ।

(ବି) ଭାରତ ବାହାରର ନୂଆ ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକ କାହିଁକି ଓଡିଶା ନଆସି ବାଙ୍ଗାଲୋର, ମୁମ୍ବାଇ, ଦିଲ୍ଲୀ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ପୁନେ ଏବଂ ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନଗରୀ ଆଡକୁ ମୁହାଁଉଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ । ତଦନୁସାରେ ଓଡିଶାର ପରିବେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଗଢି ତୋଳିବାକୁ ହେବ ।

(ସି) କେଉଁ ପ୍ରମୁଖ ସରକାରୀ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ସେହି ରାଜ୍ୟରେ ଏଭଳି ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରୁଛି ତାହାକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବା ଏକାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ।

(ଡି) ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁକୂଳ ସରକାରୀ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଓଡିଶାରେ ନୂତନ ଉଦ୍ୟୋଗ ସ୍ଥାପନ ଲାଗି ଓଡିଶା ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଆଦି ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ପ୍ରଚାର କରାଯିବା ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ।

(ଇ) ବ୍ୟବସାୟକୁ ସରକାର ସବୁବେଳେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବା ଉଚିତ । ଏହା କେବଳ ଯେ ନୂତନ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି କରେ ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜକୋଷକୁ ସମ୍ବଳ ଯୋଗାଣର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ମାର୍ଗଭାବେ ପରିଚିତ ।

ଆପଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାର ପ୍ରଥମ ଆବଶ୍ୟକତା କଣ?

ଜାତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତିକ ବଜାରକୁ ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା, ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସ୍ଥାପନ ଲାଗି ଅନୁକୂଳ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ସାଙ୍ଗକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସାୟ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ଓଡିଶାକୁ ବିକାଶର ନୂତନ ସୋପାନକୁ ନେବା ଲାଗି ଆପଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ କିଛି କହିବେ କି?

ମୋର ଦୃଢ ବିଶ୍ୱାସ, ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ଏବଂ ସଫଳତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନହେଲେ ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଆଉ ଏକ ବାଙ୍ଗାଲୋର ନଗରୀରେ ପରିଣତ କରାଯାଇପାରିବ । ଆଇଟି ଭିତ୍ତିଭୂମୀ, ସର୍ବନିମ୍ନ ମୂଲ୍ୟରେ ଜୀବନଧାରଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁଖସମ୍ପଦର ପ୍ରାଚୁର୍ଯ୍ୟ ଏଠାରେ ରହିଛି ।

ଏହାଛଡା ଦେଶର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ୍ ଆଇଟି ନଗରୀର ମାନ୍ୟତା ପାଇବା ଲାଗି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସମସ୍ତ ସୁବିଧାସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ସ୍ୱପ୍ନକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସ୍ଥାନୀୟ ଏବଂ ବିଦେଶୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୋଷ୍ଠୀର କିଞ୍ଚିତ ସହଯୋଗ ତଥା ସରକାର ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସମୂହର ସାହାଯ୍ୟ ଜରୁରୀ ।

କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡିଶାକୁ ଅବହେଳା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି କାରଣ ଗୁଡିକ କଣ?

ଏହି ଉତ୍ତର ଲାଗି ମୋ’ପାଖରେ ସମୂଚିତ ଜ୍ଞାନର ଅଭାବ ରହିଛି । ତେବେ ମୋର ହୃଦବୋଧ ହେଉଛି ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଭଳି ଆମେ ଅଧିକ ରିସ୍କ ନେଉ ନାହୁଁ । ରିସ୍କ ନନେଲେ କେବେହେଲେ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ, ଜାତି, ଦେଶ କିମ୍ବା ସେଠାକାର ଅଧିବାସୀମାନେ ପ୍ରଗତିମାର୍ଗରେ ବଢି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିର ଚାବିକାଠି ରୂପେ ପରିଚିତ “ଆଉଟ୍ ସୋର୍ସିଂ’ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓଡିଶାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ସମୟ ଉପନୀତ ।

ଏହାଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟବାସୀ ଓଡିଶାର ଉନ୍ନତିରେ ସହାୟକ ହେବାସହ ନିଜ ଜୀବନର ମାନଦଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରିବେ ।

ଓଡିଶା ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱଳ୍ପ ମିଆଦୀ ଓ ଦୀର୍ଘ ମିଆଦୀ ସମସ୍ୟା ଗୁଡିକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଏହା ଏକ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ସୁଯୋଗ ବୋଲି କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇପାରିବ ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିକାଶ ସାଧିତ ହେବ । ତାଛଡା ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ ।

ରାଜ୍ୟପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ପାଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଲା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଜୀବନଯାପନ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିପାରିବ ।

ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା, ଭିତ୍ତିଭୂମୀ ଏବଂ କାରିଗରୀ କୌଶଳ ମଧ୍ୟରୁ ଓଡିଶା ନିମନ୍ତେ କେଉଁଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ?

(ଏ) ଓଡିଶାରେ ପ୍ରଚୁର ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ରହିଛି । ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଆମେ ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେବା ଜରୁରୀ । ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବିଚାରକୁ ନେଲେ ନିଶ୍ଚିତଭାବେ ଗୋଟିଏ ଇସ୍ପାତ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକ କର୍ମନିଯୁକ୍ତିର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ ।

(ବି) ତେବେ ମୋ’ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦଠାରୁ କାରିଗରୀ କୌଶଳର ସ୍ଥାନ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ରେ । କାରଣ ମଣିଷ ଏହାକୁ ବିକାଶ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହାର କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସୀମା ନାହିଁ । କୌଣସି ଭୌଗଳିକ କିମ୍ବା ପରିବେଶର ପ୍ରଭାବ ଏହା ଉପରେ ପଡେ ନାହିଁ ।

ଓଡିଶାରେ ଲୋକବଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷତାର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଶକ୍ତି ରହିଛି । ଭିତ୍ତିଭୂମୀ ଏବଂ କାରିଗରୀ କୌଶଳ ବିଦ୍ୟାର ବିକାଶ ସାଧନ ହୋଇପାରିଲେ ରାଜ୍ୟବାସୀ ଅଧିକ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ମୁଁ ଭାବୁଛି ।

(ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.